وبلاگ

کپسول قهوه چیست و نحوه استفاده از آن – مزایا و معایب آن

علاقه‌مندان به قهوه به طور حتم نام کپسول قهوه را بارها شنیده‌اند. کپسول‌های قهوه به شرکت‌های خدمات و دوستداران قهوه این امکان را فراهم کرده است که به راحت‌ترین شکل ممکن با فشاردادن یک دکمه، اسپرسوی با کیفیتی را تهیه کنند. اگر برای اولین‌بار نام کپسول قهوه را می‌شنوید؛ شاید کنجکاو باشید که بدانید کپسول

قهوه چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

کپسول قهوه از جمله ابداعات کاربردی برای تهیه سریع یک فنجان قهوه لذیذ است. استفاده از این محصول باعث می‌شود که دیگر نیازی به اندازه‌گیری و تمپ نباشد. کپسول‌های قهوه در اشکال مختلف همچون نسپرسو، دولچه گوستو، مزتا، کافه لوکسو… تولید می‌شوند. با کپسول قهوه می‌توانید بدون نیاز به مهارت، یک فنجان قهوه‌ درجه یک با طعم عالی تهیه کنید. در ادامه مقاله قصد داریم در مورد کپسول قهوه چیست و نحوه استفاده از آن – مزایا و معایب آن را به طور جامع شرح دهیم.

کپسول قهوه چیست؟

برای اینکه درک بهتری از کپسول قهوه داشته باشید می‌توان آن را به چای کیسه‌ای تشبیه کرد با این تفاوت که درون کیسه‌های کاغذی به‌جای چای، قهوه آسیاب شده وجود دارد. این کیسه‌ها فیلترهای کاغذی پر از قهوه آسیاب شده هستند که در آب غوطه‌ور شده و یک فنجان قهوه لذیذ را به شما تحویل می‌دهند. علاوه بر قهوه آسیاب شده درون این کیسه‌ها می‌تواند ترکیبی از قهوه آسیاب شده و قهوه‌فوری باشد.
این کپسول‌ها دارای تاریخ انقضا هستند و باید طی مدت زمانی معین مصرف شوند. تازگی و کیفیت قهوه تا زمانی که آسیبی به بدنه کپسول وارد نشود، حفظ خواهد شد. برخی از تولیدکنندگان کپسول قهوه ادعا دارند که پس از گذشت تاریخ انقضا نیز می‌توان از کپسول قهوه استفاده کرد؛ ولی ازآنجایی‌که قهوه آسیاب شده طعم اصیل قهوه را ندارد در طول زمان از کیفیت طعم آن کاسته می‌شود.

ساختار کپسول قهوه چیست؟

ساختار کپسول قهوه از چهار بخش درپوش، فیلتر بالایی، فیلتر پایینی و بدنه اصلی تشکیل شده است. بدنه اصلی کپسول قهوه که محفظه نگهدارنده پودر قهوه به شمار می‌رود از جنس آلومینیوم یا پلاستیک است که داخل این بدنه، دانه‌های آسیاب شده قهوه به مقدار مشخص وجود دارد. برخی از کپسول‌ها دارای فیلتر بالایی هستند که بالای درپوش آلومینیومی قرار گرفته‌اند.

مزایای استفاده از کپسول قهوه چیست؟

استفاده از کپسول‌های قهوه مزایای بسیاری دارد. از جمله فواید خرید کپسول قهوه عبارتند از:

⦁ استفاده راحت از کپسول قهوه

ازآنجایی‌که کپسول‌های قهوه از قبل، اندازه‌گیری و آسیاب شده‌اند به‌راحتی قابل استفاده هستند. در زمانی بسیار کوتاه می‌توانید با استفاده از کپسول‌های قهوه، نوشیدنی معطری را بدون نیاز به مهارت تهیه کنید. با بهره‌گیری از این کپسول هیچ‌گونه نگرانی بابت میزان آب، دما و ضربه‌زدن هنگام آسیاب قهوه را نخواهید داشت.

⦁ سازگاری با دستگاه‌ها

کپسول‌های قهوه با دستگاه‌های قهوه‌ساز سازگاری دارند و این سازگاری سبب می‌شود تا نتیجه دلخواه و با کیفیتی به همراه داشته باشد. کافی است کپسول را درون دستگاه قرار دهید و با زدن دکمه شروع پس از چند لحظه قهوه خود را تحویل بگیرید.

⦁ تولید قهوه خوشمزه

ازآنجایی‌که روش‌های سنتی تهیه اسپرسو زمان‌بر هستند و نیاز به آسیاب‌کردن دانه‌های قهوه، کوبیدن قهوه با فشار مناسب دارند؛ استفاده از کپسول قهوه پیشنهادی فوق‌العاده است. در این نوع کپسول‌ها فرایند آسیاب، اندازه‌گیری و استخراج بهینه قهوه، از قبل انجام شده‌اند و نیازی به مهارت کافی نیست. به‌راحتی می‌توانید بدون نیاز به تخصص و دانش لازم برای استفاده از دستگاه قهوه‌ساز، یک فنجان قهوه خوشمزه تهیه کنید.

