وبلاگ

بهترین روش برای نگهداری قهوه با حفظ طعم و عطر آن

شاید فکر کنید فقط خرید قهوه با کیفیت برای داشتن یک نوشیدنی خوش طعم و خوش عطر کافی است. اما باید بگوییم که این طور نیست! روش نگهداری قهوه نیز روی حفظ طعم و عطر آن تأثیر بسزایی دارد. بنابراین بد نیست بدانید بهترین روش برای نگهداری قهوه با حفظ طعم و عطر آن چیست و چه عواملی باعث می‌شوند عطر و طعم قهوه از بین برود.

عوامل تأثیرگذار بر کیفیت قهوه

قبل از اینکه درباره بهترین روش نگهداری قهوه صحبت کنیم، ابتدا باید بدانید که چه فاکتورهایی می‌توانند کیفیت قهوه را تحت تأثیر قرار دهند. با شناخت این عوامل می‌توانید کیفیت دانه قهوه خریداری شده را حفظ کنید و تا مدت‌ها آن را با عطر و طعم طبیعی خود در خانه نگه دارید.

دما

دمای بالا یا گرما یکی از عواملی اصلی است که باعث می‌شود کیفیت دانه‌های قهوه از بین برود. اگر شما دانه قهوه یا پودر قهوه را در محیطی نگهداری می‌کنید که دمای بالایی دارد، به عنوان مثال دانه‌های قهوه را کنار اجاق گاز در آشپزخانه نگهداری می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید که طعم و عطر قهوه مانند روز اول باقی بماند. زیرا یکی از دشمن‌های عطر و طعم قهوه همین گرما است.

رطوبت

بیشتر مواد غذایی خشک اگر در معرض رطوبت قرار بگیرند، کیفیت خود را از دست می‌دهند. بنابراین اگر به دنبال بهترین روش برای نگهداری قهوه می‌گردید، بهتر است اول محیطی را برای نگهداری قهوه آماده کنید که دور از رطوبت باشد.

نور

نور یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر عطر و طعم دانه‌های قهوه است. دانه‌های رست شده قهوه اگر در محیط‌های تاریک قرار بگیرند تا مدت‌ها عطر و طعم طبیعی خود را حفظ می‌کنند. بنابراین بهتر است به جای نگهداری دانه‌های قهوه در ظرف‌های شیشه‌ای، آن ها را در ظرف‌های مات نگهداری کنید تا در یک محیط تاریک و خنک و بدون رطوبت کیفیت خود را حفظ کنند. ورود نور به داخل ظرف قهوه باعث می‌شود تا دانه‌های قهوه گرم شوند و همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم گرما خودش یکی از دلایل از بین رفتن عطر و طعم قهوه است.

 

زمان رست

زمان رست کردن یا بو دادن دانه‌های قهوه هم می‌تواند روی کیفیت نوشیدنی و عطر طعم آن تأثیر داشته باشد. هرچه دانه‌های قهوه را تازه‌تر رست کرده باشید، عطر و طعم نوشیدنی که با استفاده از آن ها درست می‌کنید، بهتر خواهد بود. پیشنهاد می شود، هنگام خرید دانه قهوه، آن را از داخل بسته‌بندی‌های اصلی خود خارج کنید و داخل ظرف‌های مات در کابینت یا یک جای خنک نگهداری کنید.

هوا

بهتر است ظرف‌هایی که برای نگهداری دانه قهوه انتخاب می‌کنید در بسته باشند و امکان ورود هوا به داخل آن ها وجود نداشته باشد. ورود هوا، گرد و غبار، عطرها و بوهای اطراف می‌تواند طعم و عطر قهوه را تغییر دهد.

بهترین روش نگهداری قهوه در خانه

حالا که می‌دانید چه عواملی می‌توانند باعث از بین رفتن عطر و طعم بی‌نظیر دانه‌های قهوه شوند، درباره بهترین روش نگهداری قهوه هم صحبت می‌کنیم.

