وبلاگ

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها | آکادمی قهوه واکا

اسپرسو هرچند از خانواده قهوه به شمار می آید اما تفاوت هایی با دیگر قهوه ها دارد. تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها به روش دم آوری آنها، میزان آسیاب دانه ها، غلظت و طعم قهوه بر می گردد. البته هم اسپرسو و هم قهوه تهیه شده از دانه های قهوه با رست یکسان هستند. اما در زمان خرید قهوه امکان انتخاب درجه آسیاب قهوه را خواهید داشت که بر اساس آن  می توانید نوع وسیله دم آوری را انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی بیشتر قهوه اسپرسو پرداخته و تفاوت های آن را با سایر قهوه ها از لحاظ طعم، میزان کافئین و طرز تهیه مورد شرح و بررسی قرار  می دهیم.

قهوه اسپرسو چیست؟

اسپرسو تنها نوع متفاوتی از نوشیدنی قهوه به شمار آمده و برای دم کردن آن نیاز به استفاده از دانه های قهوه است. در واقع نحوه سرو و طعم قهوه اسپرسو متفاوت از طعم دیگر قهوه ها اعم از قهوه دمی، قهوه فرانسه، قهوه ترک و… است. مهم‌ترین تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها به طعم بسیار غلیظ و عطر قوی‌تر آن بر می گردد که اغلب در یک فنجان کوچک نوشیده  می شود. در صورتی که قهوه های معمولی را می توان در یک لیوان قهوه سرو کرد.

قهوه اسپرسو متشکل از سه لایه بوده که لایه زیرین تحت عنوان قلب و جوهره اسپرسو محسوب می شود و از رنگ قهوه‌ای تیره برخوردار است. لایه میانی این قهوه بادی یا بدن گفته شده و رنگ قهوه‌ای کاراملی دارد.

لایه بالایی و رویی قهوه اسپرسو Crema نام داشته که به رنگ کرمی بوده و بر سطح مایع قرار دارد. لایه فوق معطر و دارای طعم شیرینی است. همانطور که در کافی شاپ ها مشاهده کرده‌اید این لایه معمولاً به شکل های هنری و زیبا مورد تزیین قرار  می گیرد. قهوه اسپرسو را  می توان به صورت مستقیم سرو کرد و یا به عنوان پایه دیگر قهوه ها مانند کافه لاته، ماکیاتو، کاپوچینو یا ریسترتو مورد استفاده قرار گیرد.

مهمترین تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها

طرز تهیه را می توان مهمترین و اساسی‌ترین تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها عنوان کرد. تهیه انواع قهوه با توجه به اینکه متکی بر عبور آرام آب گرم هستند، زمانبر بوده و برای تهیه یک فنجان قهوه تازه نیاز به چند دقیقه صبر است. در صورتی که قهوه اسپرسو را  می توان در کمتر از ۳۰ ثانیه آماده و سرو کرد.

فرایند کار دستگاه های اسپرسوساز بدین صورت است که آب داغ را با فشار از میان دانه های قهوه‌ فشرده و آسیاب شده عبور می دهند. با توجه به این فرایند، قهوه‌ ای سرشار از کافئین و معطر را  می توان در مدت زمان اندکی تهیه کرد. هرچند دستگاه اسپرسوساز آماده سازی اسپرسو را آسان و زمان تهیه آن را کمتر  می کند اما بدون دستگاه نیز  می توان در فرایندی پیچیده‌تر این نوشیدنی فوق العاده را آماده کرد.

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها | آکادمی قهوه واکا

تفاوت در سرو اسپرسو و دیگر قهوه ها

نحوه نوشیدن و سرو را می توان دیگر تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها دانست. برای درک بهتر این تفاوت مثالی از سفارش اسپرسو در یک کافی شاپ را می آوریم که ممکن است سفارش شما به صورت یک دوپیو یا دبل شات برایتان سرو شود. اما احتمال دارد در برخی کافی شاپ ها نیز در خصوص دبل یا سینگل بودن قهوه از شما سوال شود. بدین ترتیب اگر تنها قهوه مورد استفاده در طول روزتان است  می توانید آن را به صورت دبل سفارش داده و نوش جان کنید.

