وبلاگ

بادی قهوه چیست؟

قهوه از دیرباز یکی از نوشیدنی‌های محبوب بوده است که امروزه به صورت فراوری شده و در شکل‌های مختلف وجود دارد. قهوه انواع گوناگون دارد و به تبع با روش‌های متفاوتی نیز دم آوری می شود. یکی از ویژگی‌های قهوه، بادی قهوه است که دارای ویسکوزیته بوده و می تواند در دهان حسی را ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم با این ویژگی قهوه آشنا شویم و نکات مهمی را در مورد برشته کاری بادی قهوه بیان کنیم.

بادی قهوه همان حس دهانی قهوه است که هنگام نوشیدن قهوه آن را احساس می کنیم. با این حس می توان متوجه بافت رقیق یا سنگین قهوه شد و ارتباطی به حس چشایی افراد ندارد؛ این حس فقط با میل کردن قهوه به وجود می آید. بادی قهوه سبک در دهان حالت چسبندگی دارد و بادی قهوه از نوع سنگین در دهان حس آبکی و رقیق ایجاد می کند. بادی با طعم و بوی قهوه ارتباطی ندارد؛ ولی میزان و کیفیت آن روی طعم قهوه اثر می گذارد. حسی که توسط بادی قهوه ایجاد می شود بیشتر حس لامسه است و به ویژگی‌های فیزیکی نوشیدنی مثل وزن و گران روی بستگی دارد که با نوشیدن قهوه آن را می توان روی زبان حس کرد.

عامل اثرگذار روی تغییر غلظت یا طعم بادی قهوه

بعضی از دانه های قهوه دارای تنواری کامل‌تری هستند؛ برای مثال بعد از ترکیب قهوه Maracaturra با قهوه El Socorro گواتمالا و عصاره گیری آن‌ها و سپس بعد از دم کشیدن، بافت کاراملی ایجاد می شود. این بافت کامل و غلیظ همان بادی قهوه است که می تواند طعم خاصی از قهوه را در دهان به وجود آورد. به همین دلیل هر یک از انواع قهوه فرانسه، ترک یا اسپرسو با توجه به غلظتی که دارند می توانند بادی قهوه با طعم خاصی داشته باشند. در فروشگاه واکا می توانید انواع قهوه برندهای مختلف را به صورت اینترنتی از سراسر کشور سفارش دهید.

برای افزایش بادی قهوه چه چیزی نیاز است؟

برای افزایش بادی قهوه فاکتورهای زیادی وجود دارند؛ یکی از مهم‌ترین این عوامل ویژگی مستعد بودن قهوه است. علاوه بر این روش‌های پردازش قهوه، روش دم کردن قهوه، انواع و اقسام فیلترها، پروفیل های رست و نوع برشته کردن دانه قهوه نیز می توانند روی زیاد شدن بادی قهوه تاثیر بگذارند. همه این موارد در کنار هم می توانند طعم، مزه و میزان بادی قهوه را تعیین کنند.

برشته کردن دانه قهوه بر بادی قهوه چه تاثیری دارد؟

یکی از عواملی که باعث غلیظ یا رقیق شدن بادی قهوه می شود، برشته کردن دانه قهوه است که کاملا به سلیقه و ذائقه افراد بستگی دارد. میزان تنواری دانه‌های تیره قهوه بیشتر است؛ البته به عقیده بعضی باریستاها برشته کردن دانه قهوه روی بیشتر شدن بادی قهوه تاثیر ندارد. ترکیبات پیچیده‌ای در دانه قهوه وجود دارد که باعث می شود با برشته شدن قهوه پروفیل های دانه قهوه برجسته شود. به عبارت دیگر عرضه کنندگان قهوه با فراوری قهوه می توانند بادی قهوه را دستکاری کنند و میزان آن را افزایش دهند.

