وبلاگ

مهم ترین تفاوت های قهوه ترک و فرانسه

تفاوت قهوه ترک و فرانسه | قهوه واکا

ممکن است هنوز دلیل کسلی و کم انرژی بودنتان را در طول روز پیدا نکرده باشید. با گنجاندن روزانه یک فنجان قهوه در سبک زندگیتان می‌توانید از پر انرژی و سرحال بودن لذت برده و به راحتی به استقبال یک روز پر کار بروید. شاید سوال شما هم این باشد که برای تامین انرژی قهوه ترک بهتر است یا فرانسه؟ در واقع مهم‌ترین تفاوت قهوه ترک و فرانسه در نوع دم آوری آن‌هاست. به این صورت که برای دم آوری قهوه فرانسه لازم است دانه‌های قهوه را در فرنچ پرس ریخته و روی آن آب بریزید. برای تهیه قهوه ترک به میزان یک قاشق قهوه یک فنجان آب لازم است. از این رو غلظت قهوه ترک بیش‌تر از غلظت قهوه فرانسه بوده که این موضوع به میزان آبی که اضافه می‌کنید، بستگی دارد. همچنین کافئین موجود در قهوه دمی یا همان فرانسه نسبت به قهوه ترک کم‌تر بوده بنابراین طعم ملایم‌تری نیز دارد. با توجه به این تفاوت‌ها به راحتی می‌توانید قهوه‌ای که با ذائقه شما سازگاری بیشتری دارد را انتخاب کنید.

تفاوت در روش دم آوری قهوه فرانسه و ترک

قهوه فرانسه در واقع به نوع دم آوری قهوه تعلق می‌گیرد و نوعی روش دم آوری محسوب می‌شود نه صرفا نام خود قهوه. معمولا به قهوه فرانسه قهوه دمی نیز می‌گویند. در روش دم آوری قهوه ترک ، آب و قهوه را در یک ظرف کوچک به صورت همزمان روی شعله گاز یا حرارت مستقیم قرار می‌دهند. سپس درجه حرارت را به نقطه جوش نزدیک می‌کنند. توجه داشته باشید قهوه نباید به نقطه جوش برسد. پس از این‌کار نوبت به سرو قهوه اسپرسو در شات‌های کوچک می‌رسد. در روش دم آوری قهوه فرانسه می‌بایست قهوه را نزدیک یک فیلتر قرار داده و آب داغ را از بالا روی آن ریخته و سپس قهوه آماده می‌شود.

تفاوت در روش دم آوری قهوه فرانسه و ترک | قهوه واکا

تفاوت ترک و فرانسه در نوع دانه قهوه

برای دم کردن قهوه ترک می‌بایست قهوه‌ای را انتخاب کنید که تیره‌تر، برشته کاری شود. این نوع قهوه بیشتر در کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه، روسیه، ارمنستان، یونان و قبرس طرفدار دارد. به دلیل داشتن دانه‌های ریز این قهوه، دارای عطر و طعم بسیار منحصر به فردی است و پس از دم آوری عطر بسیار دل انگیزی در فضا پخش می‌شود. شما می‌توانید پودر قهوه ترک را با بهترین کیفیت از قهوه واکا تهیه کنید.  قهوه فرانسه یا قهوه دمی در واقع قهوه‌ای است که روست ملایم‌تری دارد و برای تولید آن از قهوه‌ای با درجه آسیاب درشت‌تر استفاده می‌کنند. این عامل هم یکی از فاکتورهای بسیار مهم در فرق بین قهوه ترک و فرانسه محسوب می‌شود.

مهم ترین تفاوت های قهوه ترک و فرانسه | قهوه واکا

فرق بین طعم قهوه ترک و قهوه فرانسه

قهوه ترک در برخی کشورهای خاورمیانه به همراه شکر مصرف می‌شود تا شکر طعم بهتری به قهوه ببخشد. چرا که مزه  قهوه ترک بسیار تلخ و قوی است. در روش دم کردن قهوه فرانسه نیازی به اضافه کردن شیر نیست و برای طعم‌دار کردن آن از پودر لبنی یا غیر لبنی استفاده می‌کنند. همچنین این دو قهوه در روش سرو و مصرف آن‌ها در فرهنگ‌های مختلف متفاوت هستند که به شرح زیر است.

خواندن مطلب  قهوه فرانسه و لاغری؛ آیا این دو با هم همخوانی دارند؟

فرق بین طعم قهوه ترک و قهوه فرانسه | قهوه واکا

  • روش سرو : برای سرو قهوه ترک از فنجان‌های کوچک مخصوص قهوه ترک که در اکثر مواقع در ترکیه رایج است، استفاده می‌کنند. اما برای سرو قهوه فرانسه می‌بایست از فنجان‌های بزرگ استفاده کرد.
  • تاثیر تفاوت در فرهنگ جهت سرو قهوه: قهوه ترک در کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه، روسیه، ارمنستان، یونان، قبرس و همچنین شمال آفریقا بسیار محبوب بوده و یکی از نمادهای فرهنگی در این کشورها محسوب می‌شود. قهوه فرانسه را نیز به عنوان نماد فرهنگی در کشورهای غربی می‌شناسند و برای بسیاری از مردم این کشورها نشان دهنده یک نوشیدنی لوکس است.
  • تفاوت در پودر قهوه و فرانسه: از دیگر تفاوت‌های این دو قهوه می‌توان به پودر آن‌ها اشاره کرد. البته شما می‌توانید برای تهیه آن‌ها از یک نوع دانه استفاده کنید. تفاوت اصلی پودر قهوه فرانسه و ترک در نوع آسیاب کردن آن‌هاست. برای دم کردن قهوه ترک می‌بایست دانه‌های قهوه را به نحوی پودر کنید که به اندازه آرد باشد. این در صورتی است که دانه‌های قهوه فرانسه می‌بایست درشت باشند درست مانند دانه‌های شکر که قابل مشاهده هستند.

