وبلاگ

لته آرت چیست؟ شناخت انواع آن

همان طور که می دانید، لته از محبوب ترین نوشیدنی های جهان به شمار می رود که در ایران هم طرفداران خاص خود را دارد. عده زیادی صرفا به قصد نوشیدن لته وارد کافه ها می شوند و از آن لذت فراوانی می برند. خود لته ترکیب اسپرسو، شیر بخار پز و فوم شیر را در بر دارد و به هنری که روی آن پیاده می شود، اصطلاحا لته آرت می گویند.

عده زیادی به دنبال دانستن این هستند که لته آرت چیست و چطور می توان آن را روی لته پیاده کرد. پس این مطلب را برای درک بهتر این موضوع از دست ندهید.

لته آرت چیست؟

ابتدا اجازه دهید لته آرت را از لحاظ معنای لغوی بررسی کنیم تا بتوانیم اطلاعاتی در مورد ماهیت آن به دست آوریم. لته در زبان ایتالیایی به معنای شیر است و لته آرت به هنر استفاده از شیر مربوط می شود. لته آرت ها در واقع همان طرح ها و نگاره هایی است که روی نوشیدنی لته پیاده می شود. باریستاها با توجه به هنر، ذوق و خلاقیت خود می توانند آن ها را از نظر شکل ظاهری به دسته های متنوعی تقسیم کنند.

شاید چنین تصور شود که کار لته آرت بسیار دشوار است، اما آن ها بعد از مدتی می توانند در این خصوص به مهارت کافی برسند. حقیقتا تکنیک های لته آرت صرفا به تجربه افراد بستگی ندارد. باریستاهای با تجربه زیادی بوده‌اند که در پیاده‌سازی آن ها ناکام مانده اند و از دلایل مهم آن باید عدم استفاده از تجهیزات و ابزارهای با کیفیت اشاره داشت. بنابراین بعد از این که از کیفیت بالای آن ها با خبر شدید، قادر به اعمال لته آرت روی نوشیدنی لته خواهید بود.

درست کردن لته مراحلی دارد. بعد از این که لته به صورت کامل ایجاد شد، نوبت به ایجاد یک لته آرت زیبا می رسد. این کار مزایای زیادی دارد و هم برای کافه ها و هم استفاده های شخصی پر کاربرد است. مثلا اگر باریستای یک کافه باشید، با ایجاد لته آرت می توانید میل و ذوق مشتریان را برای نوشیدن آن افزایش دهید. جدا از آن، این کار اعتبار برند آن کافه را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. لته آرت ها از نظر شکل ظاهری انواع مختلفی دارند که باریستا باید به نوبت و با صبر و حوصله فراوان برای هر یک آموزش ببیند.

لته آرت چیست؟ | آکادمی قهوه واکا

شیوه ساخت لته آرت

در ادامه این که لته آرت چیست، باید نحوه ساخت آن را هم مد نظر قرار داد. همان طور که گفته شد، ماده اصلی لته آرت را شیر تشکیل می دهد و شیر نیز باید به بهترین شکل برای این منظور آماده شود. مراحل اولیه اعمال تغییرات روی این شیر مشابه با خود لاته است که در گذشته طی مقالاتی آن را توضیح داده بودیم. بخار دادن شیر یکی از مهم ترین کارهایی است که یک باریستا یا فرد دیگر باید در آن مهارت داشته باشد.

لاته با شیری درست می شود که مراحل بخار داده شدن آن با کمک نازل بخار دستگاه اسپرسو صورت بگیرد. به بیان دیگر، نیاز است آن را به دمای بین 55 تا 65 درجه سانتی گراد برسانیم. این شیر در درجه اول نباید فوم درشتی بدهد، در غیر این صورت لاته آرت آن طور که می خواهیم از آب در نخواهد آمد. همچنین فوم زیادی نباید روی آن شکل بگیرد. به یاد داشته باشید دمای شیر هم نباید بیش از اندازه گرفته شده باشد؛ زیرا از دست رفتن فوم را در پی خواهد داشت.

خواندن مطلب  طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

نحوه تهیه فوم شیر در لته آرت

در بالا از مشکلاتی صحبت شد که باریستاها در روزهای اول در مورد این که بدانند لته آرت چیست، با آن دست و پنجه نرم می کنند. این که فوم شیر باید چه شکلی داشته و چگونه تهیه شود نیز از دغدغه های دیگر آن ها به حساب می آید. تصورتان نباید این باشد که صرفا با به جوش آوردن شیر در خانه و ریختن آن روی قهوه می توانید لته آرت به وجود آورید؛ زیرا شیر شما فوم گیری نشده است.

اگر به بافت لته آرت روی نوشیدنی لته دقت کنید، شیر آن را متنوع از شیرهای عادی خواهید یافت. طرح و شکل گرفتن فوم ها روی نوشیدنی به خاطر فشاری است که از بخار خارج شده به دست می آید. به بیان دیگر، ذرات موجود در پروتئین شیر موفق به محاصره هوا شده و اجازه خروج را به آن نمی دهند. به این فوم برای لته آرت اصطلاحا میکروفوم هم گفته می شود. بدیهی است بدون وجود میکروفوم ها هرگز نمی توانید لته آرتی هم به وجود بیاورید.

لته آرت چیست؟ | آکادمی قهوه واکا

نکات مهم برای ریختن شیر روی قهوه

تا این جا تا حد زیادی با این که لته آرت چیست، آشنا شدید. ذکر نکاتی در خصوص شیوه ریختن شیر روی قهوه اهمیت دارد. برای لاته عادی می توان شیر را بدون نیاز به در نظر گرفتن هر نکته ای صرفا روی نوشیدنی ریخت، اما بازی برای لاته آرت عوض می شود. شما باید مراحلی را طی کنید تا در نهایت نقش زیبای لاته آرت و برجستگی های آن را روی نوشیدنی ببینید.