خواندن مطلب  میزان مصرف قهوه چقدر است

بادی قهوه سنگین خوب است یا بد؟

معمولا بادی قهوه یک ویژگی مثبت برای قهوه می باشد که برای آن استاندارد خاصی در نظر گرفته نشده است و به سلیقه افراد و فرهنگ منطقه بستگی دارد. میزان بادی قهوه را کیفیت دانه قهوه، نحوه دم آوری خوب و برشته کردن درست دانه ها و در نهایت سلیقه افراد تعیین می کنند. اغلب برای توصیف محصول و معرفی آن به مشتری یا اعلام اینکه چه نوع نوشیدنی‌ای می خواهیم از بادی قهوه استفاده می کنیم.

آشنایی با انواع بادی قهوه

برای بررسی میزان بادی قهوه هم می توان از لوازم آزمایشگاهی استفاده کرد و هم اینکه قهوه توسط متخصصان چشیده شود و مقدار بادی آن مشخص گردد. برای تعیین مقدار بادی قهوه یک درجه بندی سه تایی معمول وجود دارد که شامل بادی ضعیف (لایت یا سبک) Light Body، بادی متوسط (مدیوم) Medium و بادی قوی (سنگین) Heavy body or Full body هستند.
درجه بندی بادی قهوه در فرآیند برشته کاری یا رست دانه های قهوه و پروسه عصاره گیری به وجود می آید و هر کدام از این روش ها روی سبکی یا سنگینی بادی قهوه تاثیر گذار است؛ به طوری که دانه های قهوه با رست تیره‌تر دارای بادی سنگین‌تری هستند.

1.بادی قهوه سبک

بادی قهوه سبک مانند آب است که در هنگام نوشیدن قهوه بافت بسیار کمی را روی زبان به جا می گذارد و حس کمی در دهان ایجاد می کند. معمولا قهوه هایی که محل رشد آن‌ها در ارتفاعات کم و خاک های فاقد مواد مغذی است بادی سبکی دارند. برای دم آوری این قهوه ها از فیلتر کاغذی استفاده می شود که سریع تر دم می کشد و بادی سبک تری خواهند داشت.
بادی سبک در قهوه ویژگی بدی نیست و بعضی افراد به مزه‌ها و اثرات ماندگاری قهوه با بادی سنگین‌تر حساس می باشند و قهوه با بادی سبک را ترجیح می دهند. برای سنجش غلظت مواد جامد محلول از بادی قهوه به عنوان معیار استفاده می شود و با اضافه کردن مقدار آب بیشتر می توان قهوه را رقیق کرد و از طریق بادی قهوه سبک تری تهیه نمود. برای این اینکه در حین رقیق کردن قهوه از استخراج بیش از حد ترکیبات تلخ قهوه جلوگیری شود باید از آب با دمای یکسان استفاده کرد و اضافه کردن آب را بعد از دم آوری قهوه انجام داد.

2.بادی قهوه متوسط

بادی قهوه متوسط غلظتی بین بادی سبک (ملایم) و بادی سنگین می باشد. هر یک از قهوه های سبک و سنگین دارای ویژگی های متفاوتی هستند که در یک جهت ممکن است بسیار افراطی باشند؛ در حالی که بادی قهوه متوسط یک نوشیدنی روزانه خوب و مناسب است. یک روش برای تبدیل کردن بادی قهوه خیلی سبک یا سنگین به بادی متوسط، تغییر در روش دم آوری قهوه می باشد.
به طور طبیعی اگر قهوه بادی سبکی داشته باشد یک روش خوب برای استخراج درصد بیشتری از مواد جامد آن و سنگین کردن حس دهان هنگام نوشیدن قهوه، دم‌آوری آهسته و بدون فیلتر کاغذی است. این حالت در دم آوری اسپرسو وجود دارد؛ نحوه تهیه قوه به روش اسپرسو را می توانید در سایت واکا مطالعه کنید. اگر به طور بیعی قهوه دارای بادی سنگین باشد برای کاهش میزان بادی آن باید زمان دم آوری را کاهش داد و از فیلتر کاغذی قهوه حین دم کردن قهوه استفاده کرد.

