وبلاگ

روش تهیه قهوه کمکس

دم کردن قهوه با استفاده از کمکس یکی از محبوب ‌ترین و هنرمندانه ‌ترین روش ‌های درست کردن قهوه در میان علاقه ‌مندان به این نوشیدنی است. روش دم‌ آوری با کمکس به دلیل استفاده از فیلترهای کاغذی ضخیم خاصی که دانه‌ های قهوه و عطر آن‌ها را به خوبی نگه می ‌دارند، قهوه ‌ای با طعمی ظریف، دلچسب و شفاف به دست می ‌دهد. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا با روش تهیه قهوه کمکس و مزایای آن آشنا شوید.

تهیه قهوه کمکس | قهوه واکا

قهوه کمکس چیست؟

قهوه کمکس (Chemex) یک روش دم ‌آوری قهوه است که با استفاده از یک ظرف بر پایه شیشه و فیلترهای کاغذی ضخیم انجام می شود. طراحی کمکس که در دهه ۱۹۴۰ میلادی توسط پیتر شلومبوم ابداع شد، بسیار مینیمال و زیباست و به عنوان یک آیکون در موزه هنر مدرن (MoMA) نیز به نمایش درآمده است.
این فرایند می ‌تواند زمان بیشتری نسبت به دیگر روش ‌های دم‌ کردن مانند اِسپرسو یا فرنچ پرس به خود اختصاص دهد؛ اما طرفداران آن معتقدند که طعم نهایی قهوه، ارزش صرف زمان را دارد. قهوه‌ ای که با کمکس دم می ‌شود معمولاً دارای طعمی پاک و صاف است؛ چون خیلی از روغن ‌ها و کلسترول ‌های موجود در قهوه، توسط فیلتر جذب می ‌شوند.

لوازم مورد نیاز برای تهیه قهوه کمکس

در روش تهیه قهوه کمکس شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

دستگاه کمکس:

دستگاه شیشه ‌ای مخصوص دم کردن قهوه با طراحی ساعت شنی که معمولا مجهز به یک نوار چوبی برای دست گرفتن و یک کمربند چرمی است.

فیلتر کاغذی مخصوص کمکس:

فیلترهای ویژه ‌ای که برای استفاده در کمکس طراحی شده ‌اند و ضخیم ‌تر از فیلترهای استاندارد هستند.

قهوه تازه و آسیاب‌ شده:

باید از دانه‌ های تازه قهوه استفاده کنید که بلافاصله قبل از دم کردن، با درجه متوسط آسیاب شده باشد.

آب گرم:

آب بدون بو و طعم که تصفیه شده و به دمای مناسب (بین 90 تا 96 درجه سانتیگراد) گرم شده باشد.

قوری با نوک باریک:

شما به یک قوری یا کتری با نوک باریک برای ریختن دقیق و کنترل شده آب بر روی قهوه نیاز دارید.

ترازوی دیجیتال:

برای اندازه ‌گیری دقیق میزان قهوه، آب و دستیابی به نسبت ‌‌های دقیق.

مخلوط‌کن یا قاشق:

برای مخلوط کردن قهوه در ابتدای فرایند دم که به یکنواختی دم ‌آوری کمک می‌ کند.

روش تهیه قهوه کمکس

تهیه قهوه با استفاده از کمکس یکی از دلپذیرترین روش‌ های دم‌ آوری قهوه است که نوشیدنی‌ صاف و زلال با طعم‌ های دقیق و دلچسب ارائه می ‌دهد. در ادامه، گام‌ به‌ گام، مراحل تهیه قهوه با استفاده از کمکس را توضیح می دهیم:

آسیاب کردن قهوه:

قهوه را به صورت آسیاب درشت تا متوسط آماده کنید. این درجه آسیاب برای استخراج مناسب نوشیدنی در دستگاه کمکس توصیه می‌ شود. برای هر 17 گرم قهوه (تقریبا یک پیمانه) باید حدود 275 میلی‌لیتر (یک اندازه فنجان استاندارد کمکس) آب داشته باشید.

گرم کردن آب:

آب را تا دمای حدود ۹۰ تا ۹۶ درجه سانتی گراد گرم کنید. آب خیلی داغ می ‌تواند باعث استخراج بیش از حد و طعم تلخ شود.

