وبلاگ

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است که به دلیل داشتن طعم دل نشین، تنوع در مزه و انرژی بخشی شهرت دارد. اسپرسو یک روش برای دم کردن قهوه است که با استفاده از آن قهوه ای تلخ و خوش عطر به دست می آید. قهوه اسپرسو پایه درست کردن قهوه های موکا، ماکیاتو یا آمریکانو است و یاد گرفتن روش درست کردن آن اهمیت زیادی دارد. با یادگیری طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز می توانید انواع قهوه را در منزل تهیه و نوش جان کنید.

برای درست کردن قهوه به یک اسپرسوساز نیاز دارید

خرید یک دستگاه اصل و باکیفیت که قیمت مقرون به صرفه ای داشته باشد، قدم اول برای درست کردن قهوه اسپرسو است. احتمالاً دیدن قهوه ساز های بزرگ و جاگیری که در کافه ها مورد استفاده قرار می گیرند، شما را به این فکر انداخته باشد که فضای کافی برای قرار دادن یک دستگاه اسپرسوساز ندارید.

دستگاه های اسپرسوساز دارای دو نوع خانگی و صنعتی هستند که هر دو نوع تنوع بالایی در مدل یا اندازه دارند و در میان آن ها می توانید اسپرسوساز هایی با اندازه کوچک را خریداری کنید که به فضای کمتری نیاز داشته باشند. بیشتر مدل های خانگی فقط به اندازه یک مخلوط کن یا چای ساز جا می گیرند و به دلیل داشتن وزن کم، به راحتی جا به جا می شوند.

برای خرید اسپرسوساز می توانید به قسمت محصولات سایت قهوه واکا مراجعه کرده و با انتخاب زیر منو تجهیزات قهوه، انواع اسپرسوساز را مشاهده کنید. سایر لوازمی که به آن ها نیاز دارید نیز در این بخش موجود هستند که از آن ها می توانیم به آسیاب، فیلتر، بانکه، تمپر، پرتافیلتر و استند پرتافیلتر اشاره کنیم.

 

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

قهوه مناسب اسپرسو را خریداری کنید

برای درست کردن اسپرسو باید از قهوه تازه استفاده کنید تا نوشیدنی شما عطر و طعم مطلوبی داشته باشد. قهوه های کهنه باعث افزایش تلخی قهوه می شوند و عطر خوشایند قهوه را با بوی ماندگی جایگزین می کنند؛ بنابراین بهتر است قهوه را از فروشگاه های معتبر و شناخته شده ای خریداری کنید که محصولات تازه را به فروش می رسانند. اگر قهوه را حضوری خریداری می کنید، برای انتخاب دانه های مناسب قهوه به برشته بودن آن ها توجه داشته باشید و برای قوه های بسته بندی شده تاریخ تولید و انقضا را مورد توجه قرار دهید.

یکی از روش های تهیه اسپرسو خرید دانه های برشته قهوه است که با کمک دستگاه آسیاب آماده دم کردن می شوند. دانه هایی که تیره هستند و رست مدیوم دارند بهترین انتخاب برای درست کردن اسپرسو محسوب می شوند. برای کیفیت بیشتر قهوه و کارایی بهتر دستگاه اسپرسوساز باید دانه های قهوه را ریز آسیاب کنید.

در روش دوم شما می توانید قهوه های آسیاب شده و آماده را خریداری کنید، با توجه به اینکه نمی توانید برشتگی و رنگ دانه ها را مشاهده کنید، خرید را از فروشگاهی انجام دهید که تضمین کیفیت و تازگی قهوه های آسیاب شده را دارد. برای مشاهده قهوه های مرغوب به منوی محصولات سایت قهوه واکا مراجعه کنید و با انتخاب هر محصول، توضیحات درج شده را مطالعه و بعد از نهایی شدن انتخابتان گزینه ثبت سفارش را انتخاب کنید.

خواندن مطلب  تفاوت قهوه گلد و کلاسیک با اسپرسو فوری

اجازه دهید دستگاه اسپرسوساز کار خود را آغاز کند

دستگاه اسپرسوساز را روشن کنید و مخزن آب دستگاه را پر کنید. مدتی طول می کشد که دستگاه آب را به دمای مورد نیاز برساند. به طور معمول پیش از رسیدن آب به دمای جوش، حرارت دهی به آن متوقف می شود؛ زیرا بهترین دما آب برای درست کردن قهوه اسپرسو بین 92 درجه سانتی گراد تا 96 درجه سانتی گراد است.

شما می توانید در مدت زمانی که آب اسپرسوساز به جوش می آید، پودر قهوه را آماده کنید. ابتدا مطمئن شوید که پرتافیلتر کاملاً خشک است و رطوبت آن باعث خراب شدن قهوه نمی شود. مقدار پودر قهوه به حجم قهوه ساز شما بستگی دارد و در هر دستگاه متفاوت است. به طور معمول اگر به یک شات قهوه می خواهید، 7 تا 10 گرم قهوه نیاز خواهید داشت و برای داشتن دو شات اسپرسو باید 14 الی 18 گرم پودر قهوه را درون پرتافیلتر بریزید.

