وبلاگ

دم‌ آوری قهوه با فرنچ پرس

قهوه در انواع مختلف وجود دارد و به روش های گوناگون و با استفاده از تجهیزات و دستگاه های قهوه‌ساز نظیر موکاپات، دستگاه قهوه ساز اسپرسو و یا دستگاه فرنچ پرس تهیه می شود. این نوشیدنی برای لاغری بسیار مفید است و یکی از روش های راحتی که می توان آن را در خانه تهیه کرد استفاده از دستگاه فرنچ پرس می باشد. در این مقاله به آموزش دم آوری قهوه با فرنچ پرس می پردازیم.

 

 

دستگاه فرنچ پرس چیست؟

فرانسوی ها برای تهیه قهوه از دستگاه فرنچ پرس استفاده می کنند؛ زیرا این دستگاه قهوه‌ای بسیار خوش طعم تولید می کند. زمانی که قهوه توسط این دستگاه درست می شود دانه های آن چربی مفید خود را از دست نمی دهند؛ در حالی که استفاده از روش های دیگر تهیه قهوه موجب از بین رفتن بخشی از روغن قهوه می شوند. هنگام تهیه قهوه با دستگاه فرنچ پرس می توان کنترل بیشتری روی فرآیند درست کردن قهوه داشت؛ همچنین امکان تنظیم درجه حرارت آب و مدت زمان تهیه قهوه با استفاده از پارامترهای خاص خود وجود دارد و می توان به دلخواه قهوه خوش طعمی را درست کرد. یک کاربرد بسیار مهم فرنچ پرس استفاده آن در مسافرت یا طبیعت گردی است؛ زیرا این دستگاه برای کار کردن نیازی به برق ندارد و به راحتی در مکان هایی که برق در دسترس نیست با این دستگاه قهوه ای خوش طعم و عطری درست کرد. همچنین از فرنچ پرس می توان برای تهیه انواع دمنوش و قهوه سبز نیز استفاده نمود.

ویدیو تهیه قهوه با فرنچ‌پرس

 

ساختار قهوه ساز فرنچ پرس چگونه است؟

دستگاه فرنچ پرس از بخش های مختلفی تشکیل شده که هر کدام وظیفه خاصی بر عهده دارند. این اجزاء شامل پایه فرنچ پرس، بدنه یا مخزن دستگاه و اهرم فرنچ پرس هستند که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

1. پایه (stand)فرنچ پرس

پایه فرنچ پرس از جنس استیل یا پلاستیک ساخته می شود و به مخزن دستگاه وصل است. با این پایه می توان دستگاه قهوه ساز را روی هر سطحی قرار داد؛ توجه کنید که بعضی مدل های فرنچ پرس چنین پایه ای ندارند.

2. بدنه یا مخزن فرنچ پرس

جنس بدنه یا مخزن فرنچ پرس از شیشه، سرامیک، استیل یا پلاستیک ساخته شده است و در مدل های مختلف با حجم و ظرفیت متفاوتی تولید می شود. بدنه مخزن با جنس استیل نسبت به مخزن با بدنه شیشه ای و سرامیکی مقاومت بیشتری دارد؛ ولی دو مدل مخزن شیشه ای و سرامیکی از لحاظ ظاهری زیباتر به نظر می رسند. برخی دیگر از مدل های فرنچ پرس از جنس پلاستیک ساخته می شوند که نسبت به مخزن های استیل، شیشه ای و سرامیکی در اولویت انتخاب پایین تری قرار دارد.

 

 

3.اهرم فشردن قهوه آسیاب شده

وجود این اهرم در دستگاه فرنچ پرس به منظور فشرده کردن قهوه آسیاب شده یا تفاله چای و دمنوش بسیار کارآمد است.

4.فیلترهای فرنچ پرس

برای جلوگیری از پراکنده شدن قهوه، چای و دمنوش در آب جوش وجود فیلتر در دستگاه فرنچ پرس بسیار مفید است.

