وبلاگ

کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟

کدام قهوه بیشترین میزان کافئین را دارد؟

نوشیدن قهوه برای بعضی از افراد، یک عادت روزانه است. گاهی اوقات نیز ممکن است این سؤال برای علاقه‌مندان به قهوه پیش بیاید که کدام قهوه بیشترین میزان کافئین را دارد و با نوشیدن کدام‌یک از انواع قهوه‌ها می‌توان میزان کافئین دریافتی بدن را افزایش داد؟
اگر این سؤال برای شما هم پیش آمده و می‌خواهید قبل از خرید انواع قهوه عربیکا، قهوه ربوستا و قهوه‌های فوری، پاسخ سؤال خود را پیدا کنید، چند دقیقه وقت بگذارید و این مطلب را تا انتهای مطالعه نمایید.

معرفی انواع قهوه با میزان کافئین بالا

قوی‌ترین قهوه‌ها به خاطر دارا بودن میزان کافئین بالا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. البته علاوه بر نوع دانه قهوه، عوامل دیگری هم هستند که بر میزان کافئین آن تأثیر دارند. ما در این قسمت به معرفی انواع دانه‌های قهوه می‌پردازیم که دارای میزان کافئین بیشتری هستند.

قهوه ربوستا

پس از جستجو درباره پاسخ این سؤال که کدام قهوه بیشترین میزان کافئین را دارد، احتمالاً در اولین قدم به قهوه ربوستا می‌رسید. دانه قهوه ربوستا که محبوب‌ترین نوشیدنی‌های قهوه با استفاده از آن تولید می‌شوند، دانه های ارزان قیمتی هستند که طعم تلخ و قدرتمندی دارند. این دانه‌ها نسبت به دانه‌های قهوه عربیکا میزان کافئین بیشتری دارند. این دانه‌های قهوه که کشت ساده‌ای دارند، حدود دو برابر دانه‌های قهوه عربیکا، کافئین دارند.

قهوه عربیکا

هنگام جستجو برای پیدا کردن دانه‌های قهوه با بیشترین میزان کافئین، احتمالاً به نام قهوه عربیکا هم برمی‌خورید. این نوع از دانه‌های قهوه دارای طعم میوه‌ای‌اند و نسبت به قهوه‌های ربوستا کمی شیرین‌تر هستند. میزان کافئین موجود در آن ها نیز نصف قهوه ربوستا است.

چه عواملی بر میزان کافئین قهوه تأثیر دارند؟

میزان کافئین یک فنجان قهوه علاوه بر نوع دانه قهوه به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در این قسمت به آن ها می‌پردازیم:

روش دم آوری قهوه

اولین عامل که روی میزان کافئین تأثیر می‌گذارد، روش دم کردن قهوه است. روش‌های مختلفی برای دم آوری قهوه وجود دارند که عبارت‌اند از:
⦁ دم آوری فیلتری یا چکه‌ای
⦁ اسپرسو
⦁ کلد برو یا قهوه ترک
⦁ موکاپات
⦁ ایرو پرس
⦁ قهوه فوری
⦁ دم آوری چکه‌ای برقی
با توجه به روش‌های موجود، شما می‌توانید یکی از روش‌ها را برای دم کردن قهوه استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید روشی را انتخاب کنید که باعث افزایش میزان کافئین قهوه می‌شود، باید بگوییم که قهوه اسپرسو بیشترین میزان کافئین را دارد.
در رتبه دوم نیز قهوه ترک قرار می‌گیرد که نسبت به اسپرسو کافئین کمتری دارد. در مرتبه سوم هم قهوه‌هایی قرار می‌گیرند که با استفاده از موکاپات دم آوری شده‌اند. اگر دستگاه قهوه ساز دارید و یا از موکاپات، اسپرسو خانگی یا کلد برو استفاده می‌کنید، هر یک از این تجهیزات قهوه می‌توانند روی میزان کافئین نوشیدنی شما تأثیر داشته باشند.
در فروشگاه اینترنتی قهوه واکا انواع دستگاه‌های قهوه ساز مانند فرنچ پرس، فرانسه ساز، کمکس، کلد برو، اسپرسو خانگی و اسپرسو ساز نیمه صنعتی موجود است که می‌توانید با تهیه هر یک از آن ها، میزان کافئین قهوه خود را افزایش یا کاهش دهید.

