وبلاگ

تعمیر دستگاه اسپرسو: علت مشکلات اسپرسو ماشین و تعمیر آن

یک دستگاه اسپرسوساز مانند بسیاری دیگر از وسایل آشپزخانه هر چقدر هم که با کیفیت و از سوی برند معتبری باشد، باز هم احتمال خراب شدنش بعد از مدتی وجود دارد. البته خراب شدن چنین دستگاهی قطعا ناراحت کننده است؛ به همین خاطر باید اطلاعاتی در مورد تعمیر دستگاه اسپرسوساز داشته باشید تا بلافاصله شروع به عیب یابی و تعمیر کنید. در این جا تمام نکات و مشکلات اسپرسوساز را برایتان شرح داده ایم و پیشنهاد می دهیم تا انتها همراهمان باشید.

کاربرد دستگاه اسپرسوساز

کارکرد دستگاه اسپرسوساز تنها به تهیه اسپرسو محدود نمی شود و مصارف فراوان دیگری هم دارد. تهیه نوشیدنی های مختلف و خوشمزه از کاربردهای جذاب این دستگاه است. برای نمونه می توان ساخت سینگل و دابل اسپرسو را نام برد. سینگل اسپرسو به گرفتن یک شات از اسپرسو گفته می شود و دو شات از آن نیز با نام دبل شناخته می شود. سایر این کاربردها را در ادامه مشاهده می کنید.

 • علاوه بر قهوه و دابل، تهیه ماکیاتو هم با این دستگاه امکان دارد. ماکیاتو به لحاظ ساختار شبیه به سینگل اسپرسو است؛ با این تفاوت که یک فنجان قهوه به همراه بخار شیر را شامل می شود.
 • تهیه آمریکانو نیز با این دستگاه امکان دارد. برای این منظور باید دو سوم فنجان را با آب داغ پر کرده و یک شات اسپرسو روی آن قرار دهید.
 • از دستگاه اسپرسوساز می توان یک شات اسپرسو گرفت و آن را با بخار شیر مخلوط کرد. در نهایت با اضافه کردن یک سانتی متر شیر کف، لاته به وجود خواهد آمد.
 • ریسترتو یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه را شامل می شود که شات اسپرسو در آن باید با آب معمولی ترکیب شود. دستگاه را باید پیش از زرد شدن اسپرسو متوقف کرد. به خاطر همین کاربردها است که تعمیر دستگاه اسپرسو تا این اندازه اهمیت پیدا می کند.
 • آفوگاتو را دسری بر پایه اسپرسو می نامند که در فصل تابستان سرو می شود. برای تهیه آن یک اسکوپ بزرگ بستنی وانیلی داخل یک اسپرسوی سینگل یا دابل ریخته می شود.
 • در نهایت موکا را داریم که ترکیبی از کاپوچینو و هات چاکلت است. برای تهیه موکا با دستگاه اسپرسو یک شات اسپرسو گرفته و داخل فنجان بریزید. سپس به خوبی هم زده و شیر بخار داده شده را به آن اضافه کنید. ترکیب آن با 2 الی 3 سانتی متر کف معجزه کرده و در نهایت نیاز است مقداری پودر شکلات هم درون آن قرار بگیرد.

تعمیر دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

مشکلاتی که برای اسپرسوساز ممکن است پیش بیاید

مشکلات متداول دستگاه های اسپرسوساز می تواند به خاطر عدم روشن شدن دستگاه، مشکلات فیلر و یا عدم تولید بخار مناسب باشد. استفاده از آب و شیر درست و همچنین مطمئن شدن از ارائه انرژی الکتریکی مناسب را در طول عمر و عدم خرابی قطعات این دستگاه نباید نادیده گرفت.

