آکادمی قهوه واکا

قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا چیست؟ | قهوه واکا

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که نقش تأثیرگذاری نیز در صنعت طعم دهی مواد غذایی و معطر سازی محصولات آرایشی و بهداشتی ایفا می‌نماید. با توجه به محبوبیتی که این دانه در میان مردم جهان پیدا کرده است، افراد همواره تلاش می‌کنند تا با کشت نوع متفاوتی از قهوه و یا استفاده از روش‌های نوین و متنوع آماده سازی، سلیقه‌های بیشتری را پوشش دهند و همچنین تا آخرین ذره از پتانسیل این دانه را به کار بگیرند. در این متن قصد داریم تا پاسخی کامل به سوال (قهوه روبوستا چیست) ارائه دهیم. ممکن است در پایان بفهمید که این مدل از قهوه همان گزینه‌ای است که با ذائقه و نیازهای شما مطابقت دارد.

معرفی قهوه روبوستا

همان طور که می‌دانید قهوه‌ای که می‌شناسید و آن را برای عصاره گیری و سایر موارد تهیه می‌کنید؛ دانه یک گیاه است که اصطلاحا به آن گیلاس قهوه گفته می‌شود. گیاه این دانه متناسب با شرایط آب و هوایی مختلف و نوع کشت به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شود که اغلب مردم نسبت به آنها آگاهی چندانی ندارند. در حقیقت تشخیص نوع گیاه هر قهوه پیش از فراوری، مهارتی است که تنها افراد متخصص و درگیر کشت و کار با قهوه از آن برخوردار هستند. به طور کلی این دانه به دو دسته کانفورا و عربیکا دسته بندی می‌شود. قهوه عربیکا با توجه به ذائقه و سلیقه ایرانیان محبوب‌تر است و به احتمال زیاد بارها چه به هنگام سفارش نوشیدنی و چه به هنگام خرید دانه قهوه با آن آشنا شده‌اید.

معرفی قهوه روبوستا | قهوه واکا

تاریخچه قهوه روبوستا چیست؟

قهوه روبوستا اما نمونه‌ای از قهوه کانفورا به حساب می‌آید که متناسب سلیقه افرادی است که قهوه خور حرفه‌ای به حساب می‌آیند یا قصد دارند با وجود حساسیت معده یا داشتن سیستم گوارش ضعیف، نوشیدنی این دانه را در برنامه خود جای دهند. تمامی مراحل تهیه روبوستا از محل کشت تا شرایط برداشت و فرآوری آن به گونه‌ای خاص و منحصر به فرد انجام می‌گیرد. خوب است بدانید که خود این مدل از قهوه متناسب با محل کشت، شیوه آماده سازی و افزودنی‌های اضافه شده به آن، به دسته بندی‌های گوناگونی تقسیم می‌شود. خلاقیت انسان‌ها در تهیه این دانه به عنوان نوشیدنی، آجیل، طعم دهنده و… بسیار شگرف و تمام نشدنی است به حدی که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که نسبت به تمامی دانه‌های قهوه و جزئیات فرآوری آنها تسلط کامل دارد.

تاریخچه قهوه روبوستا | قهوه واکا

ویژگی‌های دان قهوه روبوستا چیست؟

به منظور اینکه بیشتر با این مدل از دانه‌های قهوه آشنا شوید ویژگی‌های زیر را مطالعه نمایید:

 • خط وسط دانه‌های قهوه روبوستا تقریبا صاف است. این ویژگی ظاهری در تشخیص بسیار به شما کمک خواهد نمود.
 • شکل دانه‌ها تا حد زیادی شبیه به دایره بوده و گرد است. این مشخصه ظاهری با توجه به بیضی شکل بودن سایر دانه‌های قهوه، کمک شایانی در تشخیص نهایی خواهد کرد.
 • اندازه و ابعاد دانه‌های روبوستا در مقایسه با قهوه عربیکا، کوچک‌تر است.
 • گیاه تولید کننده روبوستا در نوع خود به شدت مقاوم است. این گیاه نسبت به آفات و بلایای طبیعی بسیار ایمن رفتار می‌کند.
 • کاشت این گیاه در ارتفاعات کم انجام می‌گیرد همین مسئله باعث شده تا کشت آن محبوب‌تر از کشت سایر دانه‌ها باشد.