خواندن مطلب  کرما قهوه یا فوم قهوه اسپرسو چیست؟

5.درپوش دستگاه فرنچ پرس

یکی از اجزای مهم دستگاه قهوه ساز فرنچ پرس، درپوش است؛ به طوری که اگر درپوش خراب شود می تواند روی عملکرد اهرم و فیلتر دستگاه که معمولا از جنس استیل هستند تاثیر منفی بگذارد.

 

 

مراحل تهیه قهوه با فرنچ پرس

برای تهیه یک قهوه خوشمزه و گرم استفاده از دستگاه فرنچ پرس یک پیشنهاد عالی است؛ برای این کار باید چندین مرحله زیر را به ترتیب انجام داد.

مرحله اول: جوشاندن آب

در این مرحله باید آب را بجوشانید و برای جوش آوردن آب باید نکاتی را مدنظر قرار داد. آب را تا 92 درجه سانتیگراد به جوش آورید؛ آب را روی شعله بگذارید تا شروع به جوشیدن کند. بعد از اینکه آب به جوش آمد باید به مدت 30 تا 40 ثانیه بجوشد و قل بزند؛ در این حالت دمای آب تقریبا به 92 درجه سانتیگراد رسیده و می توان آن را به مخزن دستگاه اضافه کرد.

مرحله دوم: آسیاب کردن دانه های قهوه

برای تعیین میزان مورد نیاز قهوه روی ترازوی خانگی یک ظرف بگذارید و 56 گرم قهوه را وزن کنید؛ همچنین اگر ترازو در دسترس ندارید می توانید 8 تا 10 قاشق غذا خوری قهوه را آسیاب کنید. این میزان قهوه معادل 56 گرم قهوه است. برای آسیاب کردن دانه های قهوه به منظور تهیه قهوه فرانسه باید تنظیمات دستگاه آسیاب را روی دانه درشت قرار دهید.
نکته: میزان قهوه و آب مورد نیاز برای تعداد فنجان های متفاوت
برای تهیه 3 فنجان قهوه به 17 گرم قهوه معادل 2 تا 3 قاشق غذا خوری نیاز است؛ همچنین مقدار آب مورد نیاز 275 میلی لیتر به اضافه مقداری آب برای تبخیر می باشد.
برای درست کردن 4 فنجان قهوه به 430 میلی لیتر آب به اضافه مقداری آب برای تبخیر نیاز می باشد؛ همچنین باید 27 گرم قهوه معادل 4 تا 5 قاشق غذا خوری را آسیاب کرد.
برای تهیه 8 فنجان قهوه باید 54 گرم قهوه معادل 8 تا 10 قاشق غذاخوری قهوه را آسیاب کرد و 860 میلی لیتر آب به اضافه مقداری آب اضافه برای تبخیر در دستگاه فرنچ پرس ریخت.
نکته:  برای محاسبه مقدار آب و قهوه برای فرنچ پرس فرمولی وجود دارد؛ با توجه به این فرمول باید به ازای هر یک گرم قهوه، 15 میلی لیتر آب اضافه کرد.

 

 

مرحله سوم: اضافه کردن آب داغ

در این مرحله باید مقداری از آب به جوش آمده را داخل فرنچ پرس ریخت و صبر کنید تا دمای ظرف با دمای آب یکسان شود. این کار باعث می شود قهوه بهتر دم بکشد؛ پس از اینکه آب و ظرف هم دما شدند باید آب مخزن فرنچ پرس را خالی کرد.

مرحله چهارم :ریختن قهوه در فرنچ پرس

در این مرحله از دم آوری قهوه با فرنچ پرس باید قهوه آسیاب شده را داخل دستگاه ریخت و سپس به صورت دورانی آب جوش را به آرامی روی قهوه اضافه کرد.

