وبلاگ

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا | قهوه واکا

قهوه از جمله نوشیدنی‌های محبوبی است که به رفع خستگی و بازیابی انرژی یک روز کاری بسیار کمک می‌کند. قهوه دارای نژادهای مختلفی بوده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به قهوه عربیکا و قهوه‌ روبوستا اشاره کرد. تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا باعث شده که هر یک علاقه‌مندان و طرفداران خاص خود را داشته باشند. با اینکه هر دوی این قهوه ها در اقصی نقاط دنیا مورد کشت قرار گرفته و مصرف می‌شوند اما تفاوت‌هایی از لحاظ ظاهری، عطر، طعم، میزان کافئین، نحوه کشت و قیمت بازار با یکدیگر دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی هر یک از تفاوت‌های فوق پرداخته تا با توجه به این امر آشنایی بیشتری با قهوه‌های عربیکا و روبوستا داشته باشید.

تفاوت قهوه‌ عربیکا و روبوستا از نظر ظاهری

قهوه‌های عربیکا و روبوستا از نظر شکل ظاهری دانه‌هایشان تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

  • اندازه دانه‌ها: دانه‌های قهوه‌ای عربیکا به طور معمول بزرگتر از دانه‌های قهوه روبوستا هستند. این دانه‌ها طولی در حدود ۱۰ الی ۱۲ میلی‌متر دارند. در صورتی که اندازه دانه‌های روبوستا تقریباً بین ۷ الی ۱۰ میلی‌متر است.
  • ظاهر دانه‌ها: دانه‌های قهوه عربیکا از شکلی بیضی مانند برخوردار بوده و در وسط آنها نیز شیاری با انحنای جزئی وجود دارد. اما دانه‌های قهوه روبوستا تقریباً گرد بوده و دارای شیار صاف‌ تری هستند.
  • رنگ دانه‌ها: در بررسی قهوه‌های عربیکا و روبوستا از نظر رنگ دانه باید گفت که دانه‌های عربیکا از رنگ قهوه‌ای روشن‌تری در مقایسه با دانه‌های روبوستا برخوردار هستند. به طوری که اغلب قهوه عربیکا را با عنوان رنگ طلایی توصیف می‌کنند. اما قهوه روبوستا دارای دانه‌های یکنواخت و تیره‌تری است.

به طور کلی شناخت مشخصات ظاهری دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا برای افرادی دارای کافه هستند و یا در این زمینه فعالیت می‌کنند امری ضروری خواهد بود. البته به جز نوع قهوه عوامل دیگری از جمله روش‌های فراوری و شرایط رشد قهوه نیز می‌تواند بر شکل و رنگ دانه‌های قهوه تاثیرگذار باشد.

تفاوت قهوه‌های عربیکا و روبوستا از نظر کشت

در بررسی تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا از نظر کشت نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

بررسی قهوه‌ عربیکا

قهوه‌ عربیکا با توجه به رشد گسترده‌ای که دارد 70 درصد از کشت کل قهوه دنیا را به خود اختصاص داده است. گیاه این محصول در مناطقی از جمله آمریکای لاتین، آسیا و آفریقای شرقی رشد کرده و نسبت به میزان بارندگی و تغییرات دما نیز بسیار حساس است. از این رو برای کشت مطلوب قهوه‌ عربیکا نیاز به شرایط دمایی ثابت و پایدار خواهد بود. تولید این قهوه در ارتفاعات بین ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ متری از سطح دریا صورت گرفته که با توجه به افزایش ارتفاع شاهد کیفیت بیشتری در قهوه عربیکا خواهیم بود.

برای کشت این دانه محبوب نیاز به کشاورزان متبحری است که بر تمامی فرایند کشت، رشد و برداشت قهوه نظارت لازم را داشته باشند. در پایان لازم است که دانه‌های قهوه عربیکا لازم با دست چیده شوند و کیفیت آنها با توجه به رنگ، اندازه و چگالی که دارند ارزیابی گردد.

