وبلاگ

نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز

نوشیدن قهوه لذت‌بخش است به‌خصوص اگر این قهوه یک اسپرسوی غلیظ و خوشمزه باشد. اما تا حالا فکر کرده‌اید که چطور دستگاه‌های اسپرسو ساز را تمیز می‌کنند و یا می‌دانید اصلاً از چه محلول یا موادی برای شستشو و تمیز کردن دستگاه‌های اسپرسو ساز استفاده می‌کنند؟
اگر پاسخ این سؤال را نمی‌دانید، برای آشنایی با نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز تا انتهای این مطلب از قهوه واکا با ما همراه باشید.

مراحل شستشو و رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز

این روزها معمولاً همه افراد در منزل خود یک اسپرسو ساز یا دستگاه قهوه ساز معمولی دارند و در مواقع لازم نوشیدنی قهوه برای خودشان تهیه می‌کنند. اما بعد از نوشیدن یک اسپرسوی خوش‌طعم و غلیظ که شما را سرحال آورده، بهتر است به فکر تمیز کردن و شستشوی دستگاه اسپرسو ساز باشید.
مانند تمام دستگاه‌های دیگر، پس از هر بار استفاده باید قطعات اسپرسو ساز که به‌صورت مستقیم با پودر قهوه و نوشیدنی در تماس هستند، شسته شوند. اما خود دستگاه هرچند ماه یک‌بار نیاز به رسوب‌زدایی و جرم‌گیری دارد. مواد و شوینده‌های مختلفی هستند که برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسوساز می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند با موادی که در منزل دارند مانند سرکه، آب‌لیمو یا جوش‌شیرین، جرم دستگاه اسپرسو ساز را تمیز کنند. اما بعضی از افراد ترجیح می‌دهند از پودرهای آماده و محلول‌های شستشوی آماده استفاده کنند.
این مواد به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل پودر شستشو، قرص شستشو و مایع شستشوی دستگاه اسپرسو ساز هستند. استفاده از این محلول‌ها که دارای فرمول پیشرفته‌ای هستند، می‌تواند تمام چربی‌ها و جرم‌های دستگاه شما را از بین ببرد. اما قبل از شستشوی دستگاه باید بدانید که نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز چگونه است و کدام‌یک از قسمت‌های دستگاه اسپرسو ساز را می‌توان با این محلول تمیز نمود. برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

⦁ شستشوی پرتافیلر؛ اولین مرحله تمیز کردن و نظافت پرتافیلرهای دستگاه قهوه ساز است. برای تمیز کردن این قسمت از دستگاه باید نصف پیمانه از پودرهای شستشو یا محلول‌های آماده را داخل سبد پرتافیلر بریزید.


⦁ سپس باید پرتافیلر را داخل هد گروپ قرار دهید و به مدت ۳۰ ثانیه به آن زمان بدهید تا آب داغ از آن عبور کند.
⦁ پس از شستشوی پرتافیلر، آن را از دستگاه جدا کرده و با استفاده از نازل آبجوش دستگاه اسپرسو ساز به‌صورت کامل آن را شستشو دهید.
⦁ در مرحله بعد باید سبد پرتافیلر را جدا نموده و با استفاده از یک دستمال تمیز و نرم آن را کامل خشک کنید.
نکته: بعد از هر بار عصاره‌گیری قهوه، پمپ دستگاه قهوه ساز شما خاموش می‌شود. همین باعث می‌شود تا فشار آب در هد گروپ به‌صورت مقطعی افت پیدا کند. بنابراین کمی قهوه و آب از پرتافیلر به سمت هد گروپ می‌رود و در این قسمت از دستگاه اسپرسو ساز نفوذ می‌کند. تمیز کردن هد گروپ دستگاه اسپرسو ساز نیز با استفاده از فرایند فلاش معکوس یا بک فلاش انجام می‌شود. اما اگر بتوانید از یک محلول شستشو یا پودر شستشوی مناسب برای تمیز کردن این بخش از دستگاه استفاده کنید به‌راحتی می‌توانی چربی‌ها، جرم‌ها و آب و قهوه‌ای که وارد هد گروپ شده را نیز تمیز کنید.
نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز برای تمیز کردن هد گروپ اسپرسو ساز شامل مراحل زیر می‌شود.
⦁ نصف پیمانه از مواد شوینده را داخل پرتافیلر بریزید.
⦁ حالا باید پرتافیلر را داخل هد گروپ قرار داده و آن را به‌درستی جا بزنید.
⦁ در مرحله سوم باید هد گروپ را به مدت ۱۰ ثانیه روشن کنید.
⦁ اکنون باید ۱۰ ثانیه هد گروپ را خاموش کنید. برای تمیز کردن هد گروپ اسپرسو ساز باید فرایند خاموش و روشن کردن را حداقل ۵ بار تکرار کنید.
⦁ در این مرحله باید پرتافیلر را خارج کنید و اجازه دهید تا هد گروپ به مدت ۱۰ ثانیه روشن بماند.
⦁ سپس داخل پرتافیلر را با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز خشک کنید.
⦁ حالا باید مجدداً پروتافیلر را داخل هد گروپ قرار داده و یک‌مرتبه دیگر فرایند بک فلاش را تکرار کنید. اما این مرتبه نیازی نیست از مواد شوینده استفاده کنید.
نکته: دستورالعمل و نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز روی آن نوشته‌شده است. بنابراین اگر قصد دارید با استفاده از محلول‌های آماده، دستگاه‌های اسپرسو ساز خود را در منزل تمیز کنید، بهتر است بر اساس این دستورالعمل‌ها دستگاه را تمیز کنید.