مرحله پنجم :هم زدن پودر قهوه

بعد از گذشت 30 ثانیه از اضافه کردن آب جوش به پودر قهوه برای مخلوط شدن بهتر قهوه فرانسه با آب باید با قاشق چوبی قهوه را به خوبی هم زد.

خواندن مطلب  نکات مهم در نگه داری قهوه

مرحله ششم :زمان دم آوری قهوه در فرنچ پرس

بعد از هم زدن قهوه درب فرنچ پرس را ببندید؛ به صورتی که اهرم دستگاه فرنچ پرس در بالاترین حالت قرار بگیرد. سپس زمان بگیرید و به مدت 4 دقیقه منتظر بمانید تا قهوه در فرنچ پرس دم بکشد.

مرحله هفتم :تکمیل فرآیند دم آوری قهوه

با پایان یافتن زمان 4 دقیقه باید اهرم دستگاه فرنچ پرس را به سمت پایین فشار داد و قهوه آماده شده را در لیوان بریزید و سرو کنید.

 

 

نکات مهم در استفاده از فرنچ پرس برای تهیه قهوه

هنگامی که از دستگاه فرنچ پرس برای تهیه قهوه فرانسه استفاده می کنید باید نکات مهمی را رعایت نمایید.
1.قبل از استفاده از فرنچ پرس و تهیه قهوه با آن باید دستگاه را گرم کنید؛ این کار باعث می شود در پایان قهوه بهتری درست شود.
2.ممکن است یک قهوه از نظر فردی خوشمزه باشد و برای شخص دیگری قهوه خوبی نباشد؛ بنابراین در تهیه قهوه از متغیرهای مختلفی استفاده نمایید و به روش های متفاوتی قهوه را درست کنید.
3.در صورتی که می خواهید قهوه کافئین بیشتری داشته باشد باید قهوه به مدت زمان طولانی تری در فرنچ پرس بماند و بعد از اینکه خنک شد سرو شود.
4.اگر می خواهید قهوه ای با مزه تلخی کمتری بنوشید باید مدت زمان نگهداری قهوه در دستگاه کوتاه باشد و بلافاصله بعد از دم آوری نوشیده شود.
5.زمانی که قهوه مدت زیادتری در دستگاه فرنچ پرس نگه داشته می شود عصاره گیری افزایش می یابد و مزه تلخ تری خواهد داشت.
6.اگر فرنچ پرس به خوبی تمیز نشود ممکن است تفاله های قهوه های دفعات قبل در فیلتر دستگاه گیر کنند و باعث شوند قهوه هایی که در دفعات بعد درست می شوند مزه خوبی نداشته باشند.
7.در صورتی که نمی توانید فیلتر را به راحتی فشار دهید نشان دهنده این است که قهوه را به خوبی آسیاب نکرده اید. همچنین اگر هنگام فشار دادن فیلتر حداقل مقاومت را احساس کنید به این معنی است که قهوه را خیلی درشت آسیاب کرده اید.
8.قهوه آسیاب شده مناسب برای دم آوری در فرنچ پرس باید دانه هایی نسبتا درشت و زبر و اندازه یکسان داشته باشد. البته این قهوه نباید به صورت ریز و ماسه مانند آسیاب شود.
9.چنانچه بعد از آماده شدن قهوه نمی خواهید آن را مصرف کنید باید از رها کردن قهوه داخل دستگاه فرنچ پرس خودداری نمایید؛ زیرا قرار گرفتن پلانجر برای مدت طولانی روی قهوه باعث تلخ مزه قهوه می شود.

جمع بندی

قهوه را می توان به روش های مختلف و با دستگاه های متفاوتی دم آوری کرد؛ هر یک از روش های دم آوری قهوه می توانند قهوه ای با کیفیت و طعم متفاوت ارائه دهند. در این مطلب به آموزش دم آوری قهوه با فرنچ پرس پرداخته شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

کپسول قهوه برند دنیلز اسپانیا

220,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 55,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

لولر گتر 58

350,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 87,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.