خواندن مطلب  فرق قهوه ترک و قهوه اسپرسو چیست؟

3.بادی قهوه سنگین

معمولا در قهوه های با رست زیاد میزان بادی قهوه زیاد است و این قهوه ها دارای بادی سنگین هستند. در بادی سنگین ترکیبی از پروتئین، چربی و فیبر به وجود می آید که با نوشیدن قهوه در دهان و روی زبان بافت سنگینی احساس می شود. بادی قهوه از نوع سنگین به دلیل روش دم آوری نیز به وجود می آید که در روش تهیه قهوه اسپرسو و موکاپ دیده می شود. برای خرید یک قهوه با کیفیت یا کسب اطلاعات بیشتر برای انتخاب نوع و طعم قهوه دلخواه خود، به واکا مراجعه کنید.

انواع دانه سبز قهوه با بادی قهوه خاص

انواع دانه قهوه می تواند بادی قهوه خاصی داشته باشند؛ در اینجا بادی قهوه سه نوع قهوه ماراکاتورا گوآتمالا ، گیشا و پاکامارا را بررسی می کنیم.
⦁ دانه های قهوه ماراکاتورا گوآتمالا بعد از اینکه دم می کشند طعم هلویی به خود می گیرد و بعد از خنک شدن قهوه مثل ویسکی بادی قهوه کامل و بافت کاراملی به وجود می آید که دهان را پر می کند.
⦁ مشهورترین دانه قهوه در صنعت قهوه سازی، دانه قهوه گیشا است؛ این قهوه بادی بسیار لطیفی داشته و شبیه چای است.
⦁ دانه قهوه پاکامارا دارای بادی قهوه متوسط است و بعد از دم کشیدن با طعم میوه‌های هسته‌دار و شکلاتی متمایز می شود.

نکات مهم در مورد بادی قهوه

برای خرید قهوه ای با بادی بیشتر یا ایجاد بادی دلخواه با استفاده از روش دم آوری باید به نکات مهمی در مورد بادی قهوه توجه کرد.
⦁ قهوه هایی که فرآوری شسته دارای بادی ظریف و دقیق تری هستند.
⦁ وضوح و تمیزی قهوه فرآوری شسته نسبت به حس دهانی بیشتری است.
⦁ در صورت فرآوری قهوه به شکل طبیعی، بادی قهوه قوی‌تر و کامل‌تر ایجاد خواهد شد.
⦁ هر چه روی گیلاس قهوه موسیلاژ بیشتری باقی بماند بادی قهوه غلیظ‌تر و بیشتر روی فنجان به وجود خواهد آمد.
⦁ قهوه ‌ای که به صورت سیاه عسلی فرآوری شود به دلیل داشتن شیرینی شربتی می تواند بادی قهوه خاص و دلچسبی داشته باشد.

جمع بندی

یکی از راهکارهای ایجاد بادی قهوه ایده آل، روش دم آوری قهوه و استفاده از دستگاه های برقی پیشرفته و قهوه سازهای مدرن است. امروزه روش های مختلف و تجهیزات متنوعی برای تهیه قهوه در دسترس هستند که می توانند قهوه ای با طعم و مزه و بادی متفاوت درست کنند. مجموعه واکا بهترین فروشگاه برای خرید تجهیزات مدرن قهوه سازی و انواع برند قهوه است که می توانید به صورت آنلاین و حضوری سفارش خود را ثبت کنید و در هر سراسر ایران آن را تحویل بگیرید.

1 دیدگاه در “بادی قهوه چیست؟

  1. اصغر محمودی گفت:

    متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

آیکون ستاره قهوه واکا

محصولات

آیکون ستاره قهوه واکا

فرنچ پرس برند Gaozhi (800 میلی‌لیتری)

500,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 125,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

ست شیکر

3,000,000 تومان

برای خرید قسطی با پرداخت ماهیانه 750,000 تومان درگاه پرداخت اسنپ‌پی را انتخاب کنید.

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.