خواندن مطلب  خواص گیلاس قهوه

گرم کردن کمکس:

با ریختن آب گرم داخل کمکس و سپس خالی کردن آن، کمکس را گرم کنید. این کار به حفظ دمای مناسب قهوه‌ در طی دم ‌آوری کمک می ‌کند.

آماده سازی فیلتر:

در روش تهیه قهوه کمکس ابتدا باید فیلتر کاغذی را داخل دهانه‌ کمکس قرار دهید و اطراف آن را به‌خوبی خیس کنید تا هم به کمکس بچسبد و هم بوی کاغذی آن از بین برود. سپس آب اضافی را خالی کنید.

افزودن قهوه آسیاب شده:

قهوه آسیاب‌ شده را در فیلتر ریخته و به آرامی سطح آن را یکنواخت کنید.

ریختن آب:

با استفاده از قوری یا کتری، آب را به آرامی و به صورت دورانی بر روی قهوه بریزید تا همه‌ قهوه به ‌طور یکنواخت خیس شود. در این مرحله تنها به اندازه‌ نم ‌دادن قهوه (حدود دو برابر وزن قهوه) آب بریزید و اجازه دهید قهوه به مدت ۳۰ ثانیه استراحت کند. این فرآیند گازهای اضافی مانند دی ‌اکسید کربن را از دانه ‌ها خارج کرده و باعث استخراج یکنواخت نوشیدنی قهوه می شود.

اضافه کردن مجدد آب:

پس از گذشت 30 ثانیه، به ‌آرامی آب را به مرکز قهوه اضافه کرده و اطراف آن را با حرکت دورانی ملایم پر کنید تا به ‌تدریج آب به پایین بریزد. تا رسیدن به حجم نهایی دم ‌آوری، این کار را دو یا سه بار تکرار کنید. کل فرآیند دم‌ آوری در روش تهیه قهوه کمکس باید بین 3 تا 4 دقیقه زمان ببرد.

سرو قهوه:

پس از اینکه تمام آب از قهوه گذر کرد و به زیر فیلتر رسید، فیلتر کاغذی را دور ریخته و قهوه دم ‌شده را درون فنجان ‌ها بریزید.
توجه داشته باشید که آسیاب قهوه، دمای آب، میزان آب و نسبت قهوه به آب می ‌توانند بر طعم نهایی قهوه تأثیر بگذارند؛ پس ممکن است لازم باشد تا با تنظیم این عوامل به بهترین ترکیب دلخواه خود برسید.

چه نوع قهوه ای برای تهیه قهوه کمکس مناسب است؟

انتخاب دانه قهوه برای دم آوری با کمکس تا حد زیادی به سلیقه شخصی بستگی دارد؛ ولی به طور کلی قهوه ‌هایی با منشاء (Single Origin) به دلیل داشتن طعمی متمایز و منحصر به ‌فرد، برای استفاده در روش تهیه قهوه کمکس مناسب هستند. این دانه ‌ها می ‌توانند طیف گسترده ‌ای از طعم‌ ها را از تمایزات ظریف ترشی میوه گرفته تا پیچیدگی ‌های شکلاتی و گردویی داشته باشند.
همچنین مهم است که دانه‌ های قهوه با کیفیت و تازه باشند. دانه‌ هایی که به تازگی بو داده و آسیاب شده ‌اند، بهترین طعم را ارائه می ‌دهند. در نهایت، توصیه می ‌شود تهیه قهوه به روش کمکس را با طعم ‌های مختلف قهوه آزمایش کنید تا بتوانید به قهوه ‌ای که بهترین مطابقت را با ذائقه شخصی شما دارد، دست یابید.