مقدار کافئین موجود در قهوه ترک

میزان کافئین موجود در قهوه ترک به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید در صورت حساسیت به کافئین موجود در قهوه ترک به موارد زیر توجه کنید:

مقدار کافئین موجود در قهوه ترک | قهوه واکا

  • نوع قهوه :میزان کافئین در قهوه ترک به نوع دانه قهوه دارد. کافئینی که در قهوه ترک موجود است نسبت به قهوه دمی بالاتر بوده که این عامل به دلیل روبوستا بودن دانه قهوه ترک است. این عامل را می‌توان از تفاوت بین قهوه ترک و فرانسه دانست.
  • میزان استفاده از قهوه: بدیهی است که هر چقدر مقدار قهوه محلول در آب بیشتر باشد، کافئین بیش‌تری هم دارد. برای دم کردن قهوه ترک بهتر است به ازای هر فنجان، یک قاشق قهوه بریزید تا میزان کافئین موجود در آن باعث اذیت شدن شما نشود.
  • اندازه فنجان قهوه: اندازه ظرفی که برای سرو قهوه استفاده می‌کنید هم مانند مقدار قهوه روی کافئین آن تاثیرگذار است. استفاده از فنجان بزرگتر برای اندازه گیری آب در برابر میزان یک قاشق قهوه باعث کاهش مقدار کافئین آن می‌شود.

میزان کافئین موجود در قهوه فرانسه

مقدار کافئین موجود در قهوه فرانسه یا قهوه دمی به روش تهیه آن بستگی دارد. قهوه فرانسه در مقایسه با سایر روش‌های دم آوری کافئین کمتری دارد. این درحالیست که قهوه اسپرسو حدود ۹۵-۶۵ میلی‌گرم کافئین دارد و قهوه فرانسه دارای ۱۶-۱۲ میلی‌گرم کافئین بوده که در واقع این میزان کافئین موجود در فرانسه حدود یک چهارم اسپرسو است. باید توجه داشته باشید که مقدار کافئین موجود در قهوه فرانسه به نوع قهوه و روش نیز بستگی دارد. شما می‌توانید از انواع قهوه عربیکا، قهوه روبوستا و انواع قهوه‌های ترکیبی برای قهوه فرانسه خود استفاده کنید. به طور مثال کافئین قهوه روبوستا از عربیکا بیشتر است. اگر برای دم آوری میزان بیشتری قهوه اضافه کنید، کافئین آن بالاتر می‌رود.

خواندن مطلب  تاریخچه، فواید، و تأثیرات قهوه ترک بر سلامتی: مطالعات جدید

میزان کافئین موجود در قهوه فرانسه | قهوه واکا

قهوه فرانسه بهتر است یا قهوه ترک؟

به طور کلی می‌توان گفت قهوه فرانسه از قهوه ترک بهتر است. چرا که مقدار کافئین کمتری نسبت به قهوه ترک دارد و باعث افزایش انرژی و رفع خستگی می‌شود. همچنین با مصرف قهوه فرانسه می‌توانید حافظه‌تان را بهبود ببخشید. قهوه فرانسه دارای خواص ضد افسردگی بوده و پس از مصرف کاملا شاهد بهبود خلق و خویتان هستید. مصرف قهوه دمی باعث کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی شده و عملکرد قلب را نیز بهبود می‌بخشد.

علت تمایز بین قهوه ترک و فرانسه

در کشورهای خاورمیانه مانند ترکیه و روسیه نوشیدن قهوه ترک بسیار مرسوم بوده و نشان دهنده فرهنگ آن مناطق است. در صورتی که کشورهای غربی برای نشان دادن لوکس و لاکچری بودنشان از قهوه دمی یا قهوه فرانسه استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند نشان دهنده تفاوت بین این دو قهوه نیز باشد. البته تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید به راحتی یکی از این دو نوع قهوه را انتخاب کرده و از خواص بی‌نظیر و طعم آن نهایت لذت را ببرید. به طور کلی قهوه دمی یا فرانسه به دلیل داشتن کافئین کمتر باعث سرحالی و سرزندگی شما شده و همچنین سلامت قلب و عروقتان را بهبود می‌بخشد. اگر به دنبال طعم ملایم‌تری از قهوه هستید و به تلخی قهوه عادت ندارید، بهتر است برای دم آوری، قهوه فرانسه را انتخاب کنید.

خرید بهترین وسایل برای تهیه قهوه ترک و فرانسه

برای این‌که قهوه را به بهترین روشی که مد نظرتان است، تهیه کنید، پیشنهاد ما به شما انتخاب یک فروشگاه معتبر آنلاین قهوه است. قهوه واکا یکی از بهترین برندهای قهوه در تهران است که با 5 شعبه در تهران مرغوب‌ترین قهوه‌ها را عرضه می‌کند. اگر به دنبال قهوه فروشی معتبر می‌گردید بدون شک قهوه واکا بهترین انتخاب شما است. قهوه واکا فروشگاه انواع دان و پودر قهوه های فوری، انواع نوشیدنی‌های قهوه و همچنین انواع لوازم جانبی قهوه و دستگاه های مرتبط با آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.