این مشکلات هم برای دستگاه های خانگی و هم دستگاه های موجود در کافی شاپ ها رخ می دهد. با چنین ترفندهایی می توان تعمیر دستگاه اسپرسو را به تعویق انداخت، اما باز هم ایراداتی برای آن رخ می دهد. برخی از متداول ترین مشکلاتی که برای اسپرسوساز ممکن است پیش بیاید را در بخش بعدی با هم بررسی می کنیم.

خواندن مطلب  طرز تهیه هات چاکلت خانگی

روش‌ های تعمیر اسپرسوساز

کاربران زیادی در مورد ایرادات دستگاه اسپرسوساز و نحوه رفع آن ها سوال داشتند. در این جا به مهم ترین مشکل ها و روش های تعمیر آن ها اشاره داریم:

1- دستگاه به هیچ عنوان روشن نمی شود

روشن نشدن دستگاه یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به تعمیر دستگاه اسپرسو نیاز پیدا می کنیم. دلایل گوناگونی برای کار نکردن این دستگاه وجود دارد. برای نمونه کلید روشن و خاموش یا سیم برق خراب شده، یا لوله های دستگاه به صورت کامل مسدود شده اند. اگر ایراد اول باشد، بهتر است آن را به یک تعمیرکار حرفه ای در این زمینه بسپارید.

اگر خودتان برای رفع این مشکل تلاش کنید، شاید خسارت های مالی بیشتری وارد شود. با خارج کردن ذرات آزار دهنده درون لوله های دستگاه می توان مشکل مرتبط با مسدود شدن لوله ها را برطرف کرد. با استفاده از یک سرکه، رسوبات موجود در لوله های اسپرسوساز را عاری از ذرات خواهید کرد.

البته یک سری ایرادات مرتبط با منابع تغذیه همچون خرابی کویل حرارتی و سوئیچ حساس به حرارت را نمی توان رفع کرد. این یعنی یافتن قطعات برای جایگزین کردن قطعات خراب شده با چالش هایی همراه است که در هر صورت بد نیست با متخصصان حرفه ای ارتباط برقرار کنید. آن ها تجربه زیادی در تعمیر دستگاه اسپرسو داشته و قطعا یاری رسان مشکلاتتان خواهند بود.

تعمیر دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

2- عدم استفاده از آب داغ مناسب در دستگاه

دستگاه قهوه شما گاهی وقت ها ممکن است نتواند آب داغ یا بخار را به میزان کافی تولید کند که این بیشتر به خاطر عدم توانایی در جذب آب از مخزن است. باز هم علل زیادی برای این مشکل به چشم می خورد، اما علت اصلی می تواند به خاطر قرار نگرفتن صحیح مخزن آب در دستگاه باشد. اگر مخزن آب در دستگاهتان در بخش جلویی قرار دارد، در مورد جاگذاری اصولی آن اطمینان حاصل کنید. اگر باز هم این مشکل وجود داشت، مراحل زیر را از دست ندهید:

 1. دستگاهتان را در درجه اول خاموش کنید. روشن ماندن در زمان تعمیر دستگاه اسپرسوی، خطراتی را به آن وارد می کند.
 2. مخزن را خالی کرده و فیلتر آب آن را بردارید.
 3. حال مخزن را پر از آب کرده و داخل محل مخصوص خود بگذارید.
 4. مجددا اسپرسوساز را فعال کرده تا شاهد عملکرد مثبت آن باشید.