آسیاب قهوه کمکس باید چقدر باشد؟

آسیاب قهوه برای کمکس باید به اندازه متوسط تا درشت تنظیم شود. این بدان دلیل است که فیلترهای کمکس، آب را کندتر از فیلترهای معمولی عبور می ‌دهند. اگر قهوه، بیش از حد ریز آسیاب شده باشد، ممکن است باعث عبور بسیار آهسته آب از فیلتر شده و در نهایت به تولید نوشیدنی بیش از حد دم کشیده و تلخ منجر شود.
در روش تهیه قهوه کمکس، بافت دانه ‌های قهوه باید به طور تقریبی شبیه دانه‌ های شکر، درشت باشد. این درجه آسیاب باعث می شود آب به خوبی از قهوه استخراج شده و در عین حال از عبور تفاله‌ های ریز به درون نوشیدنی نهایی جلوگیری می ‌کند.
یادتان باشد که استفاده از دستگاه آسیاب قهوه با کیفیت و دارای قابلیت تنظیم دقیق درجه، باعث می شود تا هر بار بتوانید دانه ‌های به ‌طور یکنواخت آسیاب شده، داشته باشید. این کار به استخراج متعادل و مزه‌ غنی در قهوه شما کمک می ‌کند.

خواندن مطلب  قهوه عربیکا چیست؟

تفاوت قهوه کمکس با سایر قهوه های دمی

تفاوت قهوه دم‌ شده با کمکس و سایر روش ‌های دم ‌آوری قهوه در نحوه استخراج طعم ‌ها و عطرهای موجود در قهوه و همچنین بافت نهایی نوشیدنی است. در ادامه چند تفاوت کلیدی بین کمکس و دیگر روش‌ های دم ‌آوری را بیان می کنیم:

⦁ روشنایی و شفافیت:

روش تهیه قهوه کمکس به ‌علت فیلتراسیون دقیق قهوه، روشنایی و شفافیت بیشتری در طعم قهوه نسبت به روش‌ هایی مانند فرنچ پرس که ممکن است برخی ذرات و روغن‌ ها را در نوشیدنی نهایی باقی بگذارد، ایجاد می‌ کند.

⦁ طعم و عطر:

تهیه قهوه با روش کمکس باعث تولید نوشیدنی با طعمی دلنشین و خوش عطر خواهد شد. در حالی‌ که دیگر روش ‌ها مثل اسپرسو یا فرنچ پرس ممکن است نوشیدنی‌ هایی غلیظ تر و طعم ‌هایی سنگین و شکلاتی ‌تر ارائه دهند.

⦁ دقت:

روند دم‌ کردن قهوه با کمکس شامل ریختن آب گرم بر دانه‌ های آسیاب‌ شده به شکل دورانی و با سرعت و دقت معین است که این باعث استخراج یکنواختی از طعم‌ ها و اسانس ‌های قهوه می‌ شود.

⦁ زمان دم:

زمان دم‌ آوری در روش تهیه قهوه کمکس می ‌تواند متغیر باشد؛ اما معمولاً بین 3 تا 5 دقیقه است. در حالی که نوشیدنی ‌های فوری مانند اسپرسو در کمتر از 30 ثانیه دم کشیده می‌ شوند.

⦁ قابلیت کنترل:

کمکس به دلیل نوع طراحی ‌اش، به کاربر اجازه می ‌دهد تا عواملی مثل دمای آب، سرعت ریختن آب و زمان دم ‌آوری را دقیق ‌تر کنترل کند. این قابلیت در دیگر روش‌ ها ممکن است به اندازه کمکس، قابل کنترل نباشد.

سخن پایانی

قهوه دم ‌شده با کمکس به دلیل بدنه ‌ای سبک ‌تر و اسیدیته‌ای موزون، بسیار متفاوت از قهوه ‌ای است که از روش ‌های دیگر مانند اسپرسو یا فرنچ پرس حاصل می ‌شود. این روش دم‌ آوری، توجه زیادی به جزئیات دمای آب، نسبت آب به قهوه و زمان دم ‌آوری دارد؛ از این رو، یک روش دقیق و حرفه‌ ای در تهیه قهوه به حساب می آید.
روش تهیه قهوه کمکس برای کسانی که به دنبال تجربه ‌ای غنی و عمیق از قهوه هستند و می‌ خواهند سطوح مختلف طعمی را کشف کنند، ایده‌آل است. تجهیزات مورد نیاز برای تهیه این قهوه خوش عطر و طعم را می توانید از بخش فروشگاه سایت قهوه واکا خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

دان قهوه عربیکا نیکاراگوئه

250,000 تومان1,000,000 تومان

پودر قهوه ترک 250 گرم

180,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 45,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

محلول شست و شو دستگاه‌ اسپرسو

220,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 55,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

لانگو

45,000 تومان
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.