آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب

آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب | قهوه واکا

زندگی سالم و طولانی انتظار همه ماست. داشتن سیستم قلبی عروقی سالم یکی از پیش نیازهای این امر است. به همین دلیل، ما به طور فزاینده ای به اهمیت تغذیه پی می بریم. ما در تلاش هستیم تا در مورد اثرات مفید غذاها بیشتر بدانیم و عادت به مصرف آنها کنیم. چای، قهوه و شکلات نیز جزو خوراکی‌های روزانه ما هستند. اما در هنگام مصرف آنها کمی نگران هستیم که آیا ممکن است مضر باشند. یا اینکه آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب چطور است؟ با این حال، در سال های اخیر، مطالعاتی منتشر شده است که تاثیر قهوه ترک بر سلامتی قلب و عروق را نشان می دهد. بنابراین، می توانیم آنها را کمی با خیالی راحت‌تر مصرف کنیم. البته به خاطر داشته باشید که بیشترین سودمندی برای سلامت قلب و عروق ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل است.

قهوه و سلامت قلب

تاثیر قهوه ترک بر سلامتی قلب بحث برانگیز است چون اثرات قهوه بر بدن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در حالی که برخی افراد به راحتی می توانند 4 تا 5 فنجان قهوه در روز مصرف کنند، در برخی دیگر، مصرف بیش از حد قهوه ممکن است باعث بی قراری، اضطراب، تپش قلب و بی خوابی شود.

در ابتدا برای پاسخ به این سوال که آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب چیست؟ باید بدانید که شواهد زیادی از مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه کافئین دار خطر بیماری قلبی و سرطان را افزایش نمی دهد.

در یک متاآنالیز منتشر شده در سال 2014، 21 مطالعه بررسی شد و رابطه بین مصرف قهوه و مرگ و میر ناشی از بیماری های مزمن مورد ارزیابی قرار گرفت. در نتیجه مطالعه، یک رابطه غیر خطی بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مشاهده شد. در این مطالعه کمترین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، در افرادی مشاهده شد که روزانه مقادیر متوسط   قهوه (3 تا 5 فنجان در روز) را مصرف می کردند. البته در این تحقیق نحوه دم کردن قهوه نادیده گرفته شده است.

تصور می شود که نحوه دم کردن قهوه نیز ممکن است تأثیر آن را بر بدن تغییر دهد. از آنجایی که قهوه در روش‌های دم‌آوری مانند فرنچ پرس، قهوه ترک یا موکاپات که با کاغذ صافی فیلتر نمی‌شود، مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد دی‌ترپن‌های موجود در آن ممکن است سطح کلسترول سرم خون را افزایش دهد. با این حال، این افزایش در نتایج بسیار ناچیز بود و در بین افرادی که به طور منظم 5 فنجان یا بیشتر قهوه فیلتر نشده در روز می نوشیدند مشاهده شد.

اگرچه مطالعات زیادی در مورد رابطه بین مصرف قهوه و سلامت قلب و عروق انجام شده است، اما هنوز نمی توان به وضوح در مورد مضرات قهوه ترک برای قلب و همچنین مزایا قهوه ترک برای قلب به بقین صحبت کرد. این تحقیقات به طور کلی نشان می دهد که عادت مصرف متوسط   قهوه تهدیدی برای سلامت قلب و عروق نیست و حتی ممکن است فوایدی داشته باشد. با این حال، همانطور که در بالا ذکر کردیم، تحمل همه افراد نسبت به قهوه یکسان نیست. قهوه در افراد حساس می تواند بر روی سیستم گوارش نیز تاثیر منفی بگذارد، باعث اضطراب و بی خوابی شود و مصرف زیاد آن باعث تپش قلب می شود.

خواندن مطلب  انواع رست قهوه

لازم به ذکراست که افزودنی های طعم‌داری که مصرف قهوه را جذاب‌تر می‌کنند، قهوه‌های حاوی شکر و خامه، مصرف خوراکی‌های خمیری و پرکالری همراه با قهوه و سیگار کشیدن می‌تواند عادت نوشیدن قهوه شما را کمتر از یک عادت مفید کند و چنین عادتی در مصرف قهوه می‌تواند قلب و عروق شما را تهدید کند.

آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب | قهوه واکا

آیا قهوه یک نوشیدنی سالم است؟

تاثیر قهوه ترک بر قلب در طول سال‌ها بحث‌برانگیز باقی مانده است. سازمان بهداشت جهانی قهوه را از سال 1991 تا 2016 به عنوان یک ماده سرطان زا بالقوه طبقه بندی کرد. با این حال، چنین تأثیری در مطالعات بعدی قابل اثبات نیست و به نظر می رسد که از سال 2016 با نتایج مرتبط با کاهش برخی از انواع سرطان، از بین رفته است.

تحقیقات زیادی در طول سال ها برای بررسی اثرات مثبت یا منفی قهوه بر سلامتی انجام شده و همچنان ادامه دارد. اخیراً مشخص شده است که مصرف قهوه، که قبلاً تصور می شد خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، فواید غیرمنتظره ای بر سلامت انسان دارد.

یک مطالعه بزرگ که در سال 2018 منتشر شد، مصرف قهوه در نزدیک به نیم میلیون بزرگسال را در بریتانیا ارزیابی کرد. مشاهده شد افرادی که قهوه بیشتری مصرف کردند، بدون توجه به جنسیت، سن، شاخص توده بدنی، دیابت، سابقه قبلی سرطان، حمله قلبی و سکته، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان یا بیماری های قلبی عروقی در آنها کمتر بود.

سایر مطالعات منتشر شده نشان داده اند که مصرف منظم قهوه با کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان مانند سرطان روده بزرگ، کبد، آندومتر، پروستات و سرطان سینه، دیابت نوع 2، بیماری های عروق مغزی و سکته مغزی، آلزایمر و بیماری پارکینسون مرتبط است. علاوه بر این، مصرف متوسط قهوه روزانه به طور مثبت بر جنبه های مختلف عملکرد مغز، از جمله حافظه، خلق و خو، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکردهای ذهنی کلی تأثیر می گذارد.

خواص قهوه برای قلب

مضرات قهوه ترک برای قلب و همچنین مزایا قهوه ترک برای قلب، مدت هاست مورد بحث قرار گرفته است. از یک طرف کسانی هستند که از فعالیت آنتی اکسیدانی و توانایی آن در تقویت مغز دفاع می کنند و از طرف دیگر کسانی هستند که فکر می کنند قهوه باعث بی خوابی، سوء هاضمه و بی نظمی در ریتم قلب و فشار خون می‌شود. برهمین اساس در ادامه اثرات مهم قهوه بر روی قلب را ببشتر باهم بررسی خواهیم کرد:

خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد

طبق بررسی‌های دانشمندان و متخصصان تغذیه نوشیدن به طور متوسط   2 تا 4 فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کلیه بیماری های قلبی و مرگ را کاهش می دهد. البته، کشیدن سیگار همراه با قهوه، مزایایی را که قهوه برای ما به ارمغان می آورد، از بین می برد. دانشمندان می گویند: تا زمانی که در مصرف قهوه زیاده‌روی نباشد، قهوه به داشتن یک زندگی سالم کمک قابل‌ توجهی می کند.

آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب | قهوه واکا

خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را کاهش می دهد

قهوه انسان را دربرابر خطر مرگ ناشی از حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی و همچنین خطر مرگ ناشی از سرطان و بیماری آلزایمر محافظت می کند. بر اساس نتایج یک تحقیق طولانی مدت که برروی بیش از 80 هزار خانم انجام شده است؛ در حالی که در گروهی که 2 تا 3 فنجان قهوه در هفته می نوشند، خطر مرگ در 19 درصد کاهش می یابد، این میزان از کاهش عوامل خطر در گروهی که 4 فنجان قهوه یا بیشتر در هفته می نوشند به 20 درصد افزایش می یابد.

خواندن مطلب  لته آرت چیست؟ شناخت انواع آن

بر اساس نتایج تحقیقاتی مشخص می شد که این نتایج بدون توجه به جنسیت نتایج یکسانی را نشان می دهد. وقتی سلول های اندوتلیال قلب یا پوشاننده رگ های ما سالم باشند، خون راحت تر جریان می یابد و این مانع از تلاش بیشتر قلب برای انجام وظیفه خود می شود. به طور خلاصه، فواید قهوه تا حد زیادی خطر مرگ ناشی از قلب را کاهش می دهد.