3- مسدود شدن سبد فیلتر دستگاه

در ادامه شیوه های تعمیر دستگاه اسپرسو به مسدود شدن سبد فیلتر آن می رسیم که ایرادی جدی به حساب می آید. اگر احساس می کنید قهوه شما طعم عجیبی دارد و مثل سابق نیست، شاید مسدودی فیلتر اتفاق افتاده باشد. فیلتر دستگاه باید به صورت منظم تمیز شود، زیرا جمع شدن روغن طبیعی موجود در قهوه منجر به مسدودی آن می شود. برای این منظور از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. فیلتر را به صورت کامل در آب گرم با مقداری صابون بشویید
 2. امکان قرار دادن فیلتر را در قفسه بالای ماشین ظرفشویی خود دارید تا به صورت بهتری تمیز شود.
 3. بعد از تمیزکاری، آن را با پارچه ای تمیز و مرطوب پاک کنید. فیلتر برای تمیزکاری بهتر است در آب مقطر قرار بگیرد. سپس چند ساعت آن را کنار گذشته تا مراحل خشک شدن به طور طبیعی طی شود.
 4. استفاده از مسواک و بکینگ سودا در تمیز کردن فیلتر نیز موثر است. در نهایت آن را سر جای خود قرار داده و دستگاه را روشن کنید.
خواندن مطلب  قهوه اسپرسو چیست؟

تعمیر دستگاه اسپرسوساز | قهوه واکا

4- خرابی در گروپ هد اسپرسوساز

گروپ هد یکی از مهم ترین بخش های دستگاه اسپرسوساز بوده که اگر در تزریق دچار مشکل شود، احتمالا قسمت داخلی آن مسدود شده است. این مسدودیت بیشتر به خاطر عدم تمیزکاری و یا تمیز کردن نامناسب آن رخ می دهد. به یاد داشته باشید دستگاه اسپرسوساز خود را هر چند وقت یک بار کاملا تمیز کنید تا کمتر نیازمند تعمیر دستگاه اسپرسوساز باشید. کثیف بودن و خرابی گروپ هد، مشکلاتی را برای سایر قطعات این دستگاه نیز به وجود می آورد.

اگر چنین مشکلی رویت شد، بهتر است روزانه دستگاهتان راBackflush  کنید تا بعد از مدتی به روال سابق خود بازگردد. این ویژگی به معنای تمیز کردن گروپ هد بوده که در بسیاری از دستگاه ها یافت می شود.

 1. سبد فیلتر را از پورت آن برداشته و بک فلاش را انجام دهید.
 2. تقریبا نیم قاشق چایخوری از مواد شوینده مناسب را داخل سبد بریزید.
 3. پورت فیلتر را دوباره در بخش Brew قرار داده و پمپ را روشن کنید.
 4. سپس حدود 20 تا 30 ثانیه صبر کرده تا صدای پمپ بسیار آرام شود. این صدا به خاطر فشاری است که در دستگاه به وجود آمده است.
 5. بعد از پایان مرحله فوق، باید صبر کنید تا ماده شوینده کارش را انجام دهد که چند دقیقه ای به طول می انجامد. در نهایت دستگاه را دوباره تمیز کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که تمام آلودگی های درون اسپرسوساز کاملا خارج شوند.

 

5- عدم قرارگیری محفظه داخل دستگاه به درستی

خرابی دستگیره این دستگاه مشکل رایج بعدی است. اگر دستگیره خیلی راحت جدا می شود، شاید بیشتر از مقدار استاندارد درون آن قهوه ریخته اید. برای تهیه نوشیدنی مناسب، نیاز به ریختن مقادیر زیاد قهوه نیست. بهتر است به جای استفاده از حالت عادی، سراغ دستگاه هایی با ظرفیت بالاتر بروید. خوشبختانه انواعی از این دستگاه ها در بازار وجود دارد تا افراد متناسب با سلیقه و مقدار قهوه مورد نیاز خود برای خرید اقدام کند.

1 دیدگاه در “تعمیر دستگاه اسپرسو: علت مشکلات اسپرسو ماشین و تعمیر آن

 1. اوس پرویز از شهرضا گفت:

  درود بر شما دوستان گرامی ، بسیااار عالی بود اگر در مورد معایب و خرابی های اسپرسو ساز صنعتی نیز مطلب بگذارید بیشتر سپاسگزار خواهیم بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

پودر قهوه اسپرسو فوری

200,000 تومان800,000 تومان

لته وانیل

70,000 تومان

فیلتر قهوه V60 گتر

140,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 35,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

هات چاکلت

65,000 تومان
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.