ممکن است بسیاری از ما نسبت به ظاهر و جزئیات هر دانه قهوه بی توجه باشیم. اما نکته جالب اینجاست که در ویژگی‌های ساختاری هر دانه راهنمایی‌هایی به منظور شناخت نوع، محل رشد، کیفیت و حدود قیمت نهفته است.

ویژگی‌های دان قهوه روبوستا | قهوه واکا

آشنایی با قهوه روبوستا

اگر یک قهوه خور حرفه‌ای باشید و نوشیدن این عصاره در برنامه هر روز شما جای داشته باشد، به خوبی می‌دانید که انتخاب نوع دانه و شیوه تهیه تنها بر اساس طعم نهایی انجام نمی‌گیرد. مسائل گوناگونی مانند میزان کافئین، شدت تلخی و خواص مثبت و منفی دانه بر روی سلامتی، بسیار بیشتر حائز اهمیت هستند. برای جواب بهتر به سوال قهوه روبوستا چیست و برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب ممکن در خصوص قهوه روزانه خود داشته باشید، لازم است مزایا و معایب انواع دانه‌ها را بشناسید.

خواندن مطلب  تأثیرات مصرف قهوه ترک بر ذهن و عملکرد شناختی

مزایا و معایب قهوه روبوستا چیست؟

 • دانه‌های قهوه روبوستا به طور طبیعی حاوی چربی و قند بسیار کمتری هستند. این ویژگی مثبت باعث می‌شود تا مصرف روزانه آن در طولانی مدت برای سلامتی خطری به دنبال نداشته باشد.
 • کافئین اندازه گیری شده در روبوستا چیزی حدود 7/1 الی 4 درصد است که این مقدار در مقایسه با دانه‌های عربیکا، 2 برابر است. این ویژگی می‌تواند به طور همزمان مثبت یا منفی باشد. مثبت از این لحاظ که با نوشیدن یک نوبت قهوه نیاز به کافئین خود را کاملا پاسخ می‌دهید. منفی است چرا که مصرف بیش از حد آن با خود مقاومت در برابر کافئین را به دنبال خواهد داشت.
 • عطر دانه‌های قهوه روبوستا چندان زیاد نیست و همان عطر کم نیز رایحه‌ای تلخ دارد. ممکن است همین عطر برای عده‌ای جذاب و دلپذیر باشد اما اغلب در میان مردم چندان تاثیرگذار و لذت بخش به حساب نمی‌آید.
 • قهوه تهیه شده از این دانه به نسبت تلخ‌تر است. این ویژگی برای عاشقان اصلی قهوه دلپذیر است اما برای اغلب سلیقه‌ها جالب نیست.
 • استفاده از این دانه در رژیم‌های لاغری بسیار توصیه می‌شود. انرژی بخشی بالای آن تحرک و انجام برنامه‌های ورزشی را ساده خواهد کرد. از سویی کافئین زیاد روبوستا به افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز منجر خواهد شد.
 • میزان اسیدیته روبوستا در مقایسه با سایر دانه‌ها به مراتب کمتر است. از این رو افرادی که از حساسیت معده یا سیستم گوارش ضعیف رنج می‌برند؛ می‌توانند با خیال آسوده‌تری آن را مصرف کنند.

مزایا و معایب قهوه روبوستا | قهوه واکا

قیمت قهوه روبوستا

اگر کمی در بازار قهوه فروش‌ها قدم بزنید و علاوه بر لذت بردن از عطر این دانه جادویی بر روی دانه‌ها و قیمت آنها نیز تمرکز کنید؛ متوجه می‌شوید که قیمت قهوه روبوستا به نسبت دانه‌های قهوه عربیکا و سایر نمونه‌ها کمتر است. ممکن است اینطور فکر کنید که قیمت پایین‌تر به واسطه کیفیت کم، اعمال شده است اما خب در این صورت کاملا اشتباه ‌می‌کنید. همان طور که پیش تر اشاره کردیم گیاه قهوه روبوستا نسبت به آفات و بلایای طبیعی از خود مقاومت بیشتری نشان می‌دهد همچنین می‌توان آن را در ارتفاعات کم کشت کرد.

