وبلاگ

فیلتر کاغذی قهوه چیست؟

نوشیدن یک قهوه خالص و شفاف خیلی راحت با استفاده از فیلتر کاغذی قهوه امکان‌پذیر می‌شود. با توجه به اینکه برای تهیه نوشیدنی پرطرفدار و خوش طعم قهوه از پودر قهوه استفاده می‌شود، گاهی پیش می‌آید که پودر قهوه داخل نوشیدنی باقی بماند و باعث بی‌کیفیت شدن آن شود. به همین خاطر از ابزارهایی برای فیلتر کردن این پودرهای قهوه استفاده می‌شود که یکی از معروف‌ترین آن‌ها فیلتر کاغذی قهوه است.

فیلتر کاغذی قهوه چیست؟

یک وسیله بسیار ساده اما مؤثر برای به دام انداختن پودرهای قهوه، فیلتر کاغذی است. این فیلترها که از جنس کاغذ یک‌بار مصرف تهیه می‌شوند به‌راحتی می‌توانند جلوی عبور دانه‌های ریز قهوه را بگیرند. به‌این‌ترتیب عصاره قهوه تهیه شده دارای شفافیت و کیفیت بالایی خواهد بود. اولین بار در سال ۱۸۰۰ از فیلترهای کاغذی برای صاف کردن قهوه استفاده کردند. البته در آن زمان از پارچه هم برای دم کردن قهوه استفاده می‌شد، اما به‌مرورزمان در سال ۱۹۰۰ کیسه‌های پارچه‌ای ساخته شدند که از جنس لینن بودند. اما در سال ۱۹۰۸ ملیکا بنتز برای اولین بار صافی کاغذی قهوه را اختراع کرد.
این زن خانه‌دار آلمانی که از وجود پودرهای قهوه در فنجانش عاجز شده بود، تصمیم گرفت به‌جای فیلترهایی از جنس لینن، یک فیلتر بهتر پیدا کند. پس از آزمایش‌های متعددی که انجام داد، متوجه شد که فیلترهای کاغذی بهترین گزینه برای خالص سازی قهوه، شفاف کردن آن و همچنین گرفتن طعم چربی قهوه هستند. درنهایت نیز این خانم آلمانی به همراه افراد خانواده خود شرکتی را تأسیس کردند و اقدام به تولید فیلترهای کاغذی قهوه نمودند. امروزه هم انواع فیلترهای قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرند و نمونه‌های کاغذی آن‌ها جزو در دسترس‌ترین و بهترین فیلترها محسوب می‌شوند.

معرفی انواع فیلتر کاغذی قهوه

انواع فیلتر کاغذی قهوه با توجه به نوع دستگاه قهوه ساز و سلیقه مصرف کنندگان متفاوت هستند. این فیلترهای کاغذی دارای اندازه‌ها و شکل‌های گوناگونی هستند. همچنین می‌توان از فیلترهای کاغذی برای دستگاه‌های مختلف قهوه ساز خانگی و صنعتی استفاده کرد.

انواع فیلتر قهوه بر اساس شکل

فیلترهای قهوه دارای اشکال متفاوتی هستند که عبارت‌اند از:

فیلتر مسطح

بعضی از این فیلترها به خاطر دارا بودن شکل دایره‌ای به فیلترهای مسطح معروف‌اند. بخش انتهایی این فیلترها نیز مسطح است و به شکل سبدهای کاغذی هستند. برای دستگاه‌های قهوه ساز از نوع اتوماتیک، می‌توان از فیلترهای مسطح استفاده کرد. چراکه به‌راحتی می‌توانند آب را به‌صورت یکنواخت روی قهوه پخش کنند.

فیلتر مثلثی

فیلترهای مثلثی نمونه‌های دیگری هستند که حالت مخروطی شکل دارند. بیشتر از این فیلترها در قهوه سازهای قطره‌ای استفاده می‌شود. فرم V شکل فیلترهای کاغذی مثلثی به‌راحتی می‌تواند آب جوش را از قهوه عبور دهد و عصاره‌ای با طعم بهتر تولید کند.

فیلتر قهوه بر اساس نوع دستگاه

فیلتر قهوه با توجه به اندازه و نوع دستگاهی که در آن به کار می‌رود، دارای نمونه‌های گوناگونی است.

قهوه ساز تجاری

فیلترهای کاغذی که برای قهوه سازهای صنعت تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند، دارای اندازه‌های بزرگ هستند و ظرفیت زیادی دارند. از این فیلترها می‌توان چندین بار برای تهیه قهوه آن هم در مقادیر زیاد استفاده نمود.

