وبلاگ

تفاوت لاته و کاپوچینو

جدا از چای، شاید کاپوچینو و لاته را بتوان محبوب ترین نوشیدنی گرم نزد بسیاری از ایرانی ها دانست. اگر وارد کافه ها شوید، حتما نام این دو نوشیدنی را در فهرست می بینید؛ چرا که عده زیادی برای نوشیدن آن مشتاق هستند. شباهت های فراوانی میان این دو نوشیدنی مشاهده می شود، اما وجود تفاوت ها سبب تنوع در طعم و بوی آن ها شده است.

تفاوت لاته و کاپوچینو را از چند منظر می توان بررسی کرد که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. ضمنا در انتها شیوه تهیه آن را درج کرده ایم که نباید آن را از دست داد.

تفاوت لاته و کاپوچینو | قهوه واکا

کاپوچینو چیست؟

جالب است بدانید استفاده از کاپوچینو به دوره جنگ جهانی بر می گردد. سربازان و مردم زیادی از سر تا سر جهان در آن زمان از این نوشیدنی فوق العاده خوش طعم استفاده کرده و لذت می بردند. در آن زمان هم یک یا دو شات از اسپرسو در این نوشیدنی ها به کار می رفت و لایه های بعدی را شیر بخارپز شده و فوم شیر تشکیل می دادند. با دقت به بافت این نوشیدنی، آن را به طور مخملی مانند حس می کنید که همین از دلایل محبوبیت بالای آن به شمار می رود.

کاپوچینو در مجموع شیر کمتر و کف بیشتری نسبت به لاته دارد و طعم اسپرسو را بیشتر می توان در آن درک کرد. باریستاها معمولا زمان زیادی می خواهند تا در ساخت کاپوچینو حرفه ای شوند. حقیقتا هر کسی از عهده ساخت این نوشیدنی بر نمی آید و به کسب تجربه نیاز دارد. نسبت مایه به کف از جمله فاکتورهای مهم در مراحل تولید کاپوچینو است که باید یک به یک باشد.

به علاوه، باریستاها باید توجه فراوانی به بافت و دمای شیر داشته باشند. این دو فاکتور تاثیرات به سزایی را در طعم نهایی خلق کرده و تفاوت لاته و کاپوچینو را نیز رقم می زنند. مخملی شدن بافت نوشیدنی به این خاطر است که باریستا شیر را بخار کرده و سپس میکروفوم ها، حباب های ریز هوا را به داخل شیر می برند.

معمولا اضافه کردن یک شات از اسپرسو به ترکیب کاپوچینو کافی به نظر می رسد. با این حال باریستاها می توانند طبق سلیقه مشتری عمل کرده و شات دوم اسپرسو را هم به آن اضافه نمایند. در این صورت به نوشیدنی‌مان کاپوچینوی دوتایی می گوییم. کاپوچینو از دید کارشناسان به عنوان یکی از دشوارترین نوشیدنی های مرتبط با اسپرسو شناخته می شود که افراد باید آموزش هایی را در این زمینه ببینند.

تفاوت کاپوچینو و لاته | قهوه واکا

قهوه لاته چیست؟

با دانستن مراحل ساخت کاپوچینو، بخش زیادی از مسیر نحوه درست کردن لاته را هم پیش رفته اید؛ زیرا شباهت هایی بین شیوه تولید آن ها وجود دارد. یک شات اسپرسو و شیر بخارپز کافیست تا یکی از جذاب ترین نوشیدنی های گرم یعنی لاته در اختیار مشتری قرار بگیرد. بافت کلی لاته بسیار نرم و لطیف است و نوشیدن آن حس خوبی به مشتری و خودتان می دهد. نسبت شات اسپرسو به شیر بخارپز باید یک به دو باشد و این یک تفاوت لاته و کاپوچینو به شمار می رود.