 

نسخه طبیعی برای ضربان قلب نامنظم

در طی بررسی مزایا قهوه ترک برای قلب، تجربه بالینی نشان می‌دهد که کافئین در برخی موارد می‌تواند برای افرادی با ضربان قلب منظم یا پایین، بیماران قلبی یا دچار حمله قلبی مشکلاتی ایجاد کند. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که برای یک قهوه‌خور معمولی، یعنی فردی که به طور متوسط   ۲ تا ۴ فنجان قهوه در روز می‌نوشد، هیچ اثر منفی ایجاد نمی‌کند. وقتی کافئین وارد بدن می شود، سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند. این باعث افزایش فشار خون و ترشح آدرنالین می شود. ضربان قلب را شدیدتر و تندتر می کند. در این مورد، اگر عملکرد قلب شما در حال حاضر کمتر از حد ایده آل است، این خاصیت ممکن است دستور العملی برای این مشکل باشد.

کنترل مصرف قهوه برای افراد با فشار خون بالا

در حالی که تصور می شود مصرف طولانی مدت کافئین ممکن است احتمال ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد، بسیاری از مطالعات نشان می دهند که این رویکرد درست نیست. با این حال، اگر در حال حاضر فشار خون بالا دارید، نباید فراموش کرد که قهوه و کافئین ممکن است خطرآفرین باشد. به طور خلاصه، اگر در معرض خطر فشار خون بالا هستید و در کنترل فشار خون خود مشکل دارید، ممکن است لازم باشد هنگام نوشیدن قهوه به سلامت قلب خود توجه بیشتری داشته باشید و این را یکی از مضرات قهوه ترک برای قلب خود بدانید.

قهوه فیلتر شده روی کلسترول بد تأثیر نمی گذارد

مطالعات نشان می دهد که قهوه بدون فیلتر کلسترول بد را افزایش می دهد. هرچند اگر فقط 1 تا 2 فنجان قهوه در طول روز بنوشید، به نظر می رسد مشکلی در میزان کلسترول به وجود نیاید. اما اگر مصرف روزانه قهوه شما بیشتر است، باید قهوه فیلتر را انتخاب کنید که تاثیر کمتری روی کلسترول دارد.

آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب | قهوه واکا

کلام پایانی:

قهوه یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی ها در جهان و یکی از کنجکاوترین نوشیدنی ها در مورد اثرات آن بر سلامت انسان است. اگرچه مقادیر بالای مواد مفید و آنتی اکسیدان های موجود در قهوه نشان می دهد که این قهوه اثرات مثبتی بر سلامتی خواهد داشت، اما نحوه و میزان مصرف نادرست آن ممکن است باعث شود قهوه گزینه سالمی نباشد. در این مقاله، قهوه ای که از نظر فواید برای سلامتی بررسی شده است، قهوه ترک است که از دانه های بو داده و آسیاب شده، با یا بدون فیلتر دم می شود. در قهوه واکا سعی برآن است که مشتریان قبل از خرید مشاوره شوند و توصیه‌های لازم در مورد بهترین نوع و میزان قهوه ترک را دریافت کنند. در این مجموعه انواع قهوه شامل روبوستا، عربیکا، قهوه ترک و … با بالاترین کیفیت عرضه می‌شود.

1 دیدگاه در “آیا قهوه ترک برای قلب مفید است یا مضر؟ تاثیر قهوه ترک بر قلب

  1. عماد گفت:

    مقالات خوبی در مورد قهوه ترک گذاشتید که اطلاعات خیلی مفیده داره
    تهیه قهوه ترک هم به نسبت راحته فقط جذوه لازم داره
    فقط ای کاش در زمینه قهوه ترک فعال تر بودید و آسیاب ترک برای ترکیباتتون داشتید که میتونستیم خودمون هم ترکیب ترک بسازیم
    همین هم که موجود دارید بیشتر فوری هستش تا ترک باشه و زیاد نیازی به جذوه نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

جذوه مسی 6 کاپ

260,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 65,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.