قهوه را در مکان خنک نگهداری کنید

نگهداری طولانی مدت دانه قهوه در خانه نیاز به توجه و دقت ویژه‌ای دارد. بهتر است یکی از کابینت‌های آشپزخانه را برای نگهداری قهوه انتخاب کنید که دور از اجاق گاز و فر قرار گرفته و نور به داخل آن راه پیدا نمی‌کند.

خواندن مطلب  تفاوت قهوه اور و آندر (over and under)

دانه قهوه دور از نور مستقیم باشد

اگر دانه‌های قهوه در معرض نور مستقیم خورشید و سایر نورهای مصنوعی قرار بگیرند، کیفیت خود را از دست می‌دهند. ذرات قهوه در معرض نور به خصوص نور خورشید، آرام آرام تجزیه می‌شوند و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. قرار دادن این ظروف در کابینت‌های تاریک هم می‌تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت قهوه داشته باشد.

دانه قهوه با اکسیژن تماس نداشته باشد

در بخش پیش گفتیم که ورود هوا به داخل ظرف نگهداری قهوه باعث از بین رفتن عطر و طعم آن می‌شود. بنابراین بهتر است از تماس مستقیم دانه‌های قهوه با اکسیژن جلوگیری کنید. بافت پودر قهوه بسیار حساس است و با کوچک‌ترین مقدار اکسیژن موجود در محیط، وارد واکنش شده و اکسید می‌شود. اکسید شدن دانه قهوه خود یکی از عواملی است که باعث از بین رفتن عطر دلپذیر قهوه می‌شود. به همین خاطر است که هنگام آسیاب کردن دانه‌های قهوه و بسته‌بندی آن ها به سرعت این کار را انجام می‌دهند تا در معرض هوا و اکسیژن قرار نگیرند.

قهوه را داخل فریزر نگهداری نکنید

شاید تصور کنید قهوه اگر در یخچال یا فریزر بماند به خاطر اینکه در یک محیط تاریک و خنک قرار گرفته، طعم و عطر واقعی خود را حفظ می‌کند. اما باید بدانید که کاملاً برعکس است. اگر پودر قهوه یا دانه قهوه را داخل یخچال و فریزر قرار دهید، سریع‌تر از محیط بیرون عطر و طعم خود را از دست می‌دهد. به دلیل وجود رطوبت در یخچال و فریزر به سرعت کیفیت قهوه کاهش پیدا می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم از قرار دادن ظرف‌های قهوه یا قهوه‌های بسته‌بندی شده در یخچال و فریزر خودداری کنید. قهوه‌هایی که داخل یخچال قرار می‌گیرند خنک می‌شوند و دمای آن ها نسبت به دمای بیرون کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر بعد از اینکه ظرف قهوه را از یخچال خارج می‌کنید و می‌خواهید قهوه دم کنید، این تغییر ناگهانی دما نیز به سرعت روی کیفیت دانه‌های قهوه تأثیر می‌گذارد.

دانه قهوه را داخل محیط مرطوب نگهداری نکنید

بهتر است پودر و دانه قهوه را در محیط‌های مرطوب قرار ندهید. نفوذ رطوبت به پودر قهوه باعث می‌شود تا کیفیت خود را از دست بدهد. ظرف‌هایی که مخصوص نگهداری قهوه هستند باید حالت وکیوم داشته باشند که هیچ گونه هوا و رطوبتی وارد آن ها نشود. یک راهکار دیگر هم برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل قهوه وجود دارد آن هم خرید قهوه به میزان کم است.

هر قدر که لازم دارید قهوه بخرید

نیازی نیست برای مصرف ۲ تا ۳ ماه قهوه بخرید و در خانه نگهداری کنید. حتی اگر مجبور می‌شوید به میزان زیادی قهوه بخرید و در خانه نگه دارید، بهتر است ظرف‌هایی که برای مصرف روزانه در نظر می‌گیرید ظرف‌های کوچکی باشند که دو یا سه پیمانه قهوه داخل آن ها جا می‌شود و مرتب برای مصرف روزانه خود از داخل ظرف اصلی نگهداری قهوه، مقدار مورد نیاز خود را خارج کنید تا تمام قهوه‌ها در معرض نور رطوبت و اکسیژن قرار نگیرند.