خواندن مطلب  آشنایی با معروف ترین نوشیدنی های پایه اسپرسو

⦁ صرفه‌جویی در زمان

با استفاده از کپسول‌های قهوه می‌توانید در حدود ۲ الی ۳ دقیقه با صرفه‌جویی در زمان و انرژی، قهوه‌ای ناب داشته باشید. این کپسول‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که مصرف بهینه‌تری داشته و لزومی برای اتلاف وقت نباشد. حتی بدون مهارت لازم می‌توانید با کپسول‌های قهوه همچنان یک فنجان قهوه خوش‌طعم و بو بنوشید.

⦁ آسانی در تمیزکردن

علاوه بر راحت بودن دم‌کردن کپسول‌های قهوه باید به این موضوع نیز اشاره کرد که این نوع محصولات باعث کثیف‌شدن دستگاه‌های اسپرسوساز نمی‌شوند. روش‌های سنتی اسپرسو نیاز به اقداماتی اولیه دارند که ضمن اتلاف وقت سبب کثیف‌شدن محیط کار نیز خواهند شد؛ ولی کپسول‌های قهوه نیازی به ریخت‌وپاش ندارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کپسول‌های قهوه را به آب داغ اضافه کرده و دستگاه اسپرسوساز را روشن کنید.

 

⦁ ماندگاری بالا

ماندگاری کپسول‌های قهوه نسبت به قهوه‌های سنتی بیشتر است این کپسول‌ها به مدت طولانی طعم و بوی خود را حفظ می‌کنند. بسته‌بندی کپسول‌های قهوه از تماس اکسیژن و رطوبت جلوگیری می‌کند. تا زمانی که بسته‌بندی کپسول قهوه باز نشود به مدت ۱۸ ماه کیفیت قهوه حفظ می‌شود.

⦁ مصرف بهینه

هر کپسول برای تهیه یک فنجان قهوه کافی است که این میزان سبب می‌شود که قهوه تلف نشود و مصرف بهینه‌تری داشته باشد. کپسول‌های قهوه حاوی قوی آسیاب شده هستند که برای تهیه آن به مقدار آب کمی نیاز است. این نوع کپسول‌ها هیچ باقیمانده‌ای از قهوه درون ظرف باقی نمی‌گذارند و کمترین ضایعات را به همراه دارند.

انواع کپسول قهوه چیست؟

انواع کپسول قهوه به ۷ مدل مختلف تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:
⦁ کپسول‌های اسپرسو: این نوع کپسول‌ها جزو قدیمی‌ترین نوع قهوه هستند و برای تهیه اسپرسو ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
⦁ کپسول‌های فاقد کافئین: کپسول‌های بدون کافئین نوع خاصی از کپسول‌های نسپرسو هستند و برای کسانی که با مصرف کافئین مشکل دارند مناسب است.
⦁ کپسول‌های با غلظت فراوان: اگر طعمی اصیل از قهوه انتظار دارید؛ کپسول‌های غلیظ بهترین گزینه بوده و با تلخی زیاد همراه است.
⦁ کپسول‌های لانگو: نوع دیگر کپسول‌های نسپرسو کپسول‌های لانگو هستند. از این نوع کپسول برای تهیه قهوه غلیظ و تلخ با مقدار کافئین بالا بهره می‌برند.
⦁ کپسول‌های خالص: کپسول‌های خالص جزو قهوه‌های تک خاستگاه از بهترین مزارع پرورش قهوه در دنیا بوده و از بهترین مزارع جهان تهیه می‌شوند.
⦁ کپسول‌های طعم‌دار: کپسول‌های طعم‌دار برای کسانی که زیاد علاقه‌ای به طعم تلخ قهوه ندارند؛ گزینه‌ای فوق‌العاده است و می‌تواند طعم جدیدی از قهوه را تجربه کنند.
⦁ کپسول‌های محدود: شیوه کاشت و پرورش کپسول‌های محدود، نسبت به کپسول‌های دیگر متفاوت است. ترکیبات قهوه و نوع پرورش خاص آن، این تفاوت را ایجاد کرده‌اند.