قهوه ساز خانگی

قهوه سازهای خانگی معمولاً ظرفیت تهیه چند نوشیدنی قهوه به‌صورت هم‌زمان را دارند. به همین خاطر می‌توان از فیلترهای کاغذی با ابعاد متوسط، برای آن‌ها استفاده کرد.

خواندن مطلب  بهترین ترکیب عربیکا و روبوستا

قهوه ساز فردی

اگر قصد داشته باشید برای یک نفر نوشیدنی قهوه تهیه کنید، خیلی راحت می‌توانید از فیلترهای کاغذی تک نفره استفاده کنید که اندازه کوچکی دارند و فقط برای یک بار قابل استفاده هستند.
نکته: هنگام خرید فیلتر کاغذی قهوه، فیلترهای سفید شده بدون مواد شیمیایی را انتخاب کنید. زیرا این نوع از فیلترها هیچ طعم جدیدی به قهوه اضافه نمی‌کنند و برای خالص کردن و سفید کردن آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده نشده است.

انواع فیلتر کاغذی بر اساس رنگ

فیلترهای کاغذی قهوه دارای نمونه‌های سفید شده و غیر سفید هستند.
با توجه به اینکه از روش‌های مختلفی برای سفید کردن فیلتر کاغذی قهوه استفاده می‌شود، هنگام خرید باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید. درست است که عملکرد فیلترهای کاغذی سفید و غیر سفید ممانعت از ورود دانه‌های ریز و پودرهای قهوه به داخل نوشیدنی است، اما آن دسته از فیلترهایی که غیر سفید هستند، دارای رنگ قهوه‌ای یا یک رنگ طبیعی می‌باشند. این فیلترها حاوی مواد شیمیایی نیستند. به همین خاطر طعم خوبی به قهوه می‌دهند.
همچنین فیلترهای کاغذی طبیعی سازگاری بیشتری با محیط دارند. زیرا در فرایند سفیدسازی آن‌ها هیچ‌گونه گاز آلاینده‌ای وارد محیط زیست نشده است. تنها نکته‌ای که درباره فیلترهای کاغذی غیر سفید وجود دارد این است که ممکن است مقادیر کمی از الیاف چوب در این فیلترها باقی بماند و همین باعث ‌شود تا منافذ فیلتر کاغذی بسته شود و امکان صاف کردن کامل قهوه وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل نیز می‌توان به‌راحتی این فیلترها را با آب شستشو داد.
فیلترهای کاغذی سفید شده گاهی اوقات با استفاده از گاز کلر سفید می‌شوند. بعضی اوقات نیز از اکسیژن برای سفید کردن این فیلترها استفاده می‌شود. به همین خاطر بسیاری از افراد به خاطر نگرانی از تغییر طعم قهوه یا ورود مواد شیمیایی به داخل نوشیدنی قهوه، اغلب از فیلترهای سفید شده استفاده نمی‌کنند.

تأثیر فیلتر کاغذی بر طعم قهوه

ممکن است تصور کنید عبور دادن عصاره قهوه از یک فیلتر کاغذی می‌تواند طعم آن را تغییر دهد. به‌خصوص اگر این قهوه از فیلترهای سفید شده عبور کند. زیرا از مواد مختلفی برای سفید کردن این فیلترها استفاده می‌شود تا ظاهری جذاب و تمیز داشته باشند. برای اینکه بهتر بتوانید برای خرید فیلترهای کاغذی سفید شده تصمیم بگیرید در این قسمت کمی درباره روش‌های سفید کردن این فیلترها صحبت می‌کنیم.

سفید کردن با استفاده از اکسیژن

فیلترهای کاغذی که با اکسیژن سفید می‌شوند، تأثیر منفی کمتری روی طعم قهوه دارند. زیرا از پروکسید هیدروژن برای از بین بردن رنگدانه‌های کاغذ استفاده می‌شود.

سفید کردن با استفاده از کلر

ماده شیمیایی کلر به‌خودی‌خود برای سلامت انسان ضرر دارد و کاغذهایی که با کلر سفید شده باشند، می‌توانند تأثیر بدی روی طعم قهوه داشته باشند. حتی برای سلامت انسان مضر هستند.