با استفاده از یک تامپر یا کوبه سطح روی قهوه را صاف کنید و با فشرده کردن قهوه شرایطی را مهیا کنید که آب به طور یکسان از پودر آسیاب شده قهوه عبور کند. سپس تامپر را به هد گروپ اسپرسوساز متصل کنید و اجازه دهید قهوه درون شات مورد نظر بریزد. قهوه هایی که در پایان مراحل تهیه اسپرسو با اسپرسوساز به دست می آیند، غلظت زیادی دارند.

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

نازل بخار دستگاه اسپرسوساز برای فوم گیری شیر

اگر تمایل ندارید که اسپرسو را به شکل ساده میل کنید و به سایر مشتقات قهوه علاقه بیشتری دارید، از نازل بخار اسپرسوساز برای تولید فوم شیر استفاده کنید. برای درست کردن لاته، موکا یا کاپوچینو شما به فوم شیر نیاز دارید. نازل بخار اسپرسوساز بخار آب را با فشار زیاد وارد شیر می کند و منجر به تولید فوم شیر می شود.

برخی دستگاه های خانگی اسپرسوساز نازل بخار ندارند. در این شرایط می توانید با خرید یک کف ساز شیر، فوم مناسب را تهیه کنید. توجه داشته باشید که برای تولید فوم یا کف شیر باید از شیر غلیظ و پرچرب استفاده کنید.

نکاتی که باید هنگام استفاده از اسپرسوساز به خاطر داشته باشید

رعایت نکات تهیه قهوه با اسپرسوساز سبب می شود که نه تنها قهوه ای باکیفیت درست کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید؛ بلکه از آسیب دیدن دستگاه اسپرسوساز جلوگیری می کنید و عمر مفید آن را افزایش می دهید.

خواندن مطلب  قهوه از چه چیزی درست میشه؟

توجه داشته باشید که فقط باید پودر قهوه را درون پرتافیلتر و از اضافه کردن هر نوع افزودنی مانند شکر به قهوه خودداری کنید. اگر تمایل دارید که قهوه شیرین مصرف کنید، باید بعد از آماده شدن شات اسپرسو، مقدار مناسب شکر را به آن اضافه کنید.

یکی دیگر از روش هایی که به افزایش کیفیت قهوه و بیشتر شدن دوام دستگاه کمک می کند، استفاده از آب تصفیه شده است. رسوب موجود در آب شهری نه تنها طعم قهوه را تغییر می دهد؛ بلکه با سخت شدن این رسوب ها درون اسپرسوساز، عملکرد دستگاه ضعیف و عمر آن کم می شود.

هنگام خریدن دانه هایی که آسیاب شده و آماده هستند، به فروشنده اطلاع دهید که پودر قهوه را برای دستگاه اسپرسوساز می خواهید تا دانه های قهوه در اندازه مناسب آسیاب شوند. دانه هایی که درشت باشند، باعث عبور سریع آب از میان دانه های قهوه می شوند و در آخر اسپرسویی رقیق و بدون طعم خواهید داشت. اگر از پودر قهوه با دانه های بسیار ریز استفاده کنید، زمان زیادی نیاز است تا آب از میان دانه های قهوه عبور کند. به همین دلیل در آخر قهوه ای با غلظت بالا و طعمی بسیار تلخ خواهید داشت.

بهتر است بعد از گرفتن اسپرسو، فشار اضافی درون مخزن را تخلیه کنید. برای این کار کافی است بدون روشن کردن سیستم بخار اسپرسوساز، پیچ بخار را باز کنید. حبس شدن فشار اضافی درون مخزن باعث کوتاه شدن عمر اسپرسوساز می شود. برای اینکه فضای پیرامون اسپرسوساز خیس و مرطوب نشود، هنگام تخلیه فشار لیوانی خالی را زیر لوله بخار دستگاه قرار دهید.

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

کلام پایانی

صرف یک فنجان قهوه در اوایل روز می تواند انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزانه را تأمین کند و باعث ایجاد احساس شادمانی در ما شود. اگر بخواهیم هر روز از هفته را برای صرف قهوه به کافه برویم، زمان زیادی را از دست می دهیم و باید هزینه زیادی را برای نوشیدن روزانه قهوه در نظر بگیریم. به همین دلیل افراد زیادی هستند که با وجود علاقه زیاد به نوشیدن قهوه و بهره مندی از خواص بی نظیر مصرف یک فنجان قهوه روزانه، ماهانه یا چندین ماه یک بار برای تفریح یا قرار های دوستانه و کاری به کافه می روند.

برای درست کردن یک قهوه باکیفیت که عطر و طعمی عالی دارد، باید قهوه مناسب و مرغوب را خریداری کنید. خبر خوب این است که در سایت قهوه واکا انواع قهوه درجه یک آماده فروش هستند و برای انتخاب و خریداری هر کدام می توانید از منوی محصولات، نوع قهوه مورد نظرتان را انتخاب کنید و با رفتن به صفحه محصول، قهوه ای مورد نظرتان را انتخاب و سفارش آن را به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

لته

65,000 تومان

شیکر استیل مدرج

640,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 160,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.