خواندن مطلب  قهوه آرزوی مرگ چیست؟

چرا باید دستگاه اسپرسو ساز را تمیز کنیم؟

گاهی اوقات به دلیل استفاده مداوم از دستگاه‌های قهوه ساز، جرم و رسوب در دستگاه باقی می‌ماند. وجود قهوه در بخش‌های مختلف دستگاه، باعث می‌شود تا نوشیدنی که توسط اسپرسو ساز آماده می‌شود، طعم و مزه خوبی نداشته باشد. به‌عنوان‌مثال بعضی از کاربران که از دستگاه اسپرسو ساز استفاده می‌کنند از تلخی بیش‌ازحد نوشیدنی قهوه و طعم سوختگی اسپرسو شکایت دارند. هنگامی‌که عطروطعم نوشیدنی قهوه استاندارد نباشد، باید بدانید که دستگاه شما نیاز به رسوب‌گیری و شستشو دارد.
یکی از مزایای تمیز کردن و شستشوی دستگاه اسپرسو ساز این است که طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند و نیازی به پرداخت هزینه‌های بالا بابت تعمیر دستگاه اسپرسو ساز نخواهید داشت. اما آشنایی با نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز و استفاده از مواد بی‌ضرر برای تمیز کردن این دستگاه باید موردتوجه قرار بگیرد. در غیر این صورت اگر از مواد آسیب‌زا و نامناسب استفاده شود، احتمال آسیب دیدن دستگاه قهوه ساز وجود خواهد داشت. پس بهتر است به این نکته توجه کنید که هرگز نباید از مواد شیمیایی خطرناک برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز استفاده کنید.

شستشو و رسوب‌زدایی خانگی دستگاه اسپرسو ساز

در بخش ابتدایی درباره نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز با استفاده از محلول‌های آماده صحبت کردیم. اما بعضی از افراد هستند که به‌جای محلول‌های آماده از مواد طبیعی یا چیزهایی که در منزل دارند استفاده می‌کنند.

