وبلاگ

نکات مهم در نگه داری قهوه

نکات مهم در نگه داری قهوه | قهوه واکا

حفظ و نگهداری مواد غذایی یکی از مهم ترین موضوعات برای حفظ کیفیت آن ها است. هر ماده غذایی شرایط نگهداری خاصی دارد تا بتوان برای مدت معینی از آن استفاده کرد. قهوه نیز یک ماده خوراکی است که با آن می توان نوشیدنی بسیار خوشمزه و دلنشینی درست کرد. اما در صورتی که به صورت فله ای خریداری شود باید نکات مهم نگه داری قهوه رعایت شود تا عطر و بوی خود را حفظ کند.

به طور کلی بهترین روش نگه داری از قهوه، ریختن آن در یک ظرف درب بسته و قرار دادن آن در مکانی خشک و بدون رطوبت است. زمانی که می خواهیم قهوه را به هر شکلی چه دانه ای یا پودر شده در منزل نگه داری کنیم باید چهار عامل محیطی گرما، نور، هوا و رطوبت را مدنظر قرار دهیم. در این مقاله نکات ضروری برای نگه داری قهوه پودر شده و دانه قهوه در خانه را بررسی می کنیم.

نحوه بسته بندی و نگهداری از قهوه

برای نگه داری از هر ماده غذایی باید با یک سری اصول و قواعد آشنا بود و بهترین روش را برای حفظ کیفیت و جلوگیری از خراب شدن آن انتخاب کرد. قهوه یک ماده غذایی خوش طعم، خوشبو و معطر است که برای حفظ این ویژگی ها باید به خوبی بسته بندی شود و در جای مناسبی نگهداری گردد.  چنانچه در نگهداری این ماده غذایی توجه لازم را نداشته باشیم با گذشت زمان قهوه عطر و طعم خود را از دست می دهد و موقع مصرف و نوشیدن قهوه عطر آن احساس نمی شود.

برای ایجاد شرایط مناسب نگه داری از قهوه باید تمام نکات فیزیکی و شیمیایی که روی کیفیت دانه های قهوه تاثیر گذار هستند را مدنظر قرار داد. از مهم ترین فاکتورهایی که در نگهداری قهوه باید به آن ها توجه کرد محیط و شرایط دما و نور محل و ظروف نگهداری است.

یک روش نگه داری از قهوه در خانه قرار دادن دانه های قهوه داخل قوطی های شیشه ای تیره رنگ یا ظروف فلزی با درهای وکیوم است. همچنین پودر قهوه را می توان درون ظروف شیشه ای با رنگ تیره نگه داری نمود در این صورت به مدت یک ماه عطر و طعم قهوه تغییر نخواهد کرد.

برای حفظ کیفیت قهوه بهتر است هر بار مقدار مورد نیاز مصرف روزانه دانه قهوه را آسیاب کرد. چرا که قهوه پودر شده زودتر از دانه قهوه عطر و طعم خود را از دست می دهد. همچنین نباید قهوه را در یخچال نگه داری نمود؛ زیرا محیط یخچال کمی مرطوب است و جای مناسبی برای نگه‌داشتن قهوه نیست. قهوه باید در محل هایی خنک، خشک و دور از اکسیژن و نور نگهداری شود.

عوامل مهم بر حفظ کیفیت قهوه

همان طور که اشاره شد فاکتورهای محیط مثل زمان، رطوبت، شکل قهوه (دانه یا آسیاب شده)، ظروف نگه داری، نور و دما روی کیفیت قهوه تاثیر زیادی دارند. بنابراین برای حفظ کیفیت عطر و طعم قهوه باید آن را در مکانی فاقد این سه عامل نگهداری کرد.

1.دما و رطوبت محل نگه داری قهوه

قهوه مثل هر ماده غذایی دیگر در دمای مناسب می تواند کیفیت خود را تا زمان مشخصی حفظ کند. همچنین دور بودن از رطوبت از دیگر عوامل موثر بر حفظ عطر و طعم این ماده است. واکنش های شیمیایی که در دانه قهوه و در شرایط دمایی و مرطوب اتفاق می افتد می‌تواند تازگی و کیفیت این محصول را کاهش دهد.

خواندن مطلب  طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

2.مدت زمان نگهداری قهوه در منزل

کیفیت قهوه با زمان رست یا برشته و آسیاب کردن آن رابطه مستقیمی دارد. هر چه این فاصله زمانی کمتر باشد کیفیت و طعم و عطر تازگی قهوه بیشتر است. دقت کنید که طول مدت نگه داری پودر قهوه از دانه قهوه کمتر می باشد.

3.ظروف نگه داری قهوه

قهوه پودر شده در مقایسه با دانه قهوه زودتر می تواند عطر و طعم خود را از دست بدهد. بنابراین باید قهوه را در ظروف مخصوص سرامیکی یا شیشه ای مات قرار داد و درب آن را محکم بست. این ظرف باید در دمای اتاق و دور از سایر مواد غذایی معطر نگه داشت. از جمله ظروفی که می‌توان برای نگه داری قهوه استفاده کرد می‌توان به بانکه‌های قهوه اشاره کرد. این بانکه‌ها در سایزهای کوچک و بزرگ بسته به نیاز شما در قهوه واکا موجود است.

4.شکل قهوه، دانه ای یا پودر

برای نوشیدن یک قهوه اصیل بهترین روش تهیه قهوه به صورت دانه است تا کیفیت و ماندگاری آن افزایش یابد. می‌توان قبل از دم کردن، مقدار قهوه مورد نیاز خود را آسیاب کرده و طی 2 تا 3 روز آن را مصرف کنید تا از کیفیت و عطر و طعم قهوه کاسته نشود.