انواع برندهای کپسول قهوه چیست؟

کپسول‌های قهوه در چندین مدل مختلف تولید می‌شوند که مواد اولیه و برندهای مجزا دارند. برخی از انواع معروف کپسول‌های قهوه عبارتند از:
⦁ Nespresso: نسپرسو پرفروش‌ترین نوع کپسول قهوه در جهان است که توسط شرکت نستله تولید می‌شود.
⦁ :OriginalLineاین نوع برند کپسول طیف وسیعی از طعم‌های مختلف قهوه شامل قهوه تلخ، شیرین و ملایم را در بر می‌گیرد.
⦁ VertuoLine: کپسول قهوه نسپرسو مدل ورتولاین، جدیدترین نوع کپسول‌های شرکت نسپرسو بوده که شامل اسپرسو، قهوه‌های دابل، قهوه‌های آمریکایی، کاپوچینو و لاته است.
⦁ illy espresso : کپسول قهوه ایلی اسپرسو انواع طعم‌های مختلف ازجمله طعم متوسط، تلخ و شیرین را بر می‌گیرد و مطابق با انواع ذائقه‌های مصرف‌کنندگان است.
⦁ Dolce Gusto : کپسول قهوه‌ای دولچه گوستو یکی از محصولات نستاله است که نوع قهوه و طراحی متفاوتی نسبت به نسپرسو دارد. این کپسول‌های قهوه شامل انواع قهوه‌های اسپرسو، لاته، موکا، کاپوچینو و در مواردی حاوی چای می‌شوند.
⦁ Keurig K-Cupe : این برند در ایالت متحده آمریکا محبوبیت دارد که جهت استفاده در دستگاه‌های قهوه‌ساز کیوریگ تولید می‌شود. کپسول‌های Keurig K-Cupe حاوی قهوه‌های سنتی، قهوه‌های شیرین شده، چای‌ها، اسپرسو و نوشیدنی‌های بدون کافئین هستند.
⦁ Lavazza:  کپسول قهوه لاوازا(لاواتزا) نام برند معروف یک شرکت ایتالیایی تولیدکننده قهوه است که کپسول‌های خاص خود را برای دستگاه‌های قهوه‌ساز تولید می‌کند.

خواندن مطلب  نکات مهم در نگه داری قهوه

روش استفاده از کپسول قهوه بدون دستگاه چگونه است؟

نحوه استفاده از کپسول قوی بدون دستگاه به این صورت است که ابتدا باید با یک قیچی بالای کپسول را بشکنید. در مرحله بعدی درب کپسول را برداریم و قهوه را درون آب بریزید. پس از اضافه‌کردن آب گرم روی قهوه، آن را به‌خوبی هم بزنید تا کل قهوه در آب حل شود. در مرحله آخر فنجان خود را به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید؛ قهوه شما آماده است نوش جان.

روش‌های استفاده از کپسول قهوه با دستگاه

هر کپسول قهوه حدود ۵ الی ۷ گرم پودر قهوه دارد. برای تهیه این قهوه به یک دستگاه قهوه ساز مخصوص نیاز دارید؛ برای این منظور پس از به جوش‌آمدن آب، اهرم دستگاه را فشار دهید تا کپسول سوراخ شده و محتویات آن وارد آب شود. در پایه نگهدارنده کپسول‌ها، مربع‌هایی وجود دارد که باعث شکستن فویل کپسول می‌شوند. در ادامه این فرایند، قهوه عصاره‌گیری شده و از طریق نازل دستگاه به درون فنجان راه می‌یابد.

سخن آخر

در این مقاله دررابطه‌با اینکه کپسول قهوه چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است اطلاعات جامعی را ارائه دادیم. کپسول‌های قهوه برای تمامی کافه‌ها، رستوران‌ها و دورهمی‌های دوستانه مناسب هستند. تهیه قهوه با این نوع کپسول‌ها بسیار آسان بوده و نیاز به تخصص و مهارت ندارد. برای خرید کپسول قهوه می‌توانید از طریق فروشگاه تخصصی قهوه واکا اقدام کنید. این فروشگاه با 6 شعبه مختلف در سهروردی، شهرک غرب، اباذر، گیشا، یوسف آباد و فاطمی امکان خرید حضوری و آنلاین را فراهم شده است.
تمامی محصولات سایت قهوه واکا با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب برای دوستداران قهوه عرضه می‌شوند. ازآنجایی‌که تجهیزات مرغوب تأثیر بسزایی در طعم و عطر قهوه دارند در این فروشگاه معتبر می‌توانید انواع مختلف تجهیزات قهوه را همراه با دستگاه قهوه‌ساز، به‌آسانی و با تنوع گسترده خریداری کرده و لذت نوشیدن یک قهوه ناب را تجربه کنید.

4 دیدگاه در “کپسول قهوه چیست و نحوه استفاده از آن – مزایا و معایب آن

 1. محسن گفت:

  سلام
  مقاله جالبی بود
  با اینکه خوره قهوه هستم اولین بار بود درباره تهیه قهوه از طریق کپسول و مایکروویو مطلبی دیدم که جالب بود
  معایبشو نگفتید
  حتما اینم بگذارید

 2. معصومه گفت:

  سلام خیلی ممنون . کلی در مورد قهوه اطلاعات گرفتم .

 3. نیما کریمی گفت:

  لاوازا نه. لاواتزا

  1. مدیر قهوه واکا گفت:

   ممنون از دقت و نظرتون نیما جان، تلفظی که شما گفتید هم اضافه کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.