خواندن مطلب  قهوه روبوستا چیست؟

نکاتی برای نگهداری قهوه

تا اینجا درباره بهترین روش نگهداری قهوه توضیحاتی را ارائه کردیم. احتمالاً حالا دیگر می‌دانید که چگونه باید دانه قهوه یا پودر قهوه را در منزل نگهداری کنید که بتوانید یک نوشیدنی خوش عطر و خوش طعم با آن تهیه کنید. یک سری نکات ریز وجود دارند که اگر آن ها را بدانید، بهتر می‌توانید از دانه‌های قهوه در منزل نگهداری کنید و یک نوشیدنی خوشمزه و خوش عطر برای خودتان تهیه کنید.

قهوه با کیفیت خریداری کنید

گاهی اوقات هر چقدر هم به نکات نگهداری قهوه توجه کنید، نمی‌توانید یک نوشیدنی خوشمزه و خوش عطر تهیه کنید. دلیل آن هم بی‌کیفیت بودن دانه‌های قهوه است. اگر از یک فروشگاه معتبر مانند فروشگاه قهوه واکا، انواع قهوه با کیفیت را تهیه کنید، مطمئن هستید که در محیط مناسب نگهداری شده‌اند و دارای کیفیت بالایی هستند. به این صورت با دقت و توجه شما تا مدت‌ها این دانه‌های قهوه قابل استفاده خواهند بود و همیشه رایحه‌ای تازه و قوی دارند.

قهوه‌های مختلف را با یکدیگر مخلوط نکنید

در فروشگاه قهوه واکا انواع قهوه عربیکا، روبوستا، پودر قهوه و سایر نمونه‌های دیگر موجود هستند که می‌توانید در صورت نیاز هر یک از آن ها را از فروشگاه خریداری کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر از چند نوع قهوه مختلف استفاده می‌کنید، حتماً آن ها را در ظرف‌های جداگانه قرار دهید. مخلوط کردن قهوه‌ها با یکدیگر باعث می‌شود تا عطر و طعم واقعی خود را از دست بدهند. هر دانه قهوه‌ای دارای طعم منحصر به فردی است. به همین خاطر اگر آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید، عطر واقعی خود را از دست می‌دهند.

پیمانه‌های فلزی را هم هرگز داخل ظرف نگهداری قهوه قرار ندهید

از پیمانه‌های مرطوب و کثیف برای برداشتن پودر قهوه استفاده نکنید و پیمانه را داخل ظرف نگذارید.

فاصله آسیاب کردن قهوه و دم کردن قهوه کوتاه باشد

بهتر است از آسیاب کردن تمام دانه‌های قهوه‌ای که در منزل دارید، خودداری کنید و هر زمان که می‌خواهید نوشیدنی قهوه میل کنید، قبل از دم کردن قهوه، مقداری برای مصرف روزانه آسیاب کنید. به این صورت عطر طعم قهوه بهتر می‌شود. در صورتی که ناچار می‌شوید میزان زیادی قهوه آسیاب کنید، بهتر است داخل ظرف‌هایی از آن ها نگهداری کنید که کمترین تماس با هوا را داشته باشند، درب آن ها محکم باشد و رطوبت و سایر بوهای اطراف به داخل آن نفوذ نکند.

 

کلام پایانی

در این نوشتار درباره بهترین روش نگهداری قهوه صحبت کردیم. در صورتی که قصد خرید بهترین نوع قهوه را دارید، می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی قهوه واکا اقدام کنید. این مجموعه به عنوان عرضه کننده انواع دستگاه قهوه ساز، پودر قهوه و دانه قهوه با کیفیت در خدمت شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

جذوه مسی 2 کاپ

165,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 41,250 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

کپسول قهوه شماره 12 برند جی موکا

219,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 54,750 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

موکاپات کرمسو

525,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 131,250 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.