خواندن مطلب  قهوه از چه چیزی درست میشه؟

باریستاها روی لاته را با لایه ای از کف شیر که اکثرا نازک هم هست، می پوشانند. به بیان کلی قهوه ای که از ترکیب اسپرسو، شیر بخارپز و کف شیر درست شده باشد را لاته می نامند. اگر به تاریخچه لاته دقت کنیم، تفاوت هایی در مراحل ساخت آن نسبت به گذشته می بینیم. مواد تشکیل دهنده لاته در طی دوره ها با تغییراتی همراه شده است. مثلا افرادی از وانیل یا فندق برای شیرین تر شدن طعم آن استفاده کرده که واقعا هم در این خصوص نتیجه می گیرند.

لاته را بیشتر به عنوان یک نوشیدنی برای صبحانه در نظر می گیرند که آثار آن برای نخستین بار در قرن هفدهم مشاهده شده است. برای نخستین بار این ترکیب جادویی در کشور ایتالیا امتحان شد و آوازه آن خیلی سریع به کشورهای دیگر هم پیچید. هم اکنون اروپا و بریتانیا را باید مهم ترین مناطقی دانست که لاته در آن ها محبوبیت فراوان دارد. در کافه های ایرانی نیز لاته نوشیدنی پرطرفداری محسوب می شود.

 

تفاوت کاپوچینو و لاته | قهوه واکا

تفاوت لاته و کاپوچینو چیست؟

همان طور که در بالا هم گفته شد، تفاوت لاته و کاپوچینو در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. افرادی که مایل به خرید یا درست کردن این نوشیدنی ها هستند، باید چنین اطلاعاتی را در اختیار داشته باشند. متاسفانه عده زیادی به خاطر وجود شباهت ها، این دو را با هم یکسان می دانند.

به منظور تهیه این دو نوشیدنی در خانه باید یکی از دو دستگاه موکاپات یا اسپرسوساز را در اختیار داشته باشید. اگر در انتخاب یکی از این دو تردید دارید، باید گفت اسپرسوساز دستگاهی قدرتمندتر و با عملکردی بهتر است. دلیل آن را باید صرف زمان بیشتر برای جوشاندن قهوه دانست.

حال در این بخش می توانید چند تفاوت مهم بین آن ها را ببینید:

تفاوت در توزیع مواد

در کاپوچینوی سنتی، توزیع اسپرسو، شیر بخارپز و شیر کف شده را به طور یکنواخت و یکسان شاهد هستیم. این در حالی است که مقدار شیر بخارپز در لاته باید بیشتر و لایه کف آن باید سبک تر باشد. شاید این تنوع آن چنان به چشم نیاید، ولی پیاده کردن همین روش های ساده سبب خوش طعم تر شدن نوشیدنی ما خواهد شد.

تفاوت لاته و کاپوچینو در حجم

کاپوچینوهای سنتی معمولا کوچک هستند و در حجمی حدود 180 میلی لیتر عرضه می شوند. این نوشیدنی ها را اغلب با لایه ای ضخیم شده به وسیله فوم می پوشانند، اما حجم لاته به طور کلی می تواند بزرگ تر هم باشد. این حجم در بسیاری از کافه ها و طبق سلایقی به 200 الی 300 میلی لیتر هم می رسد.

تفاوت در شکل ظاهری

اگر به ظاهر کاپوچینو دقت کنید، آن را لایه لایه مشاهده خواهید کرد. در سوی دیگر برای به وجود آوردن لاته باید شیر بخارپز را به همراه اسپرسو به صورت کامل مخلوط کرد و خبری از لایه لایه بودن در آن نیست. البته بسیاری از کافه ها با ابزارهای مختلف خود این نوشیدنی ها را تزئین می کنند و این باعث افزایش میل افراد به نوشیدن آن ها می شود.

خواندن مطلب  کدام دان قهوه فوم بیشتری دارد؟

حرفه ای ها برای تزئین کاپوچینو از دارچین یا پودر کاکائو هم بهره می برند که این طعم بهتر نوشیدنی را در بر خواهد داشت. در سوی دیگر فوم شیر یکی از اجزای تشکیل دهنده اصلی لاته برای تزئین و خوش طعم شدن است.