خواندن مطلب  کدام دان قهوه فوم بیشتری دارد؟

قهوه اسپرسو معمولاً در یک فنجان سرامیکی کوچک و به همراه آب سرو  می شود. با نوشیدن کمی آب  می توانید مزه دهان خود را برای لذت بردن هرچه بیشتر از اسپرسوی خوش طعم آماده کنید.

در خصوص فوم قهوه اسپرسو نیز با دو گزینه مواجه هستید؛ برخی افراد به طعم و عطر اسیدی این قهوه علاقه‌ای نداشته و فوم آن را  می گیرند. اما برخی نیز آن را کاملاً مخلوط کرده و سپس  می نوشند. چنانچه علاقه مند هستید اسپرسو را کمی متعادل‌تر نمایید  می توانید پیش از نوشیدن قهوه را هم بزنید.

با هم زدن اسپرسو، اجزای چسبناک و سنگین آن به سمت پایین فنجان رفته و طعم قهوه کمی سبک‌تر  می شود.

قهوه اسپرسو بایستی به آرامی میل شود تا مزه، طعم و عطر آن به خوبی احساس شده و بدین ترتیب لحظات ناب و خاطره انگیزی را تجربه کنید. شما  می توانید برای خرید انواع قهوه و تجهیزات قهوه به فروشگاه اینترنتی قهوه واکا مراجعه نمایید.

میزان کافئین اسپرسو و تفاوت آن با سایر قهوه ها

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها شاید به میزان کافئین آنها نیز بستگی داشته باشد. در باور عموم غالباً تصور  می شود که قهوه اسپرسو از میزان کافئین بیشتری نسبت به دیگر قهوه ها برخوردار است؛ اما این امر با توجه به میزان استفاده هر شخص بستگی داشته و تعیین  می گردد. به عنوان مثال یک فنجان قهوه دمی چکه‌ای از میزان کافئین بیشتری در مقایسه با یک فنجان قهوه اسپرسو برخوردار است. اگر یک فنجان که دارای ۸ اونس قهوه است را در نظر بگیرید به طور معمول بین ۸۵ الی ۱۸۵ میلی‌گرم کافئین دارد. اما یک شات اسپرسو دارای ۴۰ الی ۷۵ میلی‌گرم کافئین خواهد بود. هرچند که اسپرسو از میزان کافئین بیشتری در هر اونس برخوردار است، اما یک فنجان اسپرسو در مقایسه با یک فنجان قهوه دارای میزان کافئین کمتری خواهد بود. بنابراین چنانچه در مصرف اسپرسو زیاده‌روی کرده و بیش از ۵ شات در طی روز آن را سرو نمایید این میزان تغییر خواهد کرد.

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها | آکادمی قهوه واکا

مقایسه اسپرسو با سایر قهوه از نظر طعم و مزه

بسیاری از افراد اینگونه فکر می‌کنند که تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها از روی طعم به راحتی مشهود بوده و قابل تشخیص است. اسپرسو دارای طعمی برشته و متعادل است، اما اغلب طعم آن را قوی‌تر از قهوه  می دانند. برخی از علاقه مندان به اسپرسو بر این باورند که فیلتر کاغذی مورد استفاده برای دم آوری قهوه‌ دمی چکه‌ای، بخشی از طعم دانه قهوه را ضعیف کرده و از بین  می برد. از این رو اسپرسو از لحاظ طعم متفاوت از دیگر قهوه ها است.

البته برای اینکه طعم و مزه قهوه اسپرسو را بهتر احساس کنید بایستی آن را به آرامی بنوشید؛ همچنین پیش از سرو آن را مقداری هم زده تا اسپرسوی شما یک دست و متعادل‌تر شود.