بررسی قهوه روبوستا

بعد از قهوه عربیکا بیشترین میزان کشت قهوه به قهوه روبوستا تعلق دارد که این میزان در حدود 30 درصد کل قهوه‌ جهان است. رشد گیاه این نوع از قهوه در مناطقی از جمله آسیای جنوب شرقی و آفریقا صورت می‌گیرد. به طور کلی قهوه روبوستا در مقایسه با قهوه عربیکا مقاومت بیشتری در برابر شرایط دمایی و بارندگی دارد. از این رو اغلب کشاورزان در مناطق گرمسیری علاقمند به کشت قهوه روبوستا هستند.

خواندن مطلب  فواید نوشیدن قهوه

کشت این قهوه در ارتفاعات ۸۰۰ متر پایین‌تر از سطح دریا انجام می‌شود. همچنین قهوه روبوستا در مقایسه با عربیکا به میزان کمتری در معرض آفات و بیماری‌ها قرار دارد. کشاورزان برای برداشت این نوع قهوه می‌توانند از ماشین آلات استفاده کنند. با توجه به این امر کشت قهوه‌ روبوستا بسیار سریع‌تر از قهوه‌ عربیکا صورت خواهد گرفت.

تفاوت قهوه عربیکا و قهوه روبوستا از نظر طعم

در این بخش تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا را از نظر طعم و عطری که دارند مورد بررسی قرار می‌دهیم.‌

دانه‌های قهوه‌ عربیکا به طور معمول از طعمی لطیف و شیرین برخوردار بوده و میزان اسیدیته آنها بالا است. بر همین اساس اغلب دوستداران قهوه عربیکا آن را به دلیل کافئین پایینی که دارد ترجیح می‌دهند. همچنین پیچیدگی رایحه این قهوه که ترکیبی از عطر میوه، شکلات و آجیل را در خود دارد باعث شده تا در میان عاشقان قهوه بسیار محبوب باشد.

برعکس قهوه عربیکا می‌توان گفت که قهوه روبوستا از طعمی قوی و تلخ با میزان اسیدیته پایین برخوردار است. بر همین اساس اغلب در میان علاقمندان به طعم‌های تند و قوی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. همچنین میزان کافئین در این قهوه بسیار بیشتر از قهوه عربیکا است.  عطر این نوع قهوه با توجه به طعم تلخی که دارد و رایحه‌هایی از جمله بادام زمینی باعث شده تا از محبوبیت کمتری در بازار برخوردار باشد.

تفاوت قیمت قهوه عربیکا و روبوستا

با توجه به اینکه کشت قهوه عربیکا بسیار پر زحمت و زمان بر بوده و بازدهی کمتری در مقایسه با قهوه روبوستا دارد، دارای قیمت گرانتری نیز است. علاوه بر این تقاضای بازار قهوه عربیکا با توجه به طعم ملایم و لطیفی که دارد بسیار بیشتر از قهوه‌ روبوستا است.

این قهوه در سوپر مارکت‌ها و کافی شاپ‌ها با قیمت بسیار بالایی عرضه می‌شود. اما شما می‌توانید برای خرید قهوه عربیکا با قیمت مناسب به وبسایت فروشگاه‌های تخصصی قهوه مراجعه کنید.

قهوه روبوستا با توجه به کافئین بالا و طعم قوی که دارد معمولاً در ترکیب اسپرسو یا تهیه قهوه فوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قهوه بر اساس بازدهی بالا و زمان کشت کمتر از قیمت ارزانتری برخوردار است. به منظور کاهش قیمت قهوه در بازار  اغلب شاهد ترکیب درصدهای مشخصی از قهوه‌ روبوستا با عربیکا هستیم که از پرفروش‌ترین آنها می‌توان به محصول قهوه ترکیبی %20 عربیکا %80 روبوستا اشاره کرد.

بررسی اهمیت وجود قهوه عربیکا و روبوستا

با توجه به تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا دریافتیم که دانه های قهوه عربیکا از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. با این حال وجود هر دو نوع قهوه عربیکا و روبوستا در صنعت قهوه بسیار مهم و ضروری است. این تفاوت‌ها باعث می‌شود تا علاقمندان به قهوه بتوانند با توجه به ذائقه و سلیقه خود، این محصول را انتخاب و خریداری کنند. همچنین با ترکیب این دو نوع قهوه می‌توان به طعم‌های جدید و متنوع‌تری نیز دست پیدا کرد. ترکیب قهوه‌ عربیکا و روبوستا باعث کاهش قیمت قهوه شده که این امر در افزایش بازار برای این محصول بسیار موثر خواهد بود.