سفید کردن با واکنش‌های آنزیمی

یکی از روش‌های جدید که با محیط زیست هم سازگاری دارد، سفید کردن فیلترهای قهوه با استفاده از واکنش‌های آنزیمی است. البته نمی‌توان گفت که این فیلترها هم هیچ تأثیری روی طعم قهوه ندارند.
توصیه ما استفاده از فیلترهای کاغذی قهوه‌ای رنگ است که در فروشگاه قهوه واکا با بهترین کیفیت و قیمت به فروش می‌رسد. درصورتی‌که قصد تهیه نوشیدنی قهوه با استفاده از انواع دستگاه قهوه ساز، دستگاه موکاپات یا جذوه را دارید، می‌توانید به‌راحتی از فیلترهای کاغذی استفاده کنید و عصاره قهوه‌ای شفاف و خوش طعم تهیه کنید.

خواندن مطلب  تفاوت لاته و کاپوچینو

 

ویژگی‌های فیلتر کاغذی قهوه

فیلتر کاغذی قهوه دقت بالایی در فیلتر کردن قهوه دارد. به همین خاطر اگر از این فیلترها استفاده کنید، نوشیدنی شما کاملاً شفاف، صاف و خوش طعم خواهد شد. حتی طعم قهوه‌ای که با استفاده از فیلترهای کاغذی تهیه می‌شوند، بهتر از قهوه‌های معمولی است. زیرا این فیلترها می‌توانند چربی‌های طبیعی قهوه و مواد معلق در آن را فیلتر کنند و طعم نوشیدنی قهوه را ملایم‌تر کنند. از دیگر ویژگی‌های فیلتر کاغذی قهوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

جلوگیری از رسوب قهوه

هنگامی‌که از فیلترهای کاغذی استفاده می‌کنید به خاطر جلوگیری از رسوب قهوه در داخل دستگاه قهوه ساز، تمیز کردن این دستگاه‌ها آسان می‌شود و عمر مفید آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

سازگار با محیط زیست

فیلترهای کاغذی خیلی راحت در طبیعت تجزیه می‌شوند و سازگاری خوبی با محیط زیست دارند.

جذب کلسترول

به خاطر اینکه مصرف زیاد قهوه آن هم انواعی که دارای کلسترول هستند، برای سلامت ما ضرر دارد، بهتر است از فیلترهای کاغذی استفاده کنیم که خیلی راحت می‌توانند کلسترول اضافی قهوه را جذب کنند.

قیمت مناسب

فیلترهای دستگاه قهوه ساز دارای انواع مختلفی هستند. بعضی از این فیلترها فلزی هستند و قیمت‌های بالاتری دارند. به همین خاطر قیمت فیلترهای کاغذی نسبت به نمونه‌های دیگر ارزان‌تر است و این جزو مزایای آن محسوب می‌شود.
مهم‌ترین ویژگی که می‌توان درباره فیلترهای کاغذی قهوه به آن اشاره نمود، جذب کردن ناخالصی‌های موجود در آب و چربی دانه‌های قهوه است. همین هم باعث می‌شود تا نوشیدنی تهیه شده با استفاده از این فیلترها بسیار سبک، ملایم و خوش طعم شود.

نحوه استفاده از فیلتر کاغذی قهوه

اگر قصد خرید فیلتر کاغذی قهوه را دارید، می‌توانید به‌راحتی از طریق فروشگاه قهوه واکا یکی از نمونه‌های موجود را انتخاب نمایید. باید دقت کنید که اندازه فیلتر قهوه مناسب دستگاه قهوه ساز شما باشد. همچنین قبل از استفاده حتماً باید آن را با آب گرم بشویید و سپس در بخش مخصوص دستگاه قهوه ساز قرار دهید. پس از استفاده نیز می‌توانید فیلتر کاغذی را دور بیندازید و به‌راحتی دستگاه قهوه ساز خود را تمیز کنید.

کلام پایانی

یکی از وسیله‌های بسیار کاربردی و مهم که می‌توان هنگام تهیه نوشیدنی قهوه از آن استفاده کرد، فیلتر کاغذی است. این فیلترها با جذب چربی‌های اضافی موجود در دانه قهوه و سایر ناخالصی‌ها مانند پودر قهوه یک نوشیدنی شفاف و بسیار خوش طعم برای شما آماده می‌کنند. درصورتی‌که قصد سفارش و خرید فیلتر کاغذی قهوه را دارید، کافی است به وب‌سایت فروشگاه اینترنتی قهوه واکا مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. در این وب‌سایت فروشگاهی، انواع تجهیزات قهوه، پودر قهوه، دانه قهوه و … با مناسب‌ترین قیمت‌ها عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

پیچر ۶۰۰ میل استیل راپل

450,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 112,500 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.