تفاوت کاپوچینو و لاته | قهوه واکا

تفاوت لاته و کاپوچینو در طعم

اگر به طعم لاته و کاپوچینو دقت کرده باشید، تفاوت هایی را از این نظر هم خواهید یافت. برای مثال لاته به خاطر مواد تشکیل دهنده خود طعم شیرین تری دارد. بسیاری از کافه ها در کنار فنجان لاته، یک بسته شکر را هم ارائه می دهند تا مشتری در صورت نیاز و سلیقه خود بتواند آن را شیرین تر کند. در سوی دیگر کاپوچینو قطعا از شیرینی کمتری برخوردار است.

بررسی شباهت های لاته و کاپوچینو

در کنار تفاوت لاته و کاپوچینو، وجود شباهت ها سبب پرطرفدار بودن هر دوی این نوشیدنی ها شده است. برجسته ترین این شباهت ها عبارت هستند از:

  • با وجود مطالب ارائه شده در خصوص تفاوت بین حجم لاته و کاپوچینو در بسیاری از کافه ها، درصد زیادی از فروشندگان نیز آن را با حجم یکسانی در نظر می گیرند.
  • مقدار اسپرسو وارد شده در هر کدام از این نوشیدنی ها باید برابر باشد که اندازه آن حدودا به یک شات می رسد.
  • به خاطر استفاده یکسان از اسپرسو، مقدار کافئین آن ها نیز با هم برابر است.
  • در واقع نخستین لایه از هر یک از این نوشیدنی ها را اسپرسو تشکیل می دهد. برای به وجود آوردن هر یک، ابتدا باید اسپرسو به فنجان اضافه گردد.
  • وجود یکسان شیر بخار داده شده و فوم شیر در لاته و کاپوچینو را هم نباید از یاد برد.

قهوه سالم تر است یا کاپوچینو؟

سالم بودن این دو نوشیدنی برای بسیاری از افراد مهم است. اگر لاته و کاپوچینو طبق تعاریف گفته شده به وجود بیایند، کاپوچینو قطعا کالری کمتری دارد؛ زیرا شیر کمتری در آن استفاده می شود. با این حال این موضوع به تعریف شما از سالم بودن یک نوشیدنی بستگی دارد.

طبیعتا مصرف بیش از اندازه این نوشیدنی ها خطراتی برای سلامتی انسان دارد و می تواند منجر به اضافه وزن یا مشکلات دیگر شود. همیشه از مصرف به اندازه آن ها اطمینان حاصل کنید. به نظر می رسد نوشیدن یکی از این قهوه ها در روز برای انسان خطرآفرین نخواهد بود. البته پیشنهاد می شود در این باره حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید میزان مصرفتان باید چه اندازه باشد.

تفاوت کاپوچینو و لاته | قهوه واکا

سخن پایانی

این مطلب در مورد تفاوت لاته و کاپوچینو بود که امیدواریم از آن برای ساخت این نوشیدنی های فوق العاده استفاده کرده باشید. هر چه قدر هم که در این پروسه ماهر باشید، باید از دستگاه ها و ابزارهای پیشرفته و برجسته در بازار بهره ببرید. امروزه برندهای زیادی دست به کار شده و این دستگاه ها مانند اسپرسوساز را در اختیارتان قرار داده اند. به منظور خرید دستگاه اسپرسوساز یا دستگاه های مشابه برای تولید لاته، کاپوچینو یا هر نوشیدنی خوشمزه دیگری کافی است به بخش فروشگاهی واکا مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

پودر قهوه اسپرسو فوری

200,000 تومان800,000 تومان

فرنچ پرس 600 میل

250,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 62,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

کارت هدیه نیم میلیونی واکا

450,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 112,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.