خواندن مطلب  قهوه برای سرماخوردگی

بررسی قهوه‌های ترکیبی موجود در بازار

اغلب قهوه‌های میکس موجود در بازار از ترکیب دو قهوه عربیکا و روبوستا تهیه می‌شوند که پرکافئین‌ترین و تلخ‌ترین میکس قهوه به میکس صد در صد روبوستا تعلق دارد. همچنین کم کافئین‌ترین و ملایم‌ترین میکس قهوه به میکس صد در صد عربیکا تعلق دارد‌ که به طور معمول دارای طعمی ترش است. در برخی بسته‌های ترکیبی قهوه شاهد استفاده از قهوه عربیکا و روبوستا به صورت 50-50 هستیم که از درصدهای مساوی قهوه عربیکا و قهوه روبوستا در آن استفاده شده است.

چنانچه بر روی بسته قهوه درصد 30-70 درج شده باشد نشان دهنده استفاده از ۳۰ درصد قهوه عربیکا و ۷۰ درصد روبوستا در آن خواهد بود. به طور کلی اولین عدد نمایانگر درصد قهوه عربیکا و دومین عدد نمایانگر درصد قهوه روبوستا در بسته ترکیبی قهوه است.

بررسی کشورهای تولید کننده بهترین قهوه عربیکا و روبوستا

حال که با تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا بیشتر آشنا شدید بهتر است با کشورهای تولید کننده بهترین دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا نیز آشنا شوید. کشورهای معدودی وجود دارند که توانسته اند در زمینه تولید قهوه عربیکا و روبوستا بسیار موفق عمل کرده و دانه‌های این قهوه را با کیفیت هرچه بیشتر کشت کنند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • قهوه عربیکا در کشور کلمبیا: یکی از برترین تولید کنندگان قهوه عربیکا در دنیا به کشور کلمبیا اختصاص دارد. این کشور با توجه به شرایط آب و هوایی گرمسیری، ارتفاعات بالا و خاک غنی که دارد از تمامی شرایط لازم را برای کشت قهوه عربیکا برخوردار است. قهوه کلمبیایی با توجه به طعم میوه‌ای شیرین و آجیلی که دارد بسیار معروف بوده و در بسیاری از ترکیب‌های قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • قهوه عربیکا در اتیوپی: اتیوپی از دیگر کشورهای نامدار در زمینه تولید قهوه است.
  • قهوه عربیکا در برزیل: برزیل از بزرگترین مراکز تولید قهوه عربیکا در دنیا است که قهوه‌هایی با طعم ملایم را به بازار‌های جهانی صادر می‌کند.
  • قهوه عربیکا در کاستاریکا و کنیا: کاستاریکا و کنیا هر دو از کشورهای معروف در زمینه کشت قهوه عربیکا مرغوب و با کیفیت شناخته شده‌اند.
  • قهوه روبوستا در ویتنام: کشور ویتنام از تولید کنندگان بزرگ قهوه روبوستا در دنیا است که تقریباً ۴۰ درصد تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.
  • قهوه روبوستا در هند: هند نیز توانسته است با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد از برترین تولید کنندگان قهوه روبوستا در دنیا به شمار آید.

از دیگر کشورهای موفق در تولید قهوه روبوستا می‌توان به کشورهای اوگاندا، اندونزی و برزیل نیز اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تفاوت قهوه‌ عربیکا و روبوستا بر اساس ویژگی‌هایی که هر یک از این قهوه‌ها دارند مورد بررسی قرار گیرد. با شناخت دقیق و بالا بردن اطلاعات خود در خصوص انواع دانه‌های قهوه می‌توانید با توجه به ذائقه خود انتخابی مناسب و رضایت بخش را در زمینه خرید قهوه داشته باشید. انواع دان قهوه عربیکا و روبوستا با کیفیت را می‌توانید از فروشگاه قهوه واکا تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

بسته ویژه نوروز واکا نوع 4

610,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 152,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

جذوه مسی 6 کاپ

260,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 65,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

بطری دتاکس 1 لیتری درپیچی

330,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 82,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.