خواندن مطلب  انواع دانه قهوه کدام اند؟

منشا تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها

برخی تصور می کنند که مهمترین تفاوت اسپرسو با دیگر قهوه ها به دانه های آنها بر می گردد. این امر کاملاً اشتباه بوده و  می توان یکسان بودن دانه های قهوه را از شباهت های این دو به شمار آورد. برخی با توجه به تفاوت هایی که در میزان کافئین، طعم و بافت اسپرسو وجود دارد، دانه های قهوه را در این نوشیدنی متفاوت از دیگر قهوه ها می دانند، در صورتی که تفاوت اصلی در فرایند تولید آنها است و اسپرسو و قهوه از منشا یکسانی برخوردار هستند.

 

دانه های مختلف قهوه

به طور کلی دو نوع دانه قهوه عربیکا و روبوستا وجود دارد که به شکل تجاری مورد کشت قرار  می گیرند. دانه های قهوه‌ روبوستا در زمان رست شدن از طعم و عطر آجیلی برخوردار هستند که این طعم بسیار شبیه با جو دو سر است. اما دانه های برشته نشده روبوستا، عطر و بویی شبیه بادام زمینی دارند. اما تشخیص طعم دانه های قهوه عربیکا کمی مشکل‌تر است. با توجه به تنوع این دانه، طعم های شیرین تا تند را شامل می شود. به طور کلی دانه قهوه عربیکا در زمان برشته شدن از طعم شیرین‌تری در مقایسه با قهوه روبوستا برخوردار است. عربیکای برشته نشده به طور معمول دارای رایحه شیرین بلوبری است.

تفاوت قهوه اسپرسو و دیگر قهوه ها در فرایند تهیه

دیگر تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه‌ ها به فرایند تهیه آنها بر می گردد. همانطور که  می دانید برای تهیه و آماده سازی قهوه  می توان از دستگاه هایی مانند موکوپات، کمکس، آئروپرس، فرنچ پرس و… استفاده کرد. اما برای تهیه اسپرسو نیاز به دستگاه اسپرسوساز است. در گذشته دستگاه های اسپرسوساز دارای قیمت بالایی بودند که هر کسی قادر به خرید آنها نبود. اما امروزه با آمدن اسپرسوسازهای خانگی در بازار اغلب مردم  می توانند این دستگاه را با قیمت ارزان تر و اقتصادی خریداری کنند. در واقع برای آماده سازی یک اسپرسوی واقعی نیاز به دستگاه اسپرسوساز است تا آب را با فشار زیادی گرم کرده و قهوه را آماده نماید.

 

تفاوت قهوه اسپرسو با سایر قهوه ها | آکادمی قهوه واکا

سخن پایانی

در این مقاله با مهم‌ترین تفاوت های اسپرسو و دیگر قهوه ها آشنا شدید. چنانچه به قهوه های غلیظ با طعمی قوی علاقمند هستید  می توانید به سراغ اسپرسو بروید. اما افرادی که قهوه را با غلظت کمتر و طعم متنوع تری  می پسندند می توانند از سایر قهوه ها استفاده نمایند. بنابراین انتخاب اسپرسو و دیگر قهوه ها با توجه به ذائقه و سلیقه شما بستگی داشته و در صورت تمایل امکان انتخاب هر دو نوشیدنی نیز وجود دارد.

در فروشگاه اینترنتی قهوه واکا انواع قهوه روبوستا، قهوه عربیکا و دیگر قهوه های ترکیبی به همراه تجهیزات و لوازم جانبی قهوه با کیفیت بالا و قیمت اقتصادی عرضه می شوند. کافی است به بخش فروشگاه وب سایت مراجعه کرده و محصولات مورد نظر خود را سفارش داده و آنها را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

پودر قهوه ترک 500 گرم

360,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 90,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

دان قهوه عربیکا هندوراس

250,000 تومان1,000,000 تومان
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.