 1. در وهله اول باید شیر را خیلی آرم از پیچر به داخل قهوه بریزید. اگر این کار به آرامی صورت بگیرد، حبابی هم داخل لیوان به وجود نخواهد آمد.
 2. در زمان ریختن شیر روی لاته و همزمان با خود شیر باید کمی فوم نیز روی آن در لیوان اضافه شود تا در نهایت ترکیب بهتری را شاهد باشیم.
 3. سپس لبه پیچر را به سطح شیر و قهوه نزدیک کنید تا شاهد لیز خوردن خیلی آرام فوم سبک روی مایع باشید.
 4. حرکات دست باریستا و سرعت وی می تواند تاثیر به سزایی در طرح نهایی داشته باشد.

توجه داشته باشید کسب مهارت در این کار به زمان زیادی نیاز دارد. هیچ باریستا یا علاقه مند به لته ارتی یک شبه نتوانسته از عهده این کار بر بیاید. بنابراین به خودتان زمان داده و از یادگیری لذت ببرید.

انواع لته آرت

تصور کنید اگر تمام لته آرت ها به یک شکل بود، چه اتفاقی رخ می داد؟ طبیعتا مشتریان بعد از مدتی از این آثار هنری خسته شده و آن ها را جذاب نمی دانستند. همین باعث شد افراد به فکر ابداع روش های مختلف برای اعمال لته آرت روی نوشیدنی باشند و این موضوع، اشکال گوناگون ظاهری آن ها را در بر داشت.

خواندن مطلب  قهوه آرزوی مرگ چیست؟

در ادامه لیستی از این لته آرت ها مشاهده می کنید که استفاده از آن ها به قالب ها و تجهیزات شما بستگی دارد. شما تنها باید نحوه ایجاد شیر مخصوص برای لته آرت را بلد باشید و سایر امور را به تجهیزات اختراع شده در این زمینه بسپارید. البته جدا از انواع زیر، گزینه های دیگری نیز موجود هستند که می توانید به ساخت لته آرت توسط آن ها نیز فکر کنید.

 • قلب (Heart)
 • گل لاله (Tulip)
 • سه بعدی (3D)
 • عقرب (Scorpion)
 • چرخش قلب (Heart Swirl)
 • چاپ (Print)
 • قو (Swan)
 • روزتا (Rosetta)
 • ستاره (Star)

لته آرت چیست؟ | آکادمی قهوه واکا

تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای لته آرت

برای این که بتوانید یک نقش آفرینی حسابی روی نوشیدنی لته داشته باشید، باید از تجهیزات گوناگونی هم بهره ببرید. اصلی ترین وسایل برای ایجاد خود لته و لته آرت روی آن را دستگاه اسپرسوساز، لولر، تمپر، پودر قهوه، پیچر شیر و فنجان مناسب شکل می دهند. عجیب است اما حتی اگر فنجان مناسبی را برای این کار انتخاب نکنید، ممکن است نتیجه دلخواه برایتان به وجود نیاید.

عده زیادی هم در دسته باریستاها قرار نمی گیرند و می خواهند لته آرت را صرفا به خاطر دل خودشان یا برای مهمانان در نظر داشته باشند. به وجود آوردن لته آرت در منزل هم امری امکان پذیر است؛ البته اگر از برخی دستگاه های لازم استفاده شود. درست است که بسیاری از دستگاه های کافه ها شاید تعرفه های زیادی برای خرید و استفاده در منزل داشته باشند، اما تجهیزات به صرفه تر دیگری نیز به چشم می خورند.

از تاثیر موکاپات در به وجود آمدن این لته آرت های زیبا نباید عبور کرد. در قدم اول با استفاده از موکاپات یا دستگاه اسپرسوساز باید لته را آماده کرده و شیر آن را به وسیله فرنچ پرس یا همزن دستی و برقی ایجاد نمایید. فوم شیر برای مصارف خانگی تنها با همین تجهیزات ساخته می شود. البته برای طرح دادن به هر یک از فنجان ها باز هم به قالب هایی نیاز دارید که خوشبختانه قیمت گزافی برایشان تعریف نشده است.

سخن پایانی

پیشنهاد می شود تحقیقات خود در مورد این که لته آرت چیست را ادامه دهید تا به نتایج و بازدهی بهتری هم دست پیدا کنید. شاید اعمال لته آرت در گذشته های نسبتا دور کار دشواری بود، اما امروزه به لحف تجهیزات می توان آن ها را بهتر روی لته پیاده کرد. دستگاه های فراوانی برای درست کردن لته به کار می رود که از جمله آن ها می توان اسپرسوساز را نام برد.

به این خاطر که اسپرسو بخش اصلی این نوشیدنی را تشکیل می دهد، استفاده از این دستگاه نیز بازدهی بیشتری برای شما به ارمغان می آورد. جدا از آن برای ایجاد لته آرت روی نوشیدنی لته نیز تجهیزات و دستگاه هایی در نظر گرفته شده است که در بخش فروشگاهی واکا می توان آن ها را هم پیدا کرد.

1 دیدگاه در “لته آرت چیست؟ شناخت انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

بانکه قهوه بزرگ

65,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 16,250 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

فرنچ پرس برند Gaozhi (3۵0 میلی‌لیتری)

380,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 95,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

پودر کاپوچینو با طعم کارامل 500 گرمی کریو(CRAVE)

220,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 55,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.