این دو ویژگی باعث شده‌اند تا تولید آن با استقبال بالاتری مواجه شود و بدین ترتیب موجودی روبوستا بازار زیاد باشد. از سوی دیگر نگهداری این قهوه آسان است. همه این مسائل در کنار یک دیگر، دور ریز قهوه روبوستا و هزینه‌های تولید و نگهداری را کاهش داده‌اند و شما می‌توانید با قیمت بسیار کمتری قهوه با کیفیت تهیه نمایید.

معروف‌ترین قهوه روبوستا برای کجاست؟

قهوه روبوستا خود نیز با توجه به محل کشت، کیفیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی دارد. در ادامه با معرفی معروف‌ترین تولید کنندگان این دانه، انتخاب بهترین نوع از روبوستا را برایتان ساده خواهیم کرد. دانه‌های قهوه روبوستای تانزانیا بیشتر با ذائقه ایرانیان سازگار است. اما همچنان تا تمامی انواع آن از گوشه کناره‌های دنیا را امتحان نکنید، نمی‌توانید مطمئن شوید که کدام یک را بیشتر می‌پسندید.

معروف‌ترین قهوه روبوستا برای کجاست؟ | قهوه واکا

قهوه روبوستا کامرون

قهوه روبوستا کامرون یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه‌های روبوستا است که در کشور کامرون در آفریقای مرکزی کشت می‌شود. این قهوه با ویژگی‌های خاص خود، علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود جذب کرده است. قهوه کامرون دارای طعمی ملایم و بدون تلخی شدید است که برخلاف سایر قهوه‌های روبوستا، ترشی و تلخی آن کمتر احساس می‌شود. همچنین، معمولاً دارای بادی و قوام متوسط است که برای طرفداران قهوه‌های نیمه‌تند و خوش‌عطر، انتخاب بسیار مناسبی است.

قهوه روبوستا تانزانیا

بهترین دانه قهوه روبوستا برای تهیه نوشیدنی‌هایی مانند موکا و اسپرسو، از تانزانیا می‌آید. قهوه روبوستا تانزانیا معمولاً از مناطق بالا و کوهستانی تانزانیا به دست می‌آید. این قهوه با طعم ملایم و متوازنی که خود را در میان تندی‌ها و تلخی‌ها نشان می‌دهد، تازگی و سرزندگی خاص خود را به هر لحظه از زندگی اضافه می‌کند. از این رو، قهوه روبوستا تانزانیا با غلظت کرم منحصر به فرد و بدنه قوی خود، به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها در بازار قهوه تبدیل شده است. اسیدیته در این نوع تقریبا مساوی صفر است و طعم ملایم طبیعی و ایجاد مزه‌هایی مانند شکلات، عسل و آجیل طی فرآوری باعث شده تا آن مورد پسند عده بسیاری باشد.

خواندن مطلب  روش دم آوری قهوه با V60

قهوه روبوستا تانزانیا | قهوه واکا

قهوه روبوستا پی بی هند

قهوه روبوستا پی بی هند یکی از انواع قهوه روبوستا است که در کشور هند کاشت می‌شود. از ویژگی‌های برجسته این قهوه می‌توان به مزه‌ی قوی و تلخ و کافئین بالای آن اشاره کرد. بنابراین این قهوه علاقه‌مندان به طعم‌های شدید این نوع قهوه دارای میزان عطر و بوی متوسطی می‌باشد که برای علاقه‌مندان به قهوه‌های دارای طعم و عطر ملایم با نت فندق تلخ، مناسب است. قهوه پی بی دارای میزان تلخی متوسط است که به عنوان یکی از خصوصیات اصلی این نوع قهوه شناخته می‌شود. اگر شما به دنبال یک قهوه قوی و انرژی بخش هستید قهوه پی بی یک گزینه مناسب است زیرا این نوع قهوه دارای میزان کافئین بسیار زیادی است.