مقدار شات نوشیدنی قهوه

درست است که روش دم آوری اسپرسو باعث افزایش میزان کافئین در نوشیدنی قهوه می‌شود. اما به خاطر اینکه هر شات اسپرسو حاوی ۳۰ میلی لیتر قهوه است. اگر بخواهیم میزان کافئین یک شات قهوه اسپرسو را با یک شات از قهوه موکاپات مقایسه کنیم، به دلیل اینکه موکاپات حاوی ۵۰ الی ۶۰ میلی لیتر قهوه است، مسلماً میزان کافئین موکاپات بیشتر خواهد بود.

خواندن مطلب  قهوه برای سرماخوردگی

روش رست دانه قهوه

روش‌های مختلفی برای رست کردن یا بو دادن دانه‌های قهوه وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:
⦁ مدیوم
⦁ لایت
⦁ دارک
در هر یک از این روش‌ها میزان برشتگی دانه قهوه متفاوت است. بعضی از قهوه‌ها دارای رنگ روشن‌تری هستند و بعضی دیگر از قهوه‌ها پس از رست شدن به دلیل اینکه بیشتر برشته می‌شوند، رنگ تیره به خود می‌گیرند. ممکن است تصور کنید هرچه رنگ قهوه تیره‌تر باشد، کافئین آن هم بیشتر می‌شود. اما رنگ قهوه ربطی به میزان کافئین ندارد. این معیار اندازه‌گیری است که مشخص می‌کند میزان کافئین کدام‌یک از قهوه‌ها نسبت به دیگری بیشتر است.
اگر شما از قهوه تیره و قهوه روشن یک پیمانه با اندازه‌های مساوی بردارید، قهوه‌ای که رنگ روشن‌تر دارد، میزان کافئین بالاتری دارد. زیرا یک پیمانه دانه قهوه روشن، شامل دانه‌های قهوه بیشتری است. این باعث می‌شود تا قهوه روشن‌تر برنده این مقایسه باشد.
حالا اگر معیار اندازه‌گیری شما برای دانه‌های قهوه، روشن و تیره پودر دانه قهوه باشد، اینجا دیگر قهوه پودر قهوه تیره است که رتبه اول را به دست می‌آورد. زیرا تعداد دانه‌های قهوه برشته شده تیره، بیشتر هستند، حتی اگر وزن آن با پودر قهوه روشن مساوی باشد.
اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم با انتخاب دو فنجان با اندازه‌های مساوی، فنجانی که پر از دانه قهوه با رنگ روشن باشد، نسبت به فنجان دیگر که حاوی دانه‌های قهوه تیره رنگ است، کافئین بیشتری دارد.

وزن دانه قهوه

در بخش پیش اشاره کردیم که چگونه معیار اندازه‌گیری دانه‌های قهوه و وزن آن ها می‌تواند روی میزان کافئین تأثیر داشته باشد. هنگامی که شما از ترازو برای اندازه‌گیری دانه قهوه استفاده می‌کنید، دانه‌های قهوه‌ای که رنگ تیره دارند، کافئین بیشتری هم دارند. اما اگر به وسیله اسکوپ دستگاه قهوه ساز این کار را انجام دهید، قهوه‌های روشن‌تر کافئین بیشتری دارند.
البته بعضی از مقایسه‌ها حاکی از این هستند که اندازه‌گیری به صورت وزنی و حجمی نتیجه یکسانی دارد و در هر دو نوع اندازه‌گیری دانه قهوه رست لایت یا همان روشن‌تر میزان کافئین بیشتری دارد.

قهوه عربیکا طعم قوی‌تری دارد یا ربوستا؟

اگر بخواهیم کلی صحبت کنیم انواع دانه‌های قهوه به چهار دسته تقسیم می‌شوند.
⦁ عربیکا
⦁ ربوستا
⦁ لیبریکا
⦁ اکسلسا
درصورتی‌که بخواهیم بر اساس میزان کافئین، آن ها را طبقه‌بندی کنیم، فهرست ما به شرح زیر است:

قهوه ربوستا

دانه‌های ربوستا که برای درست کردن قهوه فوری، قهوه اسپرسو و قهوه‌های تلخ استفاده می‌شوند، قوی‌ترین دانه‌ها هستند و طعم تلخی دارند. قیمت این نوع از قهوه‌ها نسبت به سایر نمونه‌های دیگر کمتر است. دانه قهوه ربوستا در کشورهای منطقه خاورمیانه، قاره آفریقا و اروپا کشت می‌شود.