سرکه سفید

درست است که سرکه سفید برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز مناسب است، اما این روش نمی‌تواند بازده ۱۰۰ درصدی داشته باشد. بعضی از افراد نیز به خاطر اینکه بوی سرکه می‌تواند روی عطروطعم نوشیدنی قهوه تأثیر داشته باشد، از آن استفاده نمی‌کنند. روش استفاده از سرکه، آب‌لیمو و جوش‌شیرین برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز ساده و تقریباً شبیه یکدیگر است.
⦁ ابتدا جریان برق دستگاه را قطع کنید.
⦁ قهوه‌هایی که در دستگاه باقی‌مانده خارج کنید.
⦁ حالا که مطمئن شدید دستگاه اسپرسو ساز کاملاً تمیز شده و داخل توری دستگاه چیزی باقی نمانده باید آن را به‌خوبی خشک کنید.
⦁ قبل از استفاده از سرکه بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه اسپرسو ساز را مطالعه کنید.
⦁ درصورتی‌که آسیبی به دستگاه وارد نمی‌کند از محلول آب و سرکه برای تمیز کردن آن استفاده نمایید.
⦁ در داخل یک بطری کوچک آب‌معدنی و سرکه را با یکدیگر ترکیب کنید و داخل دستگاه بریزید.
⦁ پس‌ازاینکه محلول موردنظر شما به مرحله دم کشیدن رسید، می‌توانید دستگاه را خاموش کنید و به این صورت آن را تمیز کنید.
برای ترکیب این محلول بهتر است دو واحد آب و یک واحد سرکه بریزید. اگر می‌خواهید تأثیر رسوب‌زدایی سرکه بیشتر شود اجازه دهید تا یک ساعت این محلول درون دستگاه باقی بماند. گاهی اوقات بوی سرکه در دستگاه باقی می‌ماند. برای از بین بردن بوی سرکه می‌توانید از آب تصفیه‌شده استفاده کنید و آن را داخل دستگاه بجوشانید تا بوی سرکه رفع شود.

خواندن مطلب  نکات مهم در نگه داری قهوه

جوش‌شیرین

یکی دیگر از موادی که می‌توان برای شستشوی دستگاه اسپرسو ساز به‌صورت خانگی از آن استفاده کرد، پودر جوش‌شیرین است. جوش‌شیرین نسبت به سرکه و آب‌لیمو بهتر است و کمتر باعث خرابی قطعات دستگاه اسپرسو ساز می‌شود. اما نمی‌توان انتظار داشت که جرم‌های باقیمانده از مدت‌های طولانی را به‌خوبی پاک‌سازی کند.

آب‌لیمو

درست است که آب‌لیمو هم برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز پیشنهاد می‌شود، اما نمی‌توان گفت که به‌صورت کامل می‌تواند رسوبات دستگاه را از بین ببرد. بنابراین بهتر است به‌جای چندین بار استفاده از آب‌لیمو، سرکه یا جوش‌شیرین از رسوب‌زداهای تجاری استفاده شود که تأثیرگذاری بیشتری دارند و ترکیبات آن‌ها با قطعات دستگاه اسپرسو ساز همخوانی دارد و باعث آسیب‌دیدگی قطعات آن دستگاه نمی‌شود.

پیشنهاد قهوه واکا برای استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز

فروشگاه اینترنتی قهوه واکا درزمینهٔ عرضه و فروش انواع دستگاه‌های قهوه ساز، اسپرسو ساز، موکاپات و … فعالیت می‌کند. افرادی که تجربه خرید انواع قهوه، پودر قهوه و دستگاه قهوه ساز از این فروشگاه را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز، با کارشناسان بخش فروش این مجموعه تماس بگیرند. بخش پشتیبانی قهوه واکا با ارائه مشاوره و راهنمایی جهت شستشو و رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز به کاربران کمک می‌کنند تا بهترین مواد را برای تمیز کردن دستگاه اسپرسو ساز انتخاب کنند.

 

کلام پایانی

روش‌های خانگی برای تمیز کردن و شستشوی دستگاه اسپرسو ساز ممکن است ساده باشند. اما به‌مرورزمان استفاده از آب‌لیمو، سرکه یا جوش‌شیرین می‌تواند روی طعم و عطر نوشیدنی قهوه تأثیر منفی داشته باشد. همچنین اگر افراد اطلاعات کافی درباره نحوه استفاده از محلول شستشو دستگاه اسپرسو ساز نداشته باشند، می‌توانند به بخش‌هایی از دستگاه آسیب بزنند. به همین خاطر بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرند. جهت دریافت مشاوره برای رسوب‌زدایی دستگاه اسپرسو ساز می‌توانید با کارشناسان بخش پشتیبانی وب‌سایت قهوه واکا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

کارت هدیه 1 میلیونی واکا

900,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 225,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

ست شیکر

3,000,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 750,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

کپسول قهوه شماره 12 برند جی موکا

219,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 54,750 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.