 قهوه روبوستا اوگاندا

قهوه روبوستا اوگاندا یکی از انواع قهوه‌های محبوب روبوستا است که در منطقه‌ی اوگاندا در آفریقای شرقی تولید می‌شود. اوگاندا یکی از کشورهای مهم تولیدکننده قهوه در آفریقا است و قهوه‌هایی با طعم و مزه‌ی خاص و منحصر به فرد  در این منطقه تولید می‌شوند. قهوه اوگاندا دارای نت میوه‌ای و شکلاتی با اسیدیته بالا و شراب گونه می‌باشد. این قهوه با طعمی قوی و مرکباتی، نت‌های شیرین و تلخی متعادل می‌تواند برای علاقه‌مندان به قهوه‌های تلخ و ملایم، تجربه‌ی لذت‌بخشی را ایجاد کند. علاوه بر طعم خوب، قهوه روبوستا اوگاندا دارای بوی مطبوع و دلپذیری است که در هر فنجانی که سرو می‌شود، شما را به دنیایی از عطر و طعم قهوه‌ی تازه و معطر می‌برد.

 قهوه روبوستا ساحل عاج

قهوه روبوستا ساحل عاج یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه به شمار می‌رود. این نوع قهوه به دلیل داشتن مزه‌ی قوی و مطبوع، مورد توجه قهوه‌دوستان قرار می‌گیرد. برخلاف قهوه عربیکا، قهوه روبوستا دارای مقدار کمتری اسیدیته و کم‌ترین میزان روغن است که طعمی تلخ و ملایم‌تر را به همراه دارد. همچنین، به دلیل محیط مناسب آب و هوایی و خاک حاصلخیز ساحل عاج، این منطقه به یکی از مهمترین منابع تولید قهوه روبوستا در جهان تبدیل شده است. در قهوه‌های ساحل عاج، نت غلات وجود دارد که در کاهش احتمال تلخی قهوه نقش مهمی دارد. همچنین این قهوه با داشتن کافئین بالا انتخاب مناسبی برای روزهای شلوغ به شمار می‌رود.

قهوه روبوستا چری هند

قهوه روبوستا چری هند یکی از انواع قهوه روبوستا می‌باشد که با طعم و مزه‌ی متمایز خود طرفداران زیادی در سراسر جهان به خود جلب می‌کند. انه‌های قهوه روبوستا مربوط به کشور هند با نام چری شناخته می‌شوند. نکته جالب در خصوص روبوستای هند، رست (تفت دادن دانه‌های قهوه به واسطه حرارت) مدیوم (متوسط)، کافئین بسیار بالا در عین داشتن طعم تلخ ملایم است. این نوع قهوه با وجود میزان تلخی بالا، طعمی ملایم و بدون ترشی دارد که ممکن است به خاطر کمیت زیاد کافئین در آن باشد. این قهوه دارای عطر و بوی متوسط است و به دلیل بالا بودن بادی، در دهان حس و ذوق قوی‌تری ایجاد می‌کند.

کلام پایانی

اگر به دقت ما را دنبال کرده باشید، می‌توانید به خوبی به پرسشی مانند (قهوه روبوستا چیست) پاسخ دهید. این دانه قهوه در دسته کانفورا جای می‌گیرد و به واسطه سطح کافئین بالا، تلخی بیشتر، قیمت پایین‌تر، چربی و قند کمتر طرفداران خاص خود را دارد. استفاده از دانه‌های روبوستا با توجه به طعم قوی آن، برای تهیه نوشیدنی‌های برپایه اسپرسو مانند آمریکانو، کاپوچینو، موکا و… بیشتر مورد پسند است. کشورهای مختلفی این نوع از قهوه را با ویژگی‌های طعمی و فرآوری متنوع، تولید می‌کنند. اگر چه روبوستا اسیدیته کمتری دارد اما به دلیل کافئین بالا بهتر است در مصرف آن، زیاده روی نکنید. شما می‌توانید با کیفیت‌ترین دان قهوه روبوستا را از فروشگاه قهوه واکا تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

دان قهوه روبوستا تانزانیا

180,000 تومان720,000 تومان

تمپر گتر دسته مشکی 58

350,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 87,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.