قهوه عربیکا

یکی از رایج‌ترین انواع دانه قهوه که علاقه‌مندان بسیاری دارد، قهوه عربیکا است. طعم این نوع از قهوه‌ها شیرین است و عطر و طعمی میوه‌ای دارند. این نوع از دانه‌های قهوه در اکثر نقاط جهان مانند آسیا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و … یافت می‌شوند. به دلیل اینکه به دست آوردن دانه قهوه از این گیاه توجه زیادی لازم دارد و روش آن سخت‌تر است، قیمت بالاتری نسبت به دانه قهوه ربوستا دارد. طعم این قهوه شیرین و متوسط است و میزان کافئین آن از ربوستا کمتر می‌باشد.

خواندن مطلب  تفاوت قهوه چری هند و پی بی هند

لیبریکا

یکی از کمیاب‌ترین دانه‌های قهوه در جهان قهوه لیبریکا است که طعم دودی و بسیار قوی دارد. این نوع از دانه‌ها برای تولید قهوه‌های فوری استفاده می‌شوند. قهوه لیبریکا به صورت بومی و فقط در مناطق غربی و مرکزی قاره آفریقا کشت می‌شود. برای رشد این نوع از قهوه به آب و هوای گرم و شرجی احتیاج است. در کشورهایی چون فیلیپین و اندونزی نیز این قهوه کشت می‌شود و طعمی دودی و آجیلی دارد. اما میزان کافئین آن نسبت به نمونه‌های قبلی کمتر است.

اکسلسا

قهوه اکسلسا جزو قهوه‌های فوری است و طعم میوه‌ای و ترش مانند دارد. این نوع از قهوه معمولاً در آسیای جنوب شرقی کشت می‌شود و نسبت به سایر نمونه‌های دیگر کافئین کمتری دارد. این قهوه که در ارتفاعات رشد می‌کند، دارای بوته‌هایی به ارتفاع ۶ تا ۹ متر است.

بهترین برندهای دانه قهوه کدم‌اند؟

ممکن است برندهای معتبری باشند که در جهان محبوبیت زیادی دارند و معروف باشند که قوی‌ترین قهوه‌های جهان را تولید می‌کنند. بعضی از برندهای معروف مانند، Death Wish، Devil Mountain، Player One,Insomniac جزو شناخته شده‌ترین برندهای قهوه جهان هستند. اما برای انتخاب بهترین و قوی‌ترین قهوه دنیا که بیشترین میزان کافئین را دارد، لازم نیست حتماً به برند آن توجه کنید. همین‌که دانه قهوه ربوستا را انتخاب کنید که با روش رست لایت برشته شده باشد، کفایت می‌کند.

خرید قهوه با میزان کافئین بالا

پس از مطالعه این مطلب احتمالاً می‌دانید که میزان کافئین دانه قهوه به چه چیزهایی بستگی دارد و راحت می‌توانید برای خرید تصمیم بگیرید. ما در فروشگاه اینترنتی قهوه واکا، انواع دانه قهوه ربوستا پی بی هند، چری هند، قهوه ربوستا اوگاندا، قهوه عربیکا هندوراس، قهوه عربیکا اوگاندا، کلمبیا، السالوادور، پرو و کنیا را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم که بالاترین میزان کافئین را دارند.
حتی اگر بخواهید قهوه‌هایی با میزان کافئین کمتر میل کنید، می‌توانید پودر قهوه ترک، پودر قهوه اسپرسو فوری و سایر نمونه‌های موجود در این فروشگاه را انتخاب کنید. درصورتی‌که برای دم کردن قهوه به دستگاه قهوه ساز و تجهیزات دیگری نیاز دارید، می‌توانید به صفحه فروش تجهیزات قهوه، مراجعه نمایید.

 

کلام پایانی

قهوه ربوستا در میان انواع دانه‌های قهوه بیشترین میزان کافئین را دارد. البته نوع دم آوری قهوه و نحوه رست کردن آن نیز می‌تواند روی اندازه کافئین تأثیر داشته باشد. ما در این نوشتار تلاش کردیم با معرفی انواع قهوه و عوامل مؤثر بر افزایش میزان کافئین در قهوه، صحبت کنیم. امیدواریم توانسته باشیم پاسخ سؤال کدام قهوه بیشترین میزان کافئین را دارد به بهترین نحو ارائه کنیم. درصورتی‌که برای خرید قهوه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید؛ می‌توانید با کارشناسان بخش فروش و پشتیبانی سایت قهوه واکا تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه در “کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟

  1. neda گفت:

    عرض ادب و احترام خدمت شما
    متشکرم از شما برای توضیحات و راهنمایی بی نقص….و
    موفق و معید باشید 🙌

  2. حسین نیسی گفت:

    بسیار عالی و جامع ،ممنون از تیم واکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

فرنچ پرس 350 میل

210,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 52,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

پاک اسکرین سایز 58

240,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 60,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.