آیا نگه داری از قهوه در یخچال کار درستی است؟

بسیاری از افرادی که در زمینه تولید و بسته بندی قهوه فعالیت می کنند نگه داری این ماده را در یخچال پیشنهاد نمی‌کنند. محیط داخلی یخچال، خنک و فاقد نور است و مکان مناسبی برای نگه داری از قهوه محسوب می‌شود. ولی این محیط دارای رطوبت بالایی می باشد که می تواند کیفیت قهوه را تا حد زیادی و در زمان کوتاهی تحت تاثیر قرار دهد.

طعم و عطر اصلی قهوه برشته شده به سرعت در یخچال از بین می رود. همچنین در یخچال خوراکی ها و نوشیدنی هایی دارای عطر و طعم های متفاوت نگهداری می شوند. از این رو قهوه تحت تاثیر عطر و طعم های سایر موارد قرا رمی گیرد و خیلی زود می تواند کیفیت طعم و بوی خود را از دست بدهد.

با توجه به آنچه گفته شد نگهداری از قهوه در یخچال روش صحیحی نیست و رطوبت و دمای آن باعث کاهش تازگی و کیفیت قهوه می شود. همچنین قهوه دم شده را برای مدت 2 تا 3 روز می توان در یخچال نگه داری کرد و بعد از این  زمان قابل استفاده نخواهد بود.

نکات ضروری شرایط  نگه داری از قهوه

تا اینجا روش های نگهداری از قهوه را بیان کردیم و گفتیم قراردادن قهوه در یخچال روش صحیحی برای نگهداری این ماده غذایی نیست. بلکه باید قهوه را در ظروف درب دار و به دور از نور، دما و رطوبت نگه داری کرد. در ادامه نکات مهمی را در زمینه نحوه نگه داری قهوه در خانه یادآوری می کنیم.

  1. استفاده نکردن از پیمانه های خیس برای برداشتن دانه یا پودر قهوه
  2. قرار ندادن ظرف قهوه در کنار اجاق گاز؛ زیرا گرما کیفیت قهوه را کاهش می دهد.
  3. برای جلوگیری از کاهش کیفیت قهوه در حالت پودر شده بهتر است مقدار کمتری از آن را خریداری یا آسیاب کنید.
  4. نگهداری پودر قهوه در ظرف در بسته شیشه ای یا سرامیکی برای جلوگیری از نفوذ هوا به داخل قهوه
  5. قرار دادن ظرف حاوی دانه یا پودر قهوه در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت
  6. مقایسه شرایط نگه داری از قهوه دانه قهوه و پودر قهوه
خواندن مطلب  تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها

مقایسه شرایط نگه داری از قهوه دانه قهوه و پودر قهوه

حداکثر زمان نگهداری پودر قهوه دو هفته است و بیشتر از این زمان کیفیت و تازگی قهوه از بین خواهد رفت. دانه قهوه روش نگه داری مشابه قهوه آسیاب شده دارد. ولی چون دانه های آسیاب نشده با هوا سطح تماس کمتری دارند می توانند عطر و طعم خود را تا یک ماه حفظ کنند. البته این موضوع به شدت به رعایت اصول نگهداری از قهوه بستگی دارد.

برای افزایش عطر و طعم قهوه هنگام مصرف می توان از دو ظرف برای نگه داری آن استفاده کرد. یک ظرف بزرگ برای ریختن تمام قهوه در آن و قرار دادن ظرف در مکانی تاریک مثل کابینت. همچنین می توان به میزان نیاز روزانه قهوه را در ظرف کوچکتری نگه داری کرد و در دسترس قرار داد.

دستگاه و ابزار دم کردن یا عصاره گیری قهوه به درجه آسیاب دانه قهوه بستگی دارد و تعیین کننده میزان کافئین و عطر و مزه نوشیدنی است. از این رو طعم قهوه ربطی به آسیاب کردن کمتر یا بیشتر قهوه ندارد. به عبارتی کوچک یا بزرگ بودن پودر قهوه تاثیر روی افزایش عطر و طعم آن نخواهد داشت.

دانه های قهوه در زمان آسیاب کردن از خود روغن پس می دهند. بنابراین بعد از هر بار پودر کردن قهوه باید دستگاه تمیز شود تا روزنه ها و سایر اجزاء دستگاه مسدود و کثیف نشوند و عمر آسیاب افزایش یابد. همچنین تمیز کردن صحیح دستگاه پودر کننده قهوه روی طعم و عطر آن تاثیر دارد. در صورتی که دستگاه به خوبی تمیز نشود ممکن است قهوه جدید با باقی مانده قهوه کهنه داخل آسیاب ترکیب شود و کیفیت نوشیدنی را کاهش دهد.

جمع بندی

برای نگهداری از هر ماده خوراکی باید دستورالعمل هایی را رعایت کرد تا آن ماده غذایی تا مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشد. قهوه نیز روش نگه داری خاصی دارد که برای حفظ کیفیت آن باید نکات مهمی را مدنظر قرار داد. در صورتی که قهوه به درستی بسته بندی نشود و یا در معرض نور و دمای بالا و رطوبت قرار داده شود به سرعت عطر و مزه آن از بین رفته و نمی توان از آن استفاده کرد. در این مقاله به طور مفصل در مورد روش های نگه داری، نکات و شرایط حفظ کیفیت این ماده خوراکی به صورت آسیاب شده و دانه ای صحبت کردیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

پودر قهوه ترک 5 کیلوگرم

3,600,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 900,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

لولر گتر 51

330,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 82,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

موکاپات ۶ کاپ